Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oblíbené jezdecké nepravdy

 

Až příliš často kolem sebe slyším pokyny od trenérů či věty jezdců, při kterých mi běhá mráz po zádech. Proto jsem se rozhodla některé z nich sepsat a podat k nim vlastní interpretaci problému. Cílem tohoto článku není provokovat, ale snad pomoci pár lidem otevřít oči a zamyslet se nad svým ježděním a tím ulevit jejich koním. A jaké nepravdy (nechci použít výraz nesmysly) zní českými jízdárnami?
 
Drž se!
Mezi jezdci panuje velmi škodlivý mýtus, že na koni je třeba se držet silou. To je obrovský, obrovský omyl. Drezura je umění a je to právě použití síly, co odlišuje jezdecké umění a jezdecký sport. I já si pamatuju své první lekce, kdy na mě trenér, vycházející z buranské socialistické jezdecké školy, ječel, že mi dá pod koleno bankovku a když vypadne, nechá si ji. Pokyny typu „Drž se koleny!“ a „Drž se stehny!“ jsou zcela proti logice klasické drezury. Pokud se chytnete koleny, automaticky ztuhnete v těle, v sedu, koni se špatně nesete a tuhne i on pod vámi, tím pádem se vám špatně sedí, a proto se ještě více držíte… Je to bludný kruh držení a tuhnutí, který vede k prohnutým koním a zběsile vysedávajícím jezdcům.
Na koni se nesmíte držet, musíte sedět! (Jedinou výjimkou snad může být parkur, případně cross country, ovšem i zde je často efektivnější jít s pohybem koně než sázet pouze na sílu stisku nohou.) Je to právě kvalitní sed, který zajistí, aby jezdec byl s koněm v natolik dobré rovnováze, že koňský pohyb dokáže odpružit, aniž by se musel držet silou. Používáte-li k udržení se v sedle sílu, pozná se to velmi snadno – lezou vám kolena z opěrek sedla, vytahujete paty, nohy vám vypadávají ze třmenů, máte problémy s pracovním klusem a je pro vás velmi obtížné udržet se na koni bez sedla. Typické držení koleny můžete vidět na snímcích níže:
 
Sioux a já 2009

p1060986.jpg

 Lucia s haflingem v době, kdy jsme spolu ještě netrénovaly.. Dnes už sedí parádně! :)

10277844_10202445985843947_4926834897387205621_n.jpg

S Gallardem 2014 - můžete porovnat rozdíl - zde sedím uvolněně, bez držení

p1640190a.jpg

A co radit proti tomuto nešvaru? NEDRŽTE SE, SEĎTE, NECHTE SE NÉST! Budete-li dobře sedět, naleznete rovnováhu v sobě a splynete s pohybem vašeho koně. Bez tohoto splynutí se nikdy nestanete dobrým jezdcem.
 
Čím je udidlo tlustší, tím je jemnější
V koňské hubě příroda vytvořila místo na čelisti, dásně, zuby a jazyk. Není tam místo na udidlo. Proto argument, že úzké udidlo je ostré a tudíž nežádoucí je nesmyslný. Úzké „ostřejší“ udidlo v jemných rukách způsobí mnohem méně škody, než tlusté gumové v rukách neumětela. Argument „nemám klidnou ruku a tak mám tupé udidlo“ je zcela scestný. Jezdec s neklidnýma rukama do nich nemá dostat otěže vedoucí k udidlu. Je třeba kvalitního výcviku jezdce na lonži, který zajistí nezávislý sed a zpočátku si klidnou ruku ověřit na obnoskových otěžích. 
 
Když kůň zvedá hlavu, použij martingal!
Přijde-li k nám někdo na trénink, první, co uděláme, je, že mu sundáme martingal. Spousta jezdců s martingalem jezdí, aniž by vlastně věděli, k čemu slouží.. ale mají ho přece všichni, tak ho musí mít taky. Zamyslete se nad tím, jak martingal působí. Začněme od koňské huby – na spodní čelisti leží jazyk, na něm udidlo. Pokud taháme za otěže směrem k sobě, skřípeme koni jazyk mezi udidlo a spodní čelist, což, jak si jistě umíte představit, koně velmi bolí. Proto je třeba působit otěží vždy pouze směrem nahoru, nikdy ne k sobě a nedej bože tahat otěže dolů. Martingal zafunguje, pokud kůň zvedne hlavu. V tu chvíli se otěž zarazí o kroužky martingalu a koni škubne do huby směrem dolů, jak vidíte na přiložených fotkách:
 

