Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poznámky z Podhajského

 

   Alois Podhajský je osobností více než inspirativní. Jeho knihu The Riding Teacher můžu vřele doporučit všem, co se zajímají o klasickou drezuru a výcvik koní a jezdců v tomto duchu. Níže si dovoluji nabídnout mé poznámky, které jsem si tvořila při čtení této knihy. Neprocházejte je prosím v rychlosti, ale každé Podhájského myšlence věnujte zamyšlení, které si rozhodně zaslouží.  :)

 riding-teacher-l.jpg

·         Volný konec otěží by měl koni vždy splývat po pravé straně krku.

 

·      Při práci na lonži bychom měli vždy začínat na levou ruku, protože kůň je zvyklý na manipulaci převážně z levé strany.

 

·         Dobrý instruktor jezdectví nikdy na žáky nekřičí.

 

·      I při práci na lonži je třeba jezdce trénovat v přechodech, ne jen stereotypně kroužit dokola.

 

·         Než jezdec dostane do rukou otěže, musí mít nezávislý sed ve všech třech chodech. Otěžě pak mají být neseny klidnou rukou 1 – 2 pěsti nad kohoutkem koně.

 

·         Samostatně bez lonže se může jezdec pohybovat, až když zvládne nezávisle sedět ve všech chodech a ruce a nohy používat pouze k dávání pomůcek a ne k tomu, aby se udržel v sedle.

 

·         Všechno v jezdectví by mělo být nejen praktické, ale i elegantní.

 

·         Jezdec by měl v klusu vysedat na vnitřní zadní, tedy vnější přední nohu.

 

·         Kůň nesmí být při jízdě na kruhu ohnutý více, než odpovídá ohnutí ve zbytku jeho těla.

 

·    V terénu by měl kůň chodit s dlouhým nízko neseným krkem, najde tak nejlépe rovnováhu fyzickou i duševní. Také vyklene záda a lépe jezdce nese. Navíc pokud se kůň vyděsí či vyhazuje, vždy tomu předchází zvednutí hlavy, což je pro jezdce užitečné varování.

 

·         Správné projetí cviku diagonálou změnit směr:

Kůň projede rohem na dlouhou stěnu a přesně za 6 kroků se odpojí a pokračuje po přímé linii na protější stěnu, kde se připojí přesně 6 kroků před rohem => dle klasických pravidel kůň potřebuje 3 kroky na korektní projetí rohu a 3 kroky na narovnání před odbočením na diagonálu. To stejné platí i po příjezdu na stěnu.

 

·        Obrat kolem předku se provádí ze zastavení, ne u stěny, aby měl kůň místo na hlavu i krk. Tlakem vnější nohy za podbřišník jezdec otáčí koně krok za krokem kolem předních nohou, které přešlapují na místě. Je třeba si uvědomit, že toto cvičení pouze napomáhá koni i jezdci porozumět pomůcce nohou – tedy ustupování před tlakem holeně - jinak nemá pro trénink žádnou praktickou hodnotu a tudíž nemá smysl ho nějak svědomitě provádět. Ve volné přírodě se kůň rovněž neotáčí kolem předku, ale na zadních nohou či kolem středu.

 

·         K držení otěží 2 ku 2:

Tento typ vedení koně způsobuje, že kůň musí přijímat mnohem silnější kontakt s udidlem, zvláště když jezdec drží ruce daleko od sebe. Následkem toho kůň ztrácí pružnost/lehkost ve svých reakcích na pomůcky otěží. Podhájský doporučuje držení otěží v poměru 3 ku 1.

 

·       Nedostatky v rytmu znamenají nedostatky v rovnováze, která je stejně tak nezbytná pro ježdění, jako pro tanec.

 

·         K protokolu jízdárenského chování:

Vzhledem k tomu, že jízdárna je místo pro ježdění, konverzace by měly být omezeny na minimum a nikdy by neměly být pronášeny nahlas či se týkat jiného předmětu než jezdectví.

 

 

·         Základní jezdecké principy:

1. Kůň by se měl pohybovat rovně a aktivně vpřed.

2. Absolutní čistota všech chodů a pravidelnost kroků nechť je zachována ve všech pohybech koně. Je to právě tato pravidelnost, která dodává kouzlo drezurnímu koni, a je proto nazývána hudbou jezdectví.

3. Kůň by měl přijímat udidlo klidně a s jistotou, následovat vedení jezdce a ochotně se mu podvolovat. Jezdec nikdy nesmí zneužít otěží k silovému vynucení určité pozice koňské hlavy. Toto nesprávné shromažďování se okamžitě projeví viditelným narušením chodů koně.

4. Vhodným gymnastickým cvičením se kůň stává ohebným a pružným, což bývá znatelné v plynulosti jeho pohybů a přechodů a především v jeho absolutní rovnováze. Tato rovnováha je možná pouze jsou-li zadní nohy koně dostatečně aktivní a nesou-li větší část váhy jezdce.

