Jdi na obsah Jdi na menu
 


O sedlání

Umět si nasedlat koně je základem jezdectví. Panuje však řada mýtů a mylných informací o tom, kam vlastně sedlo na koně umístit. Proto jsme se rozhodli o osvětu podloženou racionálními a anatomickými argumenty. Jako figurant nám poslouží Bon Voyage (na obrázku právě nacvičující španělský krok).

Bon Voyage

Mnozí umisťují sedlo na koně nesmyslně dopředu, v podstatě až na kohoutek. Tím však znepříjemňují koni pohyb, protože sedlo, které je příliš vpředu, omezuje hybnost lopatek (na obrázku je lopatka, spolu s dalšími kostmi, vyznačena bíle (pro úplné laiky dodávám, že k ní směřuje fialová šipka)), strop sedlové komory se může dostat do kontaktu s kohoutkem a odřít ho. Navíc se společné těžiště koně a jezdce  po nasednutí dostává příliš dopředu a ztěžuje tak dosažení optimální rovnováhy, která vyžaduje zvýšené zatížení zadních nohou.

  Správně je tedy sedlo třeba umístit tak, aby místo předního spojení stranice s komorou (na obrázku označeno modrou tečkou) dosedalo 2 – 3 prsty za lopatku, přesněji za její zadní úhel (angulus caudalis scapulae – označen fialovou šipkou). Zadní úhel lopatky lze u koní bez problému nahmatat. Jedině v této  pozici umožňuje sedlo oběma lopatkám volný pohyb. Toto platí nejen pro drezurní sedlo, ale i pro všechny ostatní typy sedel včetně skokového, protože stranice je v označeném místě vždy utvářena obdobně a nezávisle na tvaru bočnice.
 Pozici sedla si také můžeme zkontrolovat podle umístění podbřišníku. Ten by měl být vzdálen na šířku dlaně od přední nohy koně. Jestli je tato vzdálenost dostatečná zjistíme jednoduchým testem – podbřišník, který je příliš blízko předních nohou omezuje pohyb lokte koně (loket vyznačen červeným kolečkem). Proto pokud zvedneme koni přední nohu a pohneme s ní ve směru červené šipky, ověříme si, zda má loket dostatek prostoru a zda se o podbřišník neodírá.
Na závěr už jen připomínáme, že v boxe se koni sedlo zapne jen velmi volně a dotahuje se až před nasedáním a dále po nasednutí a vykrokování. Není vhodné koně dotahovat najednou.
 (F+K)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

julie - KONEČNĚ!

Super článek!!! Tahle by si měl přečíst každý čech, všichni co jsem viděla dávají sedlo nesmyslně dopředu a hájí to tím že lopatka je jinde... Super článek!

lucie - westernové sedlo

A jak je to u westernových sedel?
Děkuji

hp - prosedlany kun

Jak se to da resit u prosedlaneho kone nebo u kone s kaprim hrbetem? Je to tez stejne?

Blanka - "krátký kůň"

V článku bohužel řešíte jen aby sedlo nebylo příliš vepředu. Mě by spíš zajímalo jak až daleko vzadu může být abychom koni neničili záda. Mám krátkého koně a všestrané sedlo s posedlím 17,5, které dávám dopředu abych koni "nedrncala" na zádech. Je tedy horší mít sedlo příliš vepředu, nebo ho mít příliš vzadu?

Kristýna - Re: "krátký kůň"

Pokud sedlo koni správně sedí, dlouhé posedlí nevadí. Sedlové polštáře by měly být rovnoměrně rozloženy a tak i váha, která na ně působí. Pokud je sedlo příliš vepředu, bude se překlápět, jezdec bude tlačit víc do zadní rozsochy a tím tlačit koni zadními polštáři do zad.

Veronika Kratochvilova - Re: Re: "krátký kůň"

Sedlo nikdy nesmí přesáhnout za poslední žebro! Takže pokud přesahuje za poslední žebro, tak sedlo NESEDÍ...

Kristýna - Re: Re: Re: "krátký kůň"

A pokud sedlo přesahuje záď koně, taky to není optimální :D

sabina - Re: Re: Re: "krátký kůň"

V tom případě by bylo na místě přemýšlet o sedlet na míru..
Mám koně s krátkým a kulatým hřbetem, napasovat sedlo konvenčních velikostích byl nadlidský výkon. Sedlář p. Jan Hauzr nám ušil krásné sedle, které padne tak jak má, měřené a přizpůsobené posedlí nám oběma. A také mi vysvětloval jak koně správně sedlat, čím se řídit a je to to samé jako ve vašem článku.
Je super! Pro mnoho lidí je sedlání velká neznámá (dnes a denně se s tím setkávám - pěkne přetáhnout koně už v boxe, a když ti sedlo už nesedí? Nevadí! Dáme tam beránka s gelovkou... :-( ), doufám, že právě ty jedinci si to přečtou a něco si z toho vezmou...

 


Přihlášení

Poslední fotografie



reklama


Mail list



Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 11
Celkem: 563093
Měsíc: 15336
Den: 320