1509141_10152086364528730_4462036194998081561_n.jpg

10255358_826752024019884_8522525357976180222_n.jpg

 Představte si něco podobného ve vašich ústech. Budilo by to ve vás chuť pracovat uvolněně na otěži? Spolupracovali byste rádi s jezdcem, který vám svým neuměním a nevědomostí působí bolest? Martingal, stejně jako průvlečky a vyvazováky směřující k podbřišníku, pracuje s bolestí. To není nástroj, který vám pomůže - působí proti koni a tím pádem i proti vám. Jediná, jakž takž pochopitelná situace ospravedlňující použití martingalu je při krosu, kdy se koně mohou nepřiměřeně rozvášnit a stanou se hůře ovladatelnými. Přesto to však není ideální řešení. Následující bod s tímto úzce souvisí.
 
Koně uvolni na průvlečkách!
Průvlečky, gogy a další „pomůcky“ podobného typu koně nikdy neuvolní. Už jen proto, že pracují tak, že koni působí bolest. Vy byste se snad uvolnili na základě bolestivých podnětů? Zapojte svou představivost a následujte staré známé pravidlo – „Nečiň jiným to, co nechceš, aby oni činili tobě.“
 
Na snímku jeden z nejhorších způsobů lonžování koně - průvlečky svázané za koňskými zády

dsc_1581.jpg

 
Ježdění vyžaduje klid a ticho!
Nemálo jezdců vyžaduje odstranění všech rušivých podnětů, než vůbec usednou na koně. Nikde se nesmí pohybovat psi, křičet děti, nesmí foukat vítr či hrát hudba, nesmí být poblíž ostatních koní atd. atd… A to vše s odůvodněním, že jejich koně jsou plaší a bojí se. Vždy je to naopak, jsou to jezdci, kteří se bojí svých koní. Ano, jsou i koně citlivější a lekavější, ovšem snažit se je držet ve vakuu rozhodně tomuto problému nepomůže. Je třeba koně stále vystavovat novým a rušivým podnětům, aby si zvykli a nebáli se. A především to vyžaduje klidného a rozumného jezdce. Nezaměňujte podněty za problémy!
 
Bota, bota!
Pobízení botou je klasickým nešvarem většiny jezdců. Botou a patou se nepobízí, pobízí se holení, respektive lýtkem. Rýpání koně patami nikdy nebude mít potřebný účinek a koně pouze otupí. Nehledě na to, jak hrozně to vypadá.
 
Zaber!
Použití síly do jezdeckého umění prostě nepatří. Kde je síla, není jemnost. Síla zabíjí komunikaci a spolupráci a nastoluje agresi a boj. Ne, ne, ne...
 
Ztuhni!
Kůň reaguje na nejjemnější signály našeho těla, i ty, co si sami neuvědomujeme. Pokud chceme uvolněného koně, musíme být sami uvolnění. Na tuhnutí našeho těla bude kůň reagovat vlastním ztuhnutím, což je opět zcela proti duchu jemnosti a lehkosti. Ztuhnout a zpevnit se jsou dvě odlišné věci. Jezdec musí sedět pevně, ale uvolněně.  
 
Hlavu dolů! Levá-pravá!
DÁVAT koni hlavu dolů je zcela nesmyslné. Kůň musí sám dát hlavu dolů, na základě toho, že dobře pracuje od zádi. Cpát koni hlavu mezi přední nohy uměle, za pomoci všelijakých udělátek a vyvazovátek, případně snažit se koni udržet hlavu dole silou, je zcela proti duchu klasické drezury a navíc je to i neetické. Kůň, který sníží krk a zakulatí se, nám tím sděluje, že to, jak pracujeme, je správné. Pokud ho budeme znásilňovat a nutit ho k tomu silou, je to zcela proti logice věci. Pilování jazyku koně v klasickém stylu levá-pravá považuji za sadismus. Koně takto ježděné poznáte velmi snadno – s každým krokem kývají hlavou ze strany na stranu. Také s módním „dopředu a dolů“ je třeba zacházet opatrně. Specielně „horsemanshipoví“ jezdci si to v poslední době oblíbili a tak je internet plný fotek koní na provazových ohlávkách, co pomalu brousí bradami zem. Přílišné snížení krku vede k posunu těžiště dopředu, kůň se tedy nenese od zádi, ale padá po předku, což zase jeho tělesný aparát nepřiměřeně zatěžuje. Všeho moc škodí..
 