5. Fyzická zdatnost koně, která je přirozeným výsledkem tréninku koně k pružnosti a kontrole svalů, a jeho perfektní rovnováha se projeví v korektnosti cviků, v jejich přesném provedení, stejně tak jako v čistém sledu kroků.

         6. Poslušnost koně pramení z jeho důvěry v jezdce, který nikdy nesmí žádat              od koně  více, než je kůň schopen fyzicky provést.  

 

K. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

lucka - na něco se zapomnělo

Udidlo koním škodí!!!!!!!!!!!!!!

lajika - Většina z toho,

co je zde uvedeno, by mělo být samozřejmé ( i když připomenout nikdy neškodí), ale:
- I dobrý instruktor musí někdy křičet - jízdárna je velká a jezdec nemusí slyšet tiché pokyny.
- Vysedávání na vnitřní zadní nohu je věc konvence - prosadila se anglická škola, škola francouzská velela vysedat na vnější zadní.
- Ohnutí krku v kruhu - ano, ano, a ještě jednou ano. Do kamene tesat, před každou hodinou číst - přeohnutí krku (často s prkenným zbytkem koně, ale nemusí být) je druhej nejčastější nešvar obdélníků a jízdáren hned za hlavou za kolmicí.
- Osobně se domnívám, že je jedno, jestli je kroků do diagonály pět, šest nebo sedm, záleží na koni, ale předpokládám, že se to týká striktně drezůry...
- "Pokud kůň vyhazuje, vždy tomu předchází zvednutí hlavy" není pravda. Jsou koně, kteří prostě kozlujou a vyhazujou s hlavou mezi předníma nohama, což je mnohem nepříjemnější a nebezpečnější. Navíc pokud mluvíme o terénu, jsou nároky na rovnováhu koně přeci jen trochu jinde než na drezůrním obdélníku - kůň si může zvednutím nebo naopak snížením hlavy pomoct s náhlou nerovnovážnou situací, takže nevím, jestli bych tohle brala jako striktní nepřekročitelné pravidlo.
Rytmus x rovnováha - opět desetkrát ano. velmi pravdivé.
Na závěr bych měla dva dotazy:
- proč mají otěže splývat vždy po pravé straně krku? Uvědomila jsem si, že tomu tak obvykle bývá, ale žádnej jezdeckej důvod mě nenapadá - knížka to jistě vysvětluje, proč to je?
- teď budu vypadat jako úplnej idiot, ale kdo se neptá, ten se nedozví - co je držení otěže 2:2 a 2:3 ?
Předem díky za odpovědi :)

Lucie - Re: Většina z toho,

Odpovídám pozdě, ale- držení otěží 2:2 znamená, že držíme v obou rukou jednu otěž vedoucí od stihla a druhá od páky. Držení 3:1 je, že v levé ruce držíme jednu otěž vedoucí od stihla a obě otěže vedoucí od páky. V pravé ruce držíme otěž k stihlu :).

julie - vpravo?

Volný konec otěží by měl koni vždy splývat po pravé straně krku. - proč??

Zuzana - Dotaz

Dobrý den,
je prosím tato kniha k sehnání v angličtině?
Přiznám se, že jsem o její existenxi neměla ponětí.
Čerpala jsem doposud hlavně od Dr. Záliše.
Děkuji za osvětovou práci, která, (snad) pomůže více koním ke spokojenému životu. Sama si někdy připadám před ostatními jako exot :-)

přeji mnoho krásných požitků v sedle

lajika - Re: Dotaz

Jo - Záliš je klasik a když jsem si, jako mladá a nedorostlá rádobyjezdkyně přečetla oxeroxovanýho Záliše, měla jsem dojem, že se mi otvírá zcela novej svět (kterej teda mýmu dosavadnímu jezdectví nevystavoval tu nejlepší vizitku, ale všichni se pořád učíme, že jo). Doba pokročila a publikací, ve kterých se člověk dočte spoustu moudrého přibývá, internetových fór je taky řada. To je fajn - základním předpokladem pro to, stát se jednou jezdcem, totiž není fyzická zdatnost či nebojácnost, nýbrž snaha pochopit, jak fungujou principy souhry mezi koněm a člověkem. Ať už té psychické, založené na vzájemné důvěře, nebo té fyzické, založené na mechanice pohybu jezdce a koně a jejím vzájemným ovlivňování...

Lenka - Dotaz

Dobrý den,dá se tato knížka sehnat v češtině? Pokud ano,prosím překlad a jméno vydavatelství

Kristýna - Re: Dotaz

Obávám se, že nikoliv.

 


Přihlášení

Poslední fotografiereklama


Mail listArchiv

Kalendář
<< prosinec / 2018 >>


Statistiky

Online: 6
Celkem: 582658
Měsíc: 11666
Den: 531