Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jappeloup - aneb jak se malý neposlušný kůň stal francouzskou legendou

 

V časopise Cheval Magazine, který mi dovezl kolega z Francie, jsem objevila příběh nejlepšího francouzského parkurového koně jménem Jappeloup (čti „Žaplu“). Možná i vám byl tento jedinečný koník doposud neznámý, a proto bych vám ho ráda představila. Tahle koňská osobnost totiž rozhodně stojí za pozornost.
Jappeloup se narodil 12.3.1975 u chovatele Henriho Delage. Jeho otcem byl klusák, matka plnokrevník. Dorostl do kohoutkové výšky pouhých 158 cm. Navzdory neoslnivému původu a malému vzrůstu se mu svého času nikdo nevyrovnal.
Ano, od jisté doby mám pro malé koně neurozeného původu slabost ;)

Jappeloup

Původně jeho posláním měly být dostihy, resp. steeplechase. Jeho mladá jezdkyně Françoise Terrier-Thuault však chovatele přemluvila, aby směřoval ke skokovému výcviku. Ve 4 letech Delange představil Jappeloupa Pierru Durandovi, jeho budoucímu jezdci, ten ho ale odmítl s tím, že je příliš malý. Za rok však své rozhodnutí přehodnotil, když viděl Jappeloupa skákat. Koník sice byl neposlušný a tvrdohlavý, ale měl neuvěřitelný odraz a kočičí pružnost.
S Pierrem Durandem získal mnoho titulů z těch nejdůležitějších například: 1982 mistr Francie, 1987 mistr Evropy, 11 zlatých medailí v grand prix (Světový pohár a CSIO).
Na Olympiádě v Los Angeles v roce 1984 dochází k zajímavému zvratu – Jappeloup odmítá poslušnost a svého jezdce prohazuje skokem. Pierre Durand, přemotivován k zisku zlaté medaile, odchází z kolbiště po svých. Vzhledem k tomu, že tento incident nebyl ojedinělý, rozhodl se Pierre Durand přehodnotit svou spolupráci s Jappeloupem. Výsledkem byly změny v tréninkových metodách i v přístupu ke koni, práce na důvěře. V roce 1988 byla tato snaha korunována úspěchem  - ziskem zlaté medaile na olympiádě v Soulu.
Povšimněte si výrazného zjemnění pomůcek (zejména rukou) proti předchozímu videu:
Sympatický je i přístup k výcviku koně – Jappeloup chodil každý den do výběhu a byl trénován i v terénu, nejen na jízdárně.
Rozloučení se sportovní kariérou této francouzské skokové ikony proběhlo ve velkém stylu – parkurem pod Eiffelovou věží. Za pouhé dva měsíce - 5.11.1991 - však Jappeloup umírá na srdeční zástavu.
Jappeloup byl nejúspěšnějším francouzským parkurovým koněm a také doposud posledním, kdo pro Francii získal olympijské zlato. Na základě jeho příběhu byl natočen film Jappeloup, který je momentálně ve francouzských kinech. Trailer ke shlédnutí zde:
 
Jeho jezdec Pierre Durand napsal o jejich spolupráci také knihu. Doufám, že se mi ji podaří sehnat, ideálně ve francouzském originále. Kdybyste měli tip, kde k ní přijít, dejte vědět. Díky :)

K.

Jappeloup

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ev - od

Mimochodem v roce 1984 neschodil jezdce to je pouze ve filmu na oficialnim videu ze souteze udělali 8 chyb

Vendy - Re: od

opravdu spadl,to video je asi z jiného kola soutěže
http://www.sportquick.com/sports-equestres/photos/64/64270/pierre-durand

lenka bubniakova - kniha

Kniha sa da kupit na amazone, ani je je nejak extra draha :)
http://www.amazon.com/Jappeloup-Pierre-Durand/dp/2749917476

 


Přihlášení

Poslední fotografiereklama


Mail listArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 3
Celkem: 562625
Měsíc: 15824
Den: 330