Neptej se a makej!
Ptejte se! Dobrý trenér vás bude podněcovat ke zvídavosti a otázkám, bude vás učit myslet a cítit. Ježdění je především v hlavě. Pokud umíte ovládat svou mysl, logicky přemýšlet nad tím, co a proč děláte a máte schopnost citu a empatie, jezdecká technika už pro vás bude hračkou. Tedy za předpokladu, že zvládnete své tělo zkoordinovat.
 
Drncáš v sedle, dej si pod sedlo beránek/gelovku!
Jen váš kvalitní sed zajistí, abyste koňská záda ušetřili. Beránky ani gelovky koňská záda neochrání, nedělejte si zbytečné iluze.
 
Když kůň otevírá hubu, utáhni nánosník a podpínku!
Otevírání huby je pro jezdce signálem, že kůň je s tím, co se děje v jeho hubě nespokojen. Nejčastěji je důvodem příliš tvrdá ruka jezdce. Tím, že se mu pevně stáhne nánosník a nedej bože jezdec používá i podpínku, se celý problém jen zhorší. Kůň už si nemůže otevřením huby ulevit a jen více trpí. Logicky nejde od koně, kterého sužuje taková bolest, očekávat ochotu a uvolněnou spolupráci. Stažení koňské huby „řeší“ následek a ne příčinu, v důsledku tedy neřeší nic. Pokud kůň otevírá hubu, je třeba zjistit proč. Ve valné většině případů pomůže, když jezdec zjemní své působení na udidlo. Pomůže také jezdit na obnosku či připnout otěže do nánosníku.  
 
Musím ho tahat za hubu, kůň se se mnou tahá!
Kdo nechce být tahán, nesmí s taháním začínat. Jak už bylo na těchto stránkách mnohokrát zmíněno, právě ti nejcitlivější koně se s udidlem nejvíce bojují. Snaží se tak jen bránit bolesti. Neexistuje žádný rozumný argument, proč tahat za otěže.
 
Ten kůň je debilní!
Každý kůň je obrazem svého jezdce. Tím, jak hodnotíme svého koně, vlastně hodnotíme SAMI SEBE. Pokud koni nadáváte do hysterických debilů, prozrazuje to dost o vás samých, na to nezapomínejte. A proto místo řečí typu „Můj kůň je magor“, se spíše ptejte „Co dělám špatně, že se můj kůň chová tak, jak se chová???“
 
K.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

otázka - Musím ho tahat za hubu, kůň se se mnou tahá!

Ano, není dobré se s koněm tahat, může mi tedy někdo poradit?. Jezdím na poníkovi. Dříve byl ježděn způsobem, že vozil malé děti na vodítku. Má ohromnou sílu v hubě. Jak na něj? Když se s ním nepřetahuji, dělá si co chce, uhýbá do strany, snaží se jít ven z jízdárny a další. Dotlačování nohou nefunguje, poník nereaguje, jen zrychlí. Chození do kolečka nebo couvání také nezabírá. Tak jak na něj jinak, aniž bych se s ním přetahovala o to kam chci a nechci jít? Předem díky za odpověď.

Niki D. - Lonžování, vyvazování a nasvalení

Dobrý den... s většinou souhlasím, ale chtěla bych se zeptat, jak koni nasvalit záda při lonžování ? Normálně používáme obřišák a gumy, které jsou ale dané téměř až volně, že působí jen mírným tlakem. Jak jinak tedy koně lonžovat a nasvalit. Nevím zda je tento můj způsob zcela správný. Kůň se s gumama ani udidlem nijak nepere a netahá. Jelikož jsou gumy opravdu téměřž volně, aby vyvýjeli jen minimální tlak (náznak). Kůň je při lonžování klidný, nemá potřebu cukat hlavou a podobně jako projevy nelibosti. Ale i tak si nejsem jista, zda jsme na správné cestě. Mohu Vás tedy tímto požádat o radu, prosím ? :)
S pozdravem a úctou Niki D.

