Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oblíbené jezdecké nepravdy

 

Až příliš často kolem sebe slyším pokyny od trenérů či věty jezdců, při kterých mi běhá mráz po zádech. Proto jsem se rozhodla některé z nich sepsat a podat k nim vlastní interpretaci problému. Cílem tohoto článku není provokovat, ale snad pomoci pár lidem otevřít oči a zamyslet se nad svým ježděním a tím ulevit jejich koním. A jaké nepravdy (nechci použít výraz nesmysly) zní českými jízdárnami?
 
Drž se!
Mezi jezdci panuje velmi škodlivý mýtus, že na koni je třeba se držet silou. To je obrovský, obrovský omyl. Drezura je umění a je to právě použití síly, co odlišuje jezdecké umění a jezdecký sport. I já si pamatuju své první lekce, kdy na mě trenér, vycházející z buranské socialistické jezdecké školy, ječel, že mi dá pod koleno bankovku a když vypadne, nechá si ji. Pokyny typu „Drž se koleny!“ a „Drž se stehny!“ jsou zcela proti logice klasické drezury. Pokud se chytnete koleny, automaticky ztuhnete v těle, v sedu, koni se špatně nesete a tuhne i on pod vámi, tím pádem se vám špatně sedí, a proto se ještě více držíte… Je to bludný kruh držení a tuhnutí, který vede k prohnutým koním a zběsile vysedávajícím jezdcům.
Na koni se nesmíte držet, musíte sedět! (Jedinou výjimkou snad může být parkur, případně cross country, ovšem i zde je často efektivnější jít s pohybem koně než sázet pouze na sílu stisku nohou.) Je to právě kvalitní sed, který zajistí, aby jezdec byl s koněm v natolik dobré rovnováze, že koňský pohyb dokáže odpružit, aniž by se musel držet silou. Používáte-li k udržení se v sedle sílu, pozná se to velmi snadno – lezou vám kolena z opěrek sedla, vytahujete paty, nohy vám vypadávají ze třmenů, máte problémy s pracovním klusem a je pro vás velmi obtížné udržet se na koni bez sedla. Typické držení koleny můžete vidět na snímcích níže:
 
Sioux a já 2009

p1060986.jpg

 Lucia s haflingem v době, kdy jsme spolu ještě netrénovaly.. Dnes už sedí parádně! :)

10277844_10202445985843947_4926834897387205621_n.jpg

S Gallardem 2014 - můžete porovnat rozdíl - zde sedím uvolněně, bez držení

p1640190a.jpg

A co radit proti tomuto nešvaru? NEDRŽTE SE, SEĎTE, NECHTE SE NÉST! Budete-li dobře sedět, naleznete rovnováhu v sobě a splynete s pohybem vašeho koně. Bez tohoto splynutí se nikdy nestanete dobrým jezdcem.
 
Čím je udidlo tlustší, tím je jemnější
V koňské hubě příroda vytvořila místo na čelisti, dásně, zuby a jazyk. Není tam místo na udidlo. Proto argument, že úzké udidlo je ostré a tudíž nežádoucí je nesmyslný. Úzké „ostřejší“ udidlo v jemných rukách způsobí mnohem méně škody, než tlusté gumové v rukách neumětela. Argument „nemám klidnou ruku a tak mám tupé udidlo“ je zcela scestný. Jezdec s neklidnýma rukama do nich nemá dostat otěže vedoucí k udidlu. Je třeba kvalitního výcviku jezdce na lonži, který zajistí nezávislý sed a zpočátku si klidnou ruku ověřit na obnoskových otěžích. 
 
Když kůň zvedá hlavu, použij martingal!
Přijde-li k nám někdo na trénink, první, co uděláme, je, že mu sundáme martingal. Spousta jezdců s martingalem jezdí, aniž by vlastně věděli, k čemu slouží.. ale mají ho přece všichni, tak ho musí mít taky. Zamyslete se nad tím, jak martingal působí. Začněme od koňské huby – na spodní čelisti leží jazyk, na něm udidlo. Pokud taháme za otěže směrem k sobě, skřípeme koni jazyk mezi udidlo a spodní čelist, což, jak si jistě umíte představit, koně velmi bolí. Proto je třeba působit otěží vždy pouze směrem nahoru, nikdy ne k sobě a nedej bože tahat otěže dolů. Martingal zafunguje, pokud kůň zvedne hlavu. V tu chvíli se otěž zarazí o kroužky martingalu a koni škubne do huby směrem dolů, jak vidíte na přiložených fotkách:
 

1509141_10152086364528730_4462036194998081561_n.jpg

10255358_826752024019884_8522525357976180222_n.jpg

 Představte si něco podobného ve vašich ústech. Budilo by to ve vás chuť pracovat uvolněně na otěži? Spolupracovali byste rádi s jezdcem, který vám svým neuměním a nevědomostí působí bolest? Martingal, stejně jako průvlečky a vyvazováky směřující k podbřišníku, pracuje s bolestí. To není nástroj, který vám pomůže - působí proti koni a tím pádem i proti vám. Jediná, jakž takž pochopitelná situace ospravedlňující použití martingalu je při krosu, kdy se koně mohou nepřiměřeně rozvášnit a stanou se hůře ovladatelnými. Přesto to však není ideální řešení. Následující bod s tímto úzce souvisí.
 
Koně uvolni na průvlečkách!
Průvlečky, gogy a další „pomůcky“ podobného typu koně nikdy neuvolní. Už jen proto, že pracují tak, že koni působí bolest. Vy byste se snad uvolnili na základě bolestivých podnětů? Zapojte svou představivost a následujte staré známé pravidlo – „Nečiň jiným to, co nechceš, aby oni činili tobě.“
 
Na snímku jeden z nejhorších způsobů lonžování koně - průvlečky svázané za koňskými zády

dsc_1581.jpg

 
Ježdění vyžaduje klid a ticho!
Nemálo jezdců vyžaduje odstranění všech rušivých podnětů, než vůbec usednou na koně. Nikde se nesmí pohybovat psi, křičet děti, nesmí foukat vítr či hrát hudba, nesmí být poblíž ostatních koní atd. atd… A to vše s odůvodněním, že jejich koně jsou plaší a bojí se. Vždy je to naopak, jsou to jezdci, kteří se bojí svých koní. Ano, jsou i koně citlivější a lekavější, ovšem snažit se je držet ve vakuu rozhodně tomuto problému nepomůže. Je třeba koně stále vystavovat novým a rušivým podnětům, aby si zvykli a nebáli se. A především to vyžaduje klidného a rozumného jezdce. Nezaměňujte podněty za problémy!
 
Bota, bota!
Pobízení botou je klasickým nešvarem většiny jezdců. Botou a patou se nepobízí, pobízí se holení, respektive lýtkem. Rýpání koně patami nikdy nebude mít potřebný účinek a koně pouze otupí. Nehledě na to, jak hrozně to vypadá.
 
Zaber!
Použití síly do jezdeckého umění prostě nepatří. Kde je síla, není jemnost. Síla zabíjí komunikaci a spolupráci a nastoluje agresi a boj. Ne, ne, ne...
 
Ztuhni!
Kůň reaguje na nejjemnější signály našeho těla, i ty, co si sami neuvědomujeme. Pokud chceme uvolněného koně, musíme být sami uvolnění. Na tuhnutí našeho těla bude kůň reagovat vlastním ztuhnutím, což je opět zcela proti duchu jemnosti a lehkosti. Ztuhnout a zpevnit se jsou dvě odlišné věci. Jezdