Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oblíbené jezdecké nepravdy

 

Až příliš často kolem sebe slyším pokyny od trenérů či věty jezdců, při kterých mi běhá mráz po zádech. Proto jsem se rozhodla některé z nich sepsat a podat k nim vlastní interpretaci problému. Cílem tohoto článku není provokovat, ale snad pomoci pár lidem otevřít oči a zamyslet se nad svým ježděním a tím ulevit jejich koním. A jaké nepravdy (nechci použít výraz nesmysly) zní českými jízdárnami?
 
Drž se!
Mezi jezdci panuje velmi škodlivý mýtus, že na koni je třeba se držet silou. To je obrovský, obrovský omyl. Drezura je umění a je to právě použití síly, co odlišuje jezdecké umění a jezdecký sport. I já si pamatuju své první lekce, kdy na mě trenér, vycházející z buranské socialistické jezdecké školy, ječel, že mi dá pod koleno bankovku a když vypadne, nechá si ji. Pokyny typu „Drž se koleny!“ a „Drž se stehny!“ jsou zcela proti logice klasické drezury. Pokud se chytnete koleny, automaticky ztuhnete v těle, v sedu, koni se špatně nesete a tuhne i on pod vámi, tím pádem se vám špatně sedí, a proto se ještě více držíte… Je to bludný kruh držení a tuhnutí, který vede k prohnutým koním a zběsile vysedávajícím jezdcům.
Na koni se nesmíte držet, musíte sedět! (Jedinou výjimkou snad může být parkur, případně cross country, ovšem i zde je často efektivnější jít s pohybem koně než sázet pouze na sílu stisku nohou.) Je to právě kvalitní sed, který zajistí, aby jezdec byl s koněm v natolik dobré rovnováze, že koňský pohyb dokáže odpružit, aniž by se musel držet silou. Používáte-li k udržení se v sedle sílu, pozná se to velmi snadno – lezou vám kolena z opěrek sedla, vytahujete paty, nohy vám vypadávají ze třmenů, máte problémy s pracovním klusem a je pro vás velmi obtížné udržet se na koni bez sedla. Typické držení koleny můžete vidět na snímcích níže:
 
Sioux a já 2009

p1060986.jpg

 Lucia s haflingem v době, kdy jsme spolu ještě netrénovaly.. Dnes už sedí parádně! :)

10277844_10202445985843947_4926834897387205621_n.jpg

S Gallardem 2014 - můžete porovnat rozdíl - zde sedím uvolněně, bez držení

p1640190a.jpg

A co radit proti tomuto nešvaru? NEDRŽTE SE, SEĎTE, NECHTE SE NÉST! Budete-li dobře sedět, naleznete rovnováhu v sobě a splynete s pohybem vašeho koně. Bez tohoto splynutí se nikdy nestanete dobrým jezdcem.
 
Čím je udidlo tlustší, tím je jemnější
V koňské hubě příroda vytvořila místo na čelisti, dásně, zuby a jazyk. Není tam místo na udidlo. Proto argument, že úzké udidlo je ostré a tudíž nežádoucí je nesmyslný. Úzké „ostřejší“ udidlo v jemných rukách způsobí mnohem méně škody, než tlusté gumové v rukách neumětela. Argument „nemám klidnou ruku a tak mám tupé udidlo“ je zcela scestný. Jezdec s neklidnýma rukama do nich nemá dostat otěže vedoucí k udidlu. Je třeba kvalitního výcviku jezdce na lonži, který zajistí nezávislý sed a zpočátku si klidnou ruku ověřit na obnoskových otěžích. 
 
Když kůň zvedá hlavu, použij martingal!
Přijde-li k nám někdo na trénink, první, co uděláme, je, že mu sundáme martingal. Spousta jezdců s martingalem jezdí, aniž by vlastně věděli, k čemu slouží.. ale mají ho přece všichni, tak ho musí mít taky. Zamyslete se nad tím, jak martingal působí. Začněme od koňské huby – na spodní čelisti leží jazyk, na něm udidlo. Pokud taháme za otěže směrem k sobě, skřípeme koni jazyk mezi udidlo a spodní čelist, což, jak si jistě umíte představit, koně velmi bolí. Proto je třeba působit otěží vždy pouze směrem nahoru, nikdy ne k sobě a nedej bože tahat otěže dolů. Martingal zafunguje, pokud kůň zvedne hlavu. V tu chvíli se otěž zarazí o kroužky martingalu a koni škubne do huby směrem dolů, jak vidíte na přiložených fotkách:
 

1509141_10152086364528730_4462036194998081561_n.jpg

10255358_826752024019884_8522525357976180222_n.jpg

 Představte si něco podobného ve vašich ústech. Budilo by to ve vás chuť pracovat uvolněně na otěži? Spolupracovali byste rádi s jezdcem, který vám svým neuměním a nevědomostí působí bolest? Martingal, stejně jako průvlečky a vyvazováky směřující k podbřišníku, pracuje s bolestí. To není nástroj, který vám pomůže - působí proti koni a tím pádem i proti vám. Jediná, jakž takž pochopitelná situace ospravedlňující použití martingalu je při krosu, kdy se koně mohou nepřiměřeně rozvášnit a stanou se hůře ovladatelnými. Přesto to však není ideální řešení. Následující bod s tímto úzce souvisí.
 
Koně uvolni na průvlečkách!
Průvlečky, gogy a další „pomůcky“ podobného typu koně nikdy neuvolní. Už jen proto, že pracují tak, že koni působí bolest. Vy byste se snad uvolnili na základě bolestivých podnětů? Zapojte svou představivost a následujte staré známé pravidlo – „Nečiň jiným to, co nechceš, aby oni činili tobě.“
 
Na snímku jeden z nejhorších způsobů lonžování koně - průvlečky svázané za koňskými zády

dsc_1581.jpg

 
Ježdění vyžaduje klid a ticho!
Nemálo jezdců vyžaduje odstranění všech rušivých podnětů, než vůbec usednou na koně. Nikde se nesmí pohybovat psi, křičet děti, nesmí foukat vítr či hrát hudba, nesmí být poblíž ostatních koní atd. atd… A to vše s odůvodněním, že jejich koně jsou plaší a bojí se. Vždy je to naopak, jsou to jezdci, kteří se bojí svých koní. Ano, jsou i koně citlivější a lekavější, ovšem snažit se je držet ve vakuu rozhodně tomuto problému nepomůže. Je třeba koně stále vystavovat novým a rušivým podnětům, aby si zvykli a nebáli se. A především to vyžaduje klidného a rozumného jezdce. Nezaměňujte podněty za problémy!
 
Bota, bota!
Pobízení botou je klasickým nešvarem většiny jezdců. Botou a patou se nepobízí, pobízí se holení, respektive lýtkem. Rýpání koně patami nikdy nebude mít potřebný účinek a koně pouze otupí. Nehledě na to, jak hrozně to vypadá.
 
Zaber!
Použití síly do jezdeckého umění prostě nepatří. Kde je síla, není jemnost. Síla zabíjí komunikaci a spolupráci a nastoluje agresi a boj. Ne, ne, ne...
 
Ztuhni!
Kůň reaguje na nejjemnější signály našeho těla, i ty, co si sami neuvědomujeme. Pokud chceme uvolněného koně, musíme být sami uvolnění. Na tuhnutí našeho těla bude kůň reagovat vlastním ztuhnutím, což je opět zcela proti duchu jemnosti a lehkosti. Ztuhnout a zpevnit se jsou dvě odlišné věci. Jezdec musí sedět pevně, ale uvolněně.  
 
Hlavu dolů! Levá-pravá!
DÁVAT koni hlavu dolů je zcela nesmyslné. Kůň musí sám dát hlavu dolů, na základě toho, že dobře pracuje od zádi. Cpát koni hlavu mezi přední nohy uměle, za pomoci všelijakých udělátek a vyvazovátek, případně snažit se koni udržet hlavu dole silou, je zcela proti duchu klasické drezury a navíc je to i neetické. Kůň, který sníží krk a zakulatí se, nám tím sděluje, že to, jak pracujeme, je správné. Pokud ho budeme znásilňovat a nutit ho k tomu silou, je to zcela proti logice věci. Pilování jazyku koně v klasickém stylu levá-pravá považuji za sadismus. Koně takto ježděné poznáte velmi snadno – s každým krokem kývají hlavou ze strany na stranu. Také s módním „dopředu a dolů“ je třeba zacházet opatrně. Specielně „horsemanshipoví“ jezdci si to v poslední době oblíbili a tak je internet plný fotek koní na provazových ohlávkách, co pomalu brousí bradami zem. Přílišné snížení krku vede k posunu těžiště dopředu, kůň se tedy nenese od zádi, ale padá po předku, což zase jeho tělesný aparát nepřiměřeně zatěžuje. Všeho moc škodí..
 
