Jdi na obsah Jdi na menu
 


Doporučená jezdecká literatura

 

V dnešní době všichni chtějí rychlá a snadná řešení. Ne vždy jsou však tato ta nejlepší. Jezdectví vyžaduje hluboké znalosti koňské fyziologie a psychologie, ale taktéž jezdeckých technik. Často mi chodí dotazy, jak vyřešit ten či onen problém, ale mé odpovědi začínají převážně stejně – „to je námět na knihu.“ Není recept, který by platil na každého koně, není rada, která by se dala použít vždy. Každý kůň je individualita, stejně tak každý jezdec. Snadná a relativně rychlá řešení jsou, ale je jich nepřeberné množství. Proto musí jezdec mít z čeho vybírat. Je tedy třeba stále rozšiřovat své znalosti a kriticky se zamýšlet nad nově nabytými poznatky.
 
Jelikož velmi často padá ze strany čtenářů našich stránek dotaz na doporučenou literaturu, vytvořila jsem následující seznam pro inspiraci. Není rozhodně vyčerpávající a najde se řada dalších vynikajících titulů, které mohou váš jezdecký život nepochybně obohatit. Následující knihy/autoři by však měly/i být pevným základem, na kterém se dá stavět.
 
Knihy neuvádím v pořadí dle kvality či přidané hodnoty, ale náhodně. Jak už to tak bývá, ty nejzajímavější tituly nejsou v českém jazyce. Mnohé z nich naleznete přímo i v našem eshopu zde na stránkách. Tyto tituly jsou v textu označeny písmenem E
 
Xenophon - The Art of Horsemanship (E)
xenophon-1a.jpg
„Anything forced is not beautiful,“ čili nic, co je vynucené, není krásné, píše ve své knize řecký filosof Xenofón. Již čtyři století před naším letopočtem vznikla tato skvělá příručka pro majitele koní. Dozvíme se v ní nejen o jezdecké technice, ale i o tom jak pečovat (respektive jak úkolovat otroka, aby pečoval) o koně, jaké se používá vybavení a spoustu dalších informací nutných pro dobrého jezdce. Mimo jiné říká, že hříva a ocas se nemají zkracovat, protože jsou darem od bohů. Tak na to pamatujte :)
 
  
 
François Robichon de La Guérinière – Ecole de la Cavallerie
gueriniere.png
Kniha z roku 1731 je v podstatě první jezdeckou encyklopedií, která shrnuje nabyté poznatky o fyziologii, etologii a psychologii koně, podrobně popisuje jezdecké vybavení, výcvikové pomůcky a dostává se i k popisu jednotlivých drezurních cviků a poskytuje návod, jak je provádět. Rozhodně by neměla chybět v knihovně jezdce zajímajícího se o klasickou drezuru.
 
 
 Antoine de Pluvinel – The Maneige Royal
pluvinel.jpgV 16. století Antonie de Pluvinel, francouzský jezdecký mistr, který připravoval koně samotnému králi Ludvíku XIII, přišel s renesančním pohledem na výcvik koně. Propagoval humánnější výcvikové metody, než bylo tehdy zvykem, prosazoval používání jemnější pomůcek a udidel. Zaměřoval se na práci v pilárech a také zařazoval do drezurního přiježďování koně práci na dvou stopách.
 
 
 Alois Podhájský - The Complete Training of Horse and Rider in the Principles of Classical Horsemanship (E)
the-complete-training-of-horse-and-rider-in-the-principles-of-classical-horsemanship.jpg
 Plukovník Alois Podhajsky (1898 – 1973) byl ředitel Španělské jezdecké školy ve Vídni, také olympijský medailista v drezuře, jezdecký instruktor a spisovatel. Ve své knize radí, jak trénovat koně dle klasických principů, s důrazem na lehkost a jemnost. Kniha poskytuje skvělý návod jak pracovat s koněm ve všech stupních výcviku. Je zaměřena na detailní popisy cviků i řešení běžných problémů. ideální v kombinaci s následujícím titulem.
 
 
Alois Podhajský - My Horses, My Teachers (E)
41ypxyi9uil.jpg
 
Dle mého názoru jedna z nejlepších knih o ježdění vůbec. Autor na základě svých životních zkušeností předává čtenáři spoustu užitečných informací, vypráví úchvatné příběhy a učí, aniž by poučoval. To vše příjemně čtivou formou. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny myslící koňáky. Více o knize ZDE
 
 
 
 
 
 
Walter Seunig - Horsemanship: A Comprehensive Book on Training the Horse and Its Rider
seunig.jpgWaldemar Seuning detailně popisuje své zkušenosti s výcvikem koní, které načerpal ve Vysoké španělské škole ve Vídni i u Cadre Noir ve francouzském Samuru. Vysvětluje klasické výcvikové metody od přípravy na obsedání až po drezurní vysokou školu. Je zastáncem lehkosti, jemnosti a nenucenosti ve výcviku koně.
 
 
Nuno Oliveira - Reflexions on Equestrian Art (E)
51t2lsklayl._sx339_bo1-204-203-200_.jpg
Kdybyste si měli pořídit pouze jednu knihu z celého tohoto výčtu, určitě by to měla být tato. Sice v angličtině, ale srozumitelně psaná, plná moudrosti a zkušeností tohoto výjimečného jezdce. Nepochybně se k ní budete vracet.
 
 
 
 
 
Gustav Steinbrecht - The Gymnasium of the Horse (E)
712rdcww-jl.jpg
Velmi technická a detailní kniha od tohoto  významného veterináře a jezdce 19. století je biblí mnoha mistrů klasického ježdění (odvolávají se na ní např. i Podhajský a Oliveira). není to ovšem titul pro běžné povrchní čtenáře, spíše pro opravdové drezurní fajnšmekry. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Philippe Karl – Omyly moderní drezury
philippe-karl.jpgRozhodně přínosná kniha pro všechny vyznavače ideálů lehkosti a jemnosti. Philippe Karl v ní velmi srozumitelně vysvětluje tyto principy a radí, jak jich dosáhnout. Zaměřuje se také na kritiku požadavků FEI, cože je více než sympatické. Ačkoliv ne ve všech bodech se s ním shodneme, lišíme se třeba v provádění některých drezurních cviků (nacváláváme s vahou lehce dovnitř, stejně tak s vahou lehce dovnitř provádíme dovnitř plec atd.), určitě stojí za přečtení. 
 
 
Anja Beran - S respektem!
img_259455_orig.jpgInspirativní a velmi příjemné čtení pro všechny milovníky ježdění v duchu lehkosti, jemnosti a s odkazem na klasické mistry. S Anjou Brean se shodujeme ve velké většině názorů a technice provedení cviků, proto tuto knihu mohu jen doporučit. Nevýhodou snad může být určité zjednodušení, které nutně nastane, pokud se snažíte celý výcvik koně vměstnat do jedné knihy. Kniha je ideální jako doplněk pro studium pod vedením stejně smýšlejícího trenéra, spíše než návodem a kuchařkou "jak na to."
 
 
 
 
 
 
Anja Beran - Classical Dressage with Anja Beran: Foundations for a Successful Horse and Rider Partnership (E)515w1mjy9ql.jpg
Na rozdíl od knihy S respektem!, která představuje spíše obecné jezdecké ideály, je Classical Dressage blíže učebinci jezdectví. Obsahuje velmi konkrétní rady a návody, jak dosáhnout klasicko drezurních cílů, nabízí možná řešení častých problémů v jednotlivých cvicích, a to často hned v několika variantách. Krásné fotky i ilustrace. Tato kniha by rozhodně neměla chybět v knihovně každého opravdového milovníka drezury. Za mě rozhodně jedna z nejlepších knih o drezuře z poslední doby.
 
 
 
 
 
 
9780857880154.jpgBent Branderup - Academic Art of Riding (E)
Kniha benta Branderupa je úžasným přehledem výcviku koně od obsedání až k cvikům nejvyšší drezury. Je velmi motivující, inspirující, čtivá a plná cenných rad. Nejde úplně do podrobností, ale ukazuje cestu, po které by měli příznivci drezury s lehkostí kráčet. Je to kniha, ke které se budete rádi vracet, je velmi podařená obsahově i vizuálně. 
 
 
 
 
Richard Hinrichs - Schooling Horses in Hand
hinrichs.jpgPráce ze země je jezdci stále ještě dost zanedbávanou oblastí. Richard Hinrichs se ve své knize věnuje principům práce ze země, lonžování, práci na obnosku, na dlouhých otěžích apod. Vychází z filosofie, že při práci ze země se buduje důvěra koně v jezdce, podporuje poslušnost koně a zároveň se účinně rozvíjí a jeho síla a rovnováha.  
 