Lenka - pocit ze článku

Četla jsem komentáře ohledně pocitu ze článku a já osobně si nemyslím, že by článek vzbuzoval negativní pocity ve smyslu - všichni jste hloupí. Takže pokud to někomu tak připadalo, tak bych vám poradila, abyste nebyli tak vztahovační a snažili se z toho vybrat to podstatné,o co v článku vlastně šlo. A k tomu gogue - ještě jsem neviděla fotku nebo video s koněm, který by byl spokojený na gogue, nehledě na to, že spousta koní se naopak tlaku brání tím, že se do gogue opírá a tím posiluje svaly které posilovat nechceme a naopak svaly pro nás potřebné vyjdou na prázdno. Neříkám, že to je tak vždy a všude, jen mluvím ze svých vlastních zkušeností. Stejně nejdůležitější z mého pohledu je vcítit se do koně, na chvíli se zastavit, podívat se na něj a zeptat se: Je můj kůň šťastný? Baví ho práce? Chce se mnou trávit čas? To pak rozhoduje o všem..:-)

Silvia - Oblibene jezdecke nepravdy

Veľmi pekný a pravdivý článok ,konečne niekto kto premýšľa a neriadi sa ,,masou''.

Bei - nevím

Určitě zajímavý článek, z 90% není co řešit... Ale omlouvám se, "trenér, vycházející z buranské socialistické jezdecké školy"? Tyto lidi mám v hluboké úctě, byli to lidé, kteří na sobě makali o dost víc, než většina dnešních "trenérů". Ano, řvali, byli drsní... Ale šlo jim v první řadě o koně, ne o výsledky... "Čím méně řemení, tím více umění".
A na neptej se a makej... Je rozdíl mezi ptaním se a vymlouváním se "to nejde". Preferuju, když se vede hodina, před ní i po ní je prostor pro diskuzi, ale během ní se opravdu maká a nežvaní. :-)
A co se týče "bota, bota", tak u nás se to sice používá, ale v souvislosti s HOLENÍ.

Ostatní, co bylo vztaženo na chování ke koni... Tomu rozumím a chápu. Tohle mě ale trochu nadzvedlo...

Monika - :-)

Velmi jednostranné,autor (ka) článku se má ještě hodně co učit

Roni - Držte se

Hm fotky k porovnání držení jedna seslo skokové možná univerzální fotka sedím uvolněně sedlo drezurní každé jiné poloha nohy jiná vekmi znatelný rozdíl...
Drezura dle mého není asi umění ani sport a přesto jí jezdím. Za umění považuji splynutí s koněm, phodu, klid a vyrovnanost to něco co si jezdec a kůň dávají na vzájem. Sport je to co se počítá na góly, vteřiny popř ukopnuté či zastavené nebo vyhnuté překážky....
Snažím se jezdit tak abych neubližovala, abych posilovala svaly které mají být posíleny.
Pokud si občas k tomuto člověk něčím dopomůže, a používá tyto pomůcky jak se má nevidím v tom nic zlého...

Viola - Gogue a můj kůň je magor

Dobrý den,
Článek dobrý, i když z něj mám spíš pocit, že říká - "všichni jste tupý hovada!". Což bych asi mít neměla a nebyl by od věci příště míň násilný přístup.
S vyjádřením, že gogue působí koni bolest nesouhlasím a ani a tim, že je martingel špatný. Jde o to, jak se věci používají. Gogue mi moc pomohlo s kobylkou, chodila na něm na deset minut na lonž a na vcelku volném a i bylo vidět, že když dá hlavu dolů, byl proveseny a nijak nepůsobil, když jí dala vysoko, což má holka ve zvyku, působí myslím spíš na týl, či jak se to za ušima jmenuje. A že by se neuvolnila? Naopak, přišla mi uvolněná a v klidu jako v tu dobu nikdy jindy.
K výroku "můj kůň je magor" a vašemu dodání, ať se dřív koukáme na sebe a nehazime to na koně mám taky trochu připomínek. Nevím, s čím jste se v životě setkala, ale někteří koně opravdu magori jsou. Maje kobylka byla k nám privezena na podzim roku, kdy ji bylo pět let. Tu sezónu a i předchozí (tedy jako čtyřletá) chodila Skové parkury (pony) a dokonce šla i ST. Myslíte, že tohle koně, zřejmě napůl araba, nechá naprosto psychicky v pořádku? Bohužel. Věřím, že se akční prostě už narodila, ale tím, jak byla jednu dobu jezdena se to ještě zhoršilo. Na vyjizdkach neustále naklusava, skáče jak koza a dělá podobné blbosti, ze chce prostě běžet a ne, ani za skoro pět let jsem ji to neodnaucila. Jen trochu. Ale když ma horší dny, je opravdu na zabití. Když jsme skákali a jezdili na závody, bylo to to samé. Na kolbišti před startem nebyla moc ochotná chvíli normálně jít a pořád poskakovala, točila se a podobně. Takže někteří koně opravdu magoři jsou a ne, nemyslím si, že byste s ní vy něco lepšího udělala ;-) Ona už taková prostě je, ať je na udidle, bezudidlovce nebo nákrčáku, pod sedlem nebo na lonži. Nejraději by porad litala, je to magor.