Neptej se a makej!
Ptejte se! Dobrý trenér vás bude podněcovat ke zvídavosti a otázkám, bude vás učit myslet a cítit. Ježdění je především v hlavě. Pokud umíte ovládat svou mysl, logicky přemýšlet nad tím, co a proč děláte a máte schopnost citu a empatie, jezdecká technika už pro vás bude hračkou. Tedy za předpokladu, že zvládnete své tělo zkoordinovat.
 
Drncáš v sedle, dej si pod sedlo beránek/gelovku!
Jen váš kvalitní sed zajistí, abyste koňská záda ušetřili. Beránky ani gelovky koňská záda neochrání, nedělejte si zbytečné iluze.
 
Když kůň otevírá hubu, utáhni nánosník a podpínku!
Otevírání huby je pro jezdce signálem, že kůň je s tím, co se děje v jeho hubě nespokojen. Nejčastěji je důvodem příliš tvrdá ruka jezdce. Tím, že se mu pevně stáhne nánosník a nedej bože jezdec používá i podpínku, se celý problém jen zhorší. Kůň už si nemůže otevřením huby ulevit a jen více trpí. Logicky nejde od koně, kterého sužuje taková bolest, očekávat ochotu a uvolněnou spolupráci. Stažení koňské huby „řeší“ následek a ne příčinu, v důsledku tedy neřeší nic. Pokud kůň otevírá hubu, je třeba zjistit proč. Ve valné většině případů pomůže, když jezdec zjemní své působení na udidlo. Pomůže také jezdit na obnosku či připnout otěže do nánosníku.  
 
Musím ho tahat za hubu, kůň se se mnou tahá!
Kdo nechce být tahán, nesmí s taháním začínat. Jak už bylo na těchto stránkách mnohokrát zmíněno, právě ti nejcitlivější koně se s udidlem nejvíce bojují. Snaží se tak jen bránit bolesti. Neexistuje žádný rozumný argument, proč tahat za otěže.
 
Ten kůň je debilní!
Každý kůň je obrazem svého jezdce. Tím, jak hodnotíme svého koně, vlastně hodnotíme SAMI SEBE. Pokud koni nadáváte do hysterických debilů, prozrazuje to dost o vás samých, na to nezapomínejte. A proto místo řečí typu „Můj kůň je magor“, se spíše ptejte „Co dělám špatně, že se můj kůň chová tak, jak se chová???“
 
K.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Misa - vyhazovani

Dobry den . Moc dekuji za strucne napsany clanek. Potrebovala bych poradit ohledne vyhazovani . Mam 17 letou kobylu A1/1 kdyz jsem ji privezla kobyla byla velice hodna pod sedlem uzasna .Je to tak pul roku co zacala neskutecnym zpusobem vyhazovat kdyz se rozhedne ze nekoho schodi tak se tak stane . Myslela jsem si ze ji boli zada ,ale tim to nebylo tak jsem ji koupila jine sedlo ktere ji krasne sedi ma i jemne udidlo kdyz nacvalam sedim a jdu s pohybem ruku mam take klidnou . Prosim o radu . Predem dekuji

Lexy - Re: vyhazovani

Zkusila bych prvně zkontrolovat zuby, případně udělat celkově vyšetření Pokud je to opravdu z ničeho nic, nejspíš to bude zdravotního původu.

xx - Re: vyhazovani

Možná by to chtělo trenéra, třeba koni nevědomky vadí jezdec. Něco, co děláte, koni vadí a to trenér odhalí :) Neberte to prosím jako urážku nebo tak, ale trenér se mnohdy hodí, vidí ze země to, co vy ze sedla nevidíte :)

... - Re: vyhazovani

Odpovidam dost pozde, ale...
Pokud na kone po padu nenalezete, nauci se lidi shazovat, protoze bude mit pokoj id prace.