 
 
 
Gerhard Heuschmann - Kdyby koně mohli křičet
heuschmann.jpgVeterinární lékař Gerhard Heuschmann napsal skvělou knihu, která otevřeně kritizuje "moderní" tréninkové metody a z anatomického a fyziologického hlediska vysvětluje, jaký mají dopad na koně. Tato publikace by neměla chybět v knihovně žádného jezdce, protože zodpovědnost za zdraví svého koně neseme pouze my sami.
 
 
 
 
Klaus Ferdinand Hempfling - Poselství koní hempfling-poselstvi.jpg
Kniha o hledání cesty ke koním psaná formou intimní zpovědi autora. Rozhodně doporučuji všem přemýšlivým jedincům, kteří v koních vidí více než nástroje k zábavě. 
"Je jen jeden způsob, jak se těmto bytostem přiblížit. A sice vybudovat v sobě onu hrdost, onu vnitřní velikost a čistotu, kterou kůň dokáže rozeznat a akceptovat, které si dokáže vážit a cenit a za kterou dokáže stejně jako v přírodě dobrovolně jít. To je stopa, která musí vést k jejich tajemství, k tajemství Amazonek, rytířů. Zformovali vlastní osobnost do velikosti, do důstojnosti se všemi kvalitami, které mají ve světě zvířat opravdovou cenu a mohou vyústit ve skutečnou důvěru." 

 

Klaus Ferdinand Hempfling - Poznej svého koně
hempfling.jpgKFH představuje autora s alternativním pohledem na výcvik koně a na přístup lidí ke koním. V této knize rozděluje charaktery koní dle 26 typů a vyzývá k individuálnímu přístupu ke koním. Nečekejte instruktážní materiál, ale rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení.
 
 
 
 
 
 
kohanov.jpgLinda Kohanov - Tao koně
Kniha svou podstatou míří spíše do duchovní sféry koňského světa. Pro racionální jedince může být poměrně těžce stravitelná. Přesto však rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení. Pomáhá vysvětlit, jaké je místo koní v dnešním světě a co všechno mohou udělat pro lidskou duši. 
 
 
 
 
Ingrid Soren – The Zen of Horse Riding
soren.jpgKnížka o cestě ke koním, která vlastně vede přes duši vlastní. Psáno vlastně amatérským jezdcem začátečníkem, ale přesto obsahuje řadu zajímavých myšlenek a může vás přivést k zajímavým úvahám nad komunikací s koňmi.
 

 

 

    A na závěr nezbývá než si přihřát vlastní polívčičku. Nicméně doporučit tuhle knížku prostě musím, protože kdybych nevěřila, že jezdce nemůže obohatit, nepsala bych ji.

    Kristýna Šmídová - Jak se stát lepším jezdcem (E)

31.jpg

 Stěžejní ideou knížky je předpoklad, že jezdecká technika, ač je nesmírně důležitá, tvoří „pouze“ jakýsi základ jezdectví. Můžeme ji vnímat jako podstavec pyramidy. Ovšem pokud chceme v jezdectví a ve vztahu ke koni vystoupat do pomyslných horních pater, tedy posunout se na vyšší úroveň vzájemné komunikace, s působením rukama a nohama si nevystačíme. Musíme se naučit jezdit hlavou, ovládnout především sami sebe a svou psychiku. Proto tato kniha nemluví o tom, jaký má být kůň, ale o tom, jaký má být jezdec. 

Více info ZDE

K.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

MashaNer - Tornado, earchquakes?! No, it is XEvil.

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Karol Glinsky - Tanec s konmi - Hempfling

Chyba mi tu asi najdolezitejsia kniha od Hempflinga - Tanec s konmi, nepovazujete ju za vhodnu?

Lucie - V češtině?

Kolik knížek je vlastně v češtině? :)

Dana - Kde je lze sehnat?

Dobrý den, máte tip, kde tyto poklady sehnat? Gueriniere, Pluvinel, Seunig - v angličtině?
Děkuju

Šanda - Re: Kde je lze sehnat?

Dobrý den,většinu klasických děl lze koupit ve Vídni v prodejně u jízdárny Španělské školy.

Kristýna - Re: Kde je lze sehnat?

Nebo klasicky zahraniční nákupní servery typu Amazon...

Jana - Philippe Karl – Omyly moderní drezury

Dobrý den, lze tato kniha ještě n ěkde zakoupit či stáhnou?

Děkuji za odpověď

 


Přihlášení

Poslední fotografiereklama


Mail listArchiv

Kalendář
<< listopad / 2018 >>


Statistiky

Online: 5
Celkem: 571485
Měsíc: 10507
Den: 356