Líba - Re: Gogue a můj kůň je magor

Plně souhlasím...Ono to není tak jednoduché a jednoznačné.Je to stejné jako s lidmi,někdo je magor a mogorem zůstane, at se mu snažíte sebevíc pomoct a to po dobrém..Spousta koní ma taky "svou" povahu.Někdo je hipoš,někdo nervák,další kliďas a pohodář...

Terka - Re: Gogue a můj kůň je magor

Violo,
s vaším názorem, že je kobylka prostě magor a není to odraz jezdce bohužel nesouhlasím... Rozhodně tím nechci říct, že jste magor vy! Ale sama jste napsala, že to v podstatě její jezdec/jezdci minimálně zhoršili.
Takže když si někdo tuhle kobylku kupoval, nebo se mu narodila doma, měl se s ní pořádně seznámit a dělat s ní jen to, na co to zvíře má a čím ji zbytečně nebude kazit. Pokud chtěl zvíře na danou činnost, měl si sehnat jiné, vhodnější...
Takže za to, že je vaše kobyla magor může zase jen člověk, věřím tomu, že kdyby se k ní od začátku přistupovalo správně ,tak by byla mnohem víc v pohodě...
My máme na statku jednu kobylu, která je taky magor, ale majitel, který si ji obsedal, přiježďoval a dlouhá léta jediný jezdil v podstatě o koních nic nevěděl a pořádně jezdit neuměl, když s ní začínal. A kobylu prostě zkazil - a to hodně... Pár let jsem ji taky jezdila, že je magor jsem o ní pronesla hodněkrát, ale snad ještě víckrát jsem o ní pronesla, že by to byl tak hrozně super kůň - ochotnej, pracovitej, jemnej, pohyblivej... Kdyby se k ní od začátku přistupovalo jinak...
Teď rok a půl jezdím jejího polobráchu, přiježďovala jsem si ho sama a to zvíře je zlaté - teď. Začátky byly krušné. Ovšem teď jezdíme zásadně jen na ohlávce, bez sedla a řešíme jen pár drobností...

Viola - Re: Re: Gogue a můj kůň je magor

No jo, a já to právě myslela tak, že co je u nás, je magor a já za to nemůžu. Taková se sem už dostala. Nevím, jaká byla, když byla třeba obsedaná, ale myslím, že to v sobě už prostě měla :D
A opět ten vás násilný přístup - "to je pěkná blbost, prostě mám stejně pravdu já, i když toho koně vůbec neznám. sklapni a drž krok!". Prosím, pochopte mě, že toho koně mám už skoro pět let a nemyslím si, že i kdyby měla jiný přístup od začátku, tak by magor nebyla, prostě taková je :)
A že si tedy ti lidé, co s ní skákali tolik v takovém věku měli pořídit vhodnějšího koně. Bohužel tak to chodí, máme koně a vymáčknem z něj nejvíc, ať to s ním udělá co to s ním udělá. A proč by si pořizovali jiného, když jim domů vozila stužky z Ska? Dost lidí neřeší, jaký to má dopad na mladého koně.

Terka - Re: Re: Re: Gogue a můj kůň je magor

Pardon, ale "opět ten váš násilný přístup" - já jsem sem psala úplně poprvé =)... A rozhodně jsem to nemyslela tak, jak jste to podala vy... Jen si prostě myslím, že zvířata se už sice narodí s určitými povahovými rysy - stejně tak jako lidi, ale nejvíc je pak ovlivňuje jejich okolí, přístup ostatních k nim, zkušenosti atd... (A pak jsou samozřejmě nějaké výjimky, jako u všeho)... Ale všeobecně se podle mě nerodí zlí psi, koně, lidi ale převážně to z nich dělá až okolní prostředí.
Rozhodně to není mířeno proti vám, mě tady před barákem taky stojí kobyla s kterou jsem za těch pár let sice udělala nějakej pokrok, ale fůrt je to magor, určitě k tomu měla taky nějaké predispozice, ale kdyby nebylo toho špatného přístupu, byla by někde úplně jinde...

