Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kouzlo "obyčejné" drezury - Dr. Reiner Klimke & Ahlerich

Dr. Reiner Klimke (14. 1. 1936 – 17. 8. 1999) byl všestranný jezdec a úspěšný reprezentant své země, Německa, na Olympiádách a mezinárodních soutěžích.

Video, přiložené ke článku zachycuje vítěznou jízdu Dr. Klimkeho a jeho koně Ahlericha na Olympiádě v Los Angeles v roce 1984.
Na tomto záznamu je řada skutečností hodných pozornosti. Především přirozenost pohybu koně. Ahlerich se pohybuje nenuceně, plynule, drezurní úlohu předvádí s lehkostí a grácií, jako by se na obdélníku vlastně ocitl jen náhodou. Volně kýve ušima, nevykazuje známky napětí, necáká z něj pěna. Jezdec sedí velmi uvolněně, pružícíma rukama sleduje pohyb krku svého koně. Dvojice skutečně působí, jako kdyby lehce tančila při nedělní procházce v parku a vrcholnou drezuru předváděla jen tak mimochodem.
Dnes by však s takovýmto předvedením koně na nejvyšších soutěžích neměl Dr. Klimke šanci uspět. Jeho pojetí drezurní úlohy by působilo příliš obyčejně. Kůň se nekope předníma nohama do čelistí, ani se v pasáži nevznáší tak vysoko a roboticky přesně. Jejich "obyčejná" drezura připomíná balet a ne wrestling, jako drezura moderní.
Možná je jejich vystoupení obyčejné, ale je krásné. Možná je nedokonalé, ale je přirozené a opravdové. Připomíná dobu, kdy jezdci byli jezdci a koně koňmi.
Dnešní doba je věkem nadkoně a podjezdce. Stále se posouvají hranice koňských možností, ale umění jezdecké zůstává daleko pozadu. Jak se s touto nerovnováhou vyrovnáme, ukáže až budoucnost. A snad by v tomto případě nebylo naškodu udělat krok zpět. Protože i koňské síly mají své hranice.

K.

 

Klimke

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Helča - Díky za úchvatné inspirativní video

Škoda, že v naší rychlé době, kdy ve všem jde hlavně o ekonomiku, pro vzájemnou úctu, lehkost a harmomnii není místo. Jak paradoxní, že je to vidět právě na vrcholové úrovni sportu, který by měl být nositelem, vzorem těchto hodnot. Jak je vůbec možná taková rychlost změn?!

Radka Znojmo - Ruce

Tak ty nezaťaté, pohybující se a relativně vysoké ruce mě naprosto uchvátily. Taky po dlouhé době vidím video jezdce na obdélníku s opravdu neznatelnými pomůckami... tak jak to má v drezuře být. To moderní okopávání koní je hodno opravdu jen podjezdců...

 


Přihlášení

Poslední fotografiereklamaArchiv

Kalendář
<< září / 2018 >>


Statistiky

Online: 6
Celkem: 547468
Měsíc: 18218
Den: 711