lajika - berme to po jednom

Pokud někdo skutečně při výcviku všechny (nebo aspoň některé) z těchto jezdeckých nepravd systematicky slýchal, svědčí to pouze o tom, že nikdy nejezdil u cvičitele (tím méně samozřejmě u trenéra).
1. ano - slýchala jsem od svých cvičitelů pokyn "drž se" většinou tehdy, když se mnou kůň někam bezhlavě prchal a oni se snažili dodat mi sil. Jinak jsem slýchala "zavři kolena". Což dodnes považuju za bod pravdivej. Jenom sedět, jak píše autorka, lze samozřejmě i s koleny otevřenými, ale výrazně to mění postavení nohou, holení a svádí k vytahování paty (nebo i prošlápnutá pata je mýtus?) a právě kopání patou místo stisku boční stranou holeně při pobídce.
body 2. a 3. souhlasím, ale zase - nikdy jsem od cvičitele tuto nepravdu neslyšela. (za sebe bych přidala kromě onoho "sundání martingalu" i sundání nánosníku - obliba především kombinovaných nánosníků je mi nepochopitelná. Nánosník nemá v dnešní době vůbec žádnou funkci kromě té, že může dopomoci - při "správném" použití - koni k bolesti v hubě. Zaveden byl při parforsních honech a pro vojenské koně, kteří museli překonávat ve velké rychlosti a bez možnosti se soustředit přírodní překážky - nezřídka se stávalo, že kůň potom "v davu" upadl a měl li v tomto okamžiku otevřenou hubu, často si zlomil čelist a musel být utracen. Tomu měl nánosník zabránit. Takže...? K čemu dnes nánosník?
4. průvlečky souhlas, ale"uvolni koně na průvlečkách" snad nikdo neříká, ne?
5. To není nepravda - ježdění vyžaduje klid a ticho, pokud učíte jezdit začátečníka! Může se tak líp soustředit, je klidnější, protože se tolik nebojí, že se kůň nečekaně poleká a líp slyší cvičitele. Takže? Jakej je argument proti ježdění v klidu u začínajících jezdců? Ti, co se svým koněm běžně trénují, tak činí za jakýchkoliv podmínek a tento bod je tedy pro ně irelevantní.
6. 8. bota, ztuhni. Ne - tohle nejsou "oblíbené nepravdy". To jsou kraviny, kterej žádnej cvičitel z huby nevypustí. Pokud berete jako jezdeckou nepravdu něco, co jste slyšela od tramvajáka, pak snad. Jezdec by nic takovýho neřekl, tím méně cvičitel.
7. Zaber - i tohle je jen vyjádření podpory jezdci a neznamená, že by měl jezdec skutečně zkusit zabrat. čím a kam jako? Čili ani tohle není jezdecká nepravda, to je jen taková fráze jako "zaber, makej, drž se, to dáš, pracuj, dobrý dobrý...atp.
Ke gelovkám jsme se vyjadřovala níže, k nánosníkům výše.
Poslední bod "debilní kůň" je jen vyjádřením frustrace jezdce a pokud není doprovozen vzteklou trestající akcí, je to v pořádku. Každej si někdy musí ulevit když mu něco nejde a je jedno, jestli řekne. "Já jsem vůl" nebo "ten kůň je debil" nebo třeba sprosté slovo. Pokud je to doprovázeno surovostí vůči koni, byť jen naznačovanou, je lepší jezdce na chvíli vystřídat dokud se neuklidní, a pak už udělat jen něco málo, co oběma opravdu jde, aby neodcházeli do stáje ve vzájemné vádě, ale nic víc bych z toho nedělala.