Linda - odpověď

Nedávno jsem viděla video kde jezdci seděli uvolněně,nedrželi se zřejmě kolenama a lýtkama a potom stačí aby koník poskočil do strany,nebo trochu vyhodil a jezdec je na zemi.Takže si myslím že ty kolena k něčemu jsou.Spíš mě hrozně vadí to podepnutí.Dřív to měli koně kteří vyplazovali jazyk a to bylo vyjímečně.Dneska je to nějaká móda,mají to snad všichni koně a někdo ten řemínek opravdu utáhne-asi si myslí,že koně snáz udrží.A k tomu levá pravá-když kůň táhne dopředu a je strnulý tak ťuknutí levá pravá s rukou dole dokáže zázraky.Říkám ťuknutí a ne tahání vší silou.Mám Kladruby a myslím že mistři co nás učili jezdit ,nebyli blbí.

Markéta - Re: odpověď

Mně zas můj trenér vyprávěl, jak se učil pracovat ze sedla s telaty. Pokud se jen trochu držel nohama a kůň udělal rychlý pohyb stranou, tak letěl na zem. V sedle zůstal až ve chvíli, kdy povolil všechny svaly a plul s koněm, nechal se koněm nést. Já třeba cválám na koni bez sedla tak, že mám svěšené nohy, lehce se mi pohupují a pevný kontakt s tělem koně cítím jen na zadku. Je to ten nejkrásnější pocit při ježdění :)

Jana - Re: Re: odpověď

Není třeba se držet koleny, je třeba umět mít "váhu v patě", tj. stabilní nohu ve třmenu a vypěstovaný reflex, v krizovém okamžiku se nohama přidržet. Pak při poskočení nespadneš. Při vyhození platí o váze totéž a ještě je třeba opět reflexívně mírný záklon a (teď nevím, jak to správně popsat) uvolněná oblast pánve, která jde s pohybem sedla dopředu. Při předklonu (i mírném) tě žádné držení koleny před pádem nezachrání.

Lucka - nuže...

Kdo chce hledá způsoby, kdo ne hledá výmluvy... proč tedy místo gogue a podobných dalších věcí nepracujete na ruce nebo na dvou lonžích? Viděli jste že by mistři jezdectví (P.Karl, Oliviera a jejich mladší následovatelé) někdy používali tyhle pomocné otěže? Tak se přestaňte vymlouvat a zkuste myslet jinak... a mezi moderní drezurou a klasickým ježděním je velký rozdíl...

Lucka - Děkuji

Pěkný článek a děkuji za jeho napsání. Některé věci je třeba neustále připomínat.
Mám ráda klasický styl ježdění, byť na výsledek je třeba si počkat delší dobu, ale o to je z něj lepší pocit.
Čtenáři by si jej neměli brát osobně, ale hledat v něm užitečné věci pro sebe. Ale jak tak čtu, tak to asi bude třeba podávat jemněji, aby ti čtenáři byli motivování ty užitečné věci hledat. ;-)

Jíťa - "Brát zpět sedem"

Článek se mi líbil! Naprosto souhlasím, že na koni se má hlavně sedět a ne držet... a právě proto bych se chtěla zeptat, co si myslíte o "zpomalování koně sedem". A hlavě, jak to udělat a neztuhnout?! Mám pocit, že když se o to pokouším, víc se zpevním... ale automaticky na to se torhcu víc držím koleny a mám stisknutější stehna a zatnuté břicho... Je to podle Vás špatně? Děkuju moc:))

Kateřina - Gogue a kývání hlavou??

S gogue též nesouhlasím, naopak si myslím, že v šetrných rukách dokáže být tako věc k užitku. Jak už tu zaznělo, gogue působí jen v momentě, kdy zvedne kůń hlavu (délka gogue je variabilní a podle toho taky určuje tuto hranici) tak zatlačí na týl a kůň ustoupí tlaku. Naopak kůň, který si navyká na způsob uvolnění je tohle chápatelnější, než kdyby jste to zkoušeli bez goginy. Kůň protáhne krční sval, zádové svaly a celkově se uvolní.
Dál nesouhlasím s tím, že kývání hlavy ze strany na stranu naznačuje Váš zmíněný "vem to pravá, levá" Kůň tím, jak se phoybuje, už samo sebou hlavou pokyvuje, jedná se o zcela běžnou a přirozenou,jestli smím tento výraz použít, věc.

Kateřina - Re: Gogue a kývání hlavou??

abych byla přesná, neuznávám tuto metodu, s tím souhlasím, že je to prasárna, ale koně takto ježděného pomocí kývání hlavou nepoznáme... 


Přihlášení

Poslední fotografiereklama


Mail listArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 3
Celkem: 562627
Měsíc: 15823
Den: 326