Jdi na obsah Jdi na menu
 


10 zásad lepšího jezdce

 

1. Za všech okolností zachovej klid

2. Věř si

3. Měj rád to, co děláš

4. Vnímej

5. Stále se vzdělávej

6. Dokážeš to ještě lépe

7. Neubližuj

8. Vždy buď přátelský a slušný

9. Mysli na bezpečnost

10. Nikdy to nevzdávej

 

Je strašně snadné ztratit směr. Zapomenout na úplně základní poučky, na věci, které jsme se pracně naučili, na ty, které jsme bolestně získali zkušenostmi. Až když narazíme na zeď, uvědomíme si, že tady už jsme přece byli, že tohle poučení jsme už jednou absolvovali. Napadlo mě proto vytvořit pro nás takovou směrovou tabuli. Když si těchto pár bodů vyvěsíme třeba ve skříňce ve stáji a před ježděním si je přečteme, možná si ušetříme jeden bludný kruh. Snad nás to postrčí i správným směrem a pomůže nám, posunout se dál. Můžeme to alespoň zkusit. :)

Níže následuje stručné vysvětlení jednotlivých bodů.

 

dsc_0726a.jpg

  1. Za všech okolností zachovej klid

Klid, rozvaha a asertivita ti můžou zachránit nejen zdraví, ale i vztahy. S koňmi i s lidmi. Ať se děje cokoliv, zhluboka dýchej. Pokud to jen trochu jde, snaž se přemýšlet, než zareaguješ.  

 

  1. Věř si

Jen ty sám jsi odborníkem na svůj život. Neřiď se hodnocením ostatních, s nikým se nesrovnávej. Dělej vše, jak nejlépe umíš. Jednej v souladu se svým svědomím a naslouchej své intuici.

 

  1. Měj rád to, co děláš

Když to neděláš s láskou, nedělej to vůbec. Pokud v tom nenacházíš čirou radost, nebudeš v tom nikdy dobrý.

 

  1. Vnímej

Tvé pocity jsou stejně důležité, jako pocity všech ostatních, koně nevyjímaje. Naslouchej, komunikuj, veď dialog a ne monolog. Pokládáš-li otázky, počkej i na odpovědi.

 

  1. Stále se vzdělávej

Nikdy nevíš dost, uč se celý život. Buď otevřen novým myšlenkám, pouč se ze svých chyb, buď připraven přijmout kritiku, ale rozhoduj se vždy samostatně dle svého vlastního rozumu.

 

6. Dokážeš to ještě lépe

Snaž se. Když to nejde, nefňukej a snaž se víc. Kdyby to bylo snadné, uměl by to každý. Zkus být ještě o kousek lepší než včera.

 

7. Neubližuj

Netrestej za své chyby, nepoužívej bolest jako motivaci, buď citlivý, empatický a vždy pokorně přijímej, co dostáváš. Žádej hodně, ale spokoj se s málem.

 

8. Vždy buď přátelský a slušný

Snaž se vidět něco dobrého na všech koních i lidech. S každým jednej s úctou, ať má dvě či čtyři nohy. Nikdy neposílej dál negativní emoce, vrátí se ti zpět a silnější. Na zlo odpovídej dobrem.

 

9. Mysli na bezpečnost

Vždy je důležitější být zdravý než zajímavý. Nepředváděj se, nepřekračuj své limity pod tlakem. Chovej se zodpovědně a minimalizuj míru rizika. Používej ochranné pomůcky a dodržuj pravidla.

 

10. Nikdy to nevzdávej

Kolikrát upadneš, tolikrát vstaň a jdi dál. Když nemůžeš vstát, alespoň se plaz. Nezapomínej, že i pád na hubu je pohyb kupředu. 

 

K.

10 ZÁSAD - OBRÁZEK KE STAŽENÍ

10 ZÁSAD - TEXT KE STAŽENÍ

10 ZÁSAD - PLNÝ TEXT KE STAŽENÍ

Proč "lepší" jezdec?

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 


Přihlášení

Poslední fotografiereklama


Mail listArchiv

Kalendář
<< leden / 2019 >>


Statistiky

Online: 6
Celkem: 601288
Měsíc: 14328
Den: 440