Kristýna B. - Re: berme to po jednom

Dobrý den,
asi jste měla štěstí na trenéry. Já mám bohužel zkušenost opačnou, spoustu těchto pouček, nepravd či kravin jsem slyšela a byla mi říkána. Ještě bych přidala učení (mladého) koně nacválat na pobídku špičkou vnitřní nohy strčit do "ramene" přední nohy koně, nebo třeba "vytírej tim zadkem sedlo" a spousta podobnych. Vsichni tito lide meli cvicitelskou licenci, nekteři, kteří tvrdili menší bludy i trenérskou. Co se týká průvleček - smutná pravda je taková, že je používá velké množství profi sportovců na CSI 5* (Audi masters) na opracovišti cca 80% jezdců mělo průvlečky.. A tito jezdci často působí jako trenéři...

lajika - Re: Re: berme to po jednom

Nepřestává mě uvádět v úžas, jak často je zprůvlečnované (nebo vyvazované) koně vidět nejen na opracovištích, ale i na kolbištích, ba dokonce drezúrních obdělníkách. A tím nemyslím koně, kteří jsou aktuálně sešněrovaní - tím myslím koně, kteří už si svoje průvlečky nesou v hlavě. Koně, kteří chodí s hlavou za kolmicí, koně, kteří "padají po předku", koně, kteří jsou neseni jezdcem místo aby nesli, poněkud paradoxně koně, kteří vyšlapujou od předku a zadek se za nima táhne, jako by jim nepatřil. Tohle všecko jsou produkty průvlečkových škol. (jistě - nejen průvlečky mají svůj podíl, ale...). A co mě překvapuje vůbec nejvíc je, že právě ti bývají navzdory všem těmto problémům často na pomyslném stupni dekorovaných.
Když budete vytírat zadkem sedlo, budete maximálně vypadat komicky. Když budete koně šněrovat vyvazovat a průvlečkovat (zvlášť mladýho koně), můžete tím nenávratně poškodit jeho rovnováhu, svalový vývoj a zdraví. Raději deset "vytíracích" cvičitelů než jednoho průvlečkovýho trenéra.

Pasha - :)

Myslím, že všechno, co tady píšete je naprostá pravda.Musíte s koněm chvíli být i jinak než "na něm"..tím chci říct, že komunikací s koněm ze země zjistíte, co je pro něj dobré atd., a například nebudete muset pak používat martingal a víc si s ním sednete.

Sabik - Bad Feeling

Přečetla jsem to jedním dechem, ale na konci kdy jsem si to celé v hlavě prošla mám pocit jako bych já a všichni ostatní co mají jako zaměření něco jiného než drezuru nebo se teprv jen učí byly TI špatní. Jako by drezura bylo pro koně to nejlepší a přitom v drezuře je to kolikrát horší, hlava za kolmicí jen protože to vypadá lépe, používání ostruh tak že koním teče krev a tak bych mohla pokračovat, to radši nechám koně lítat s hlavou v oblacích než abych ho takhle kazila.

Kristýna - Re: Bad Feeling

Tenhle článek není o drezuře, ale o ježdění obecně, stejné principy platí, nebo by alespoň měly platit, pro všechna odvětví..

Janinka - Re: Re: Bad Feeling

...v tom případě pozor na stavění do opozice drezura je umění X ne sport. Vždyť sport jsou i šachy a umět je dobře, to je umění... článek mě nešokuje obsahově (akorát máme za sebou třetí stáž u pana mistra P.Karla..), ale spíš svou formou. ale určitě to myslíte dobře a časem se vypíšete k příjemnější, lidštější, pokornější formě. Nikdo nemá patent na pravdu - je dobré si to občas připomenout. Hodně zdaru!

Lenka - Re: Re: Re: Bad Feeling

Naprosto souhlasím. Myšlenka je dobrá, ale forma podání by zasloužila větší propracovanost. Vůbec u člověka, který se snaží na internetu (a i na kurzech) sebeprezentovat a něco předat.

Jana - Re: Re: Re: Re: Bad Feeling

Také záleží na tom jak to přečtete ;) já sem to všechno brala jako radu a jinej pohled na věc a nějak děsně z toho uražená nejsem...stává se mi to se známými - něco napíšu, oni si to přečtou špatným "tonem" a je oheň na střeše :D

Dana - Re: Re: Bad Feeling

S něčím souhlasím s necim ne. V dostizích je proste par věcí nutných. Třeba když kun otevírá hubu a puluje je dobré mu ji zavřít. A taky mu to pomůže s dýcháním. ;) když cvala s hlavou dole(moje kobyla to děla sama od sebe) buduje si svaly na hřbetě a zádi a zad je v dostizích dulezita je to motor kone.
Jinak o drezure vím ....... Nic ;)
Ted sem viděla video drezuru bez uzdy a sedla. Mazec ;)

planéta Kôň - Re: Bad Feeling

Presne!súhlasím,hlava je stále dole,nezmyselné kroky,úlohy,ktoré aj tak nepotrebujeme,komplikované uzdy,snažíte sa len zavrieť koni papuľu!..opraty..teda oteže sú stále utiahnuté,napnuté....takto sa koník nikdy neuvoľní a navyše to pre koňa neni prorodzené...!!!

lajika - Re: Bad Feeling

Tenhle pocit já z článku určitě nemám. Popsané principy se týkají skutečně všech jezdeckých základů - zacházení s koněm - ne jen drezůry.
A že by byli ti, kteří se učí ti špatní? Ani náhodou! Jen je třeba to vzít jako způsob, jak odhalit, jestli náhodou nejsou ti špatní ti OD KTERÝCH se učíte, protože začátečník prostě cvičiteli věří a nemaje zkušeností nepozná, že mu ten cvičitel možná jen vštěpuje nesmyslné návyky, které v důsledku nakonec brání souhře koně a jezdce. Pomoci člověku se rozhodnout, jestli ten, kdo mě učí, to dělá správně, je určitě užitečná věc.

lajika - PS:

ovšem odhlédneme li od toho, že jsou "nepravdy" každej pes jiná ves od skutečně existujících až po jakýsi amatérský chýry, je ten článek jistě poučnej a dobře napsanej a nelze než s ním ve všech základních bodech souhlasit. Takže autorce - dobrá práce :)

Adéla - Trenéři

I mě před deseti lety učili, že koni se dává hlava dolů odmačkáváním, tedy právě levá a pravá. Když jsem se zeptala proč dostalo se mi odpovědi: "za vnitřní otěž přeci koně vedeš". Měla jsem koně učitele začínala jsem s parkurem, po pár závodech jsem ale začala řešit jak je možné, že tím pravá levá nejsem schopna koně otočit kde potřebuji, zkrátit nebo naopak prodloužit tempo. Na vyjížďky jsem samozřejmě musela mít koně vyvázaného protože to byl přeci "magor". Po pár letech jsem začala uvažovat jinak číst vaše články pomalu na tom pracovat. U tohoto konkrétního koně to šlo na vyjížďku na ohlávce, parkur na volnější otěži, zatáčet vahou a to i v rozeskakování měla jsem pocit šťastného koně a to je přeci skvělé. Nedávno jsem ale poznala koně, který mě z toho vyvedl. Říkalo se o něm, že je to nevychovanej idiot a podobné nehezké přezdívky. Dala jsem pryč vyvazováky, martingaly, jezdila co nejjemněji to šlo. Na koníka to opravdu začalo fungovat chodil uvolněně, šťastně, dokonce mě i svezl bez sedla a uždění. Bohužel z pravidla dvakrát do měsíce mu ruplo v hlavě a mlátil se mnou o zem měl sílu a věděl oní..A tak veškerá práce šla nanovo bohužel v okamžiku, kdy věděl jak shodit už to nešlo odnaučit..Přesto vím, že to byl nejlepší kuň kterého jsem kdy pod zadkem měla a že je to MAGOR se o něm nebojím říct do teď... Až tam dospělu přešlechťování koní =)

Lajika - Re: Trenéři

Zajímalo by mě, kdo byl před deseti lety vašim "trenérem"? (Jestli tedy můžete uvést - pokud nebudete chtít, pochopím to) Někdo, kdo vypustí z huby "vnitřní otěží koně vedeš" podle mého názoru nemohl dostat ani licenci cvičitelskou, tím méně trenérskou)

Lajika - gelovky, podložky

Netvrdila bych, že gelovka pod sedlo je blbost. Naopak mi to u koně, kterej má se zádama problémy, připadá jako jedna z možností jak se pokusit mu ulehčit. A to i v případě, že má jezdec skutečně dobrej sed. Každá "pružnost" má dvě složky - dynamickou (to, jak pruží jezdec v sedu) a ten gelovka neovlivní. A statickou, danou materiálovými možnostmi vybavení (sedla) a ty gelovka ovlivní. 


Přihlášení

Poslední fotografiereklama


Mail listArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 3
Celkem: 562626
Měsíc: 15822
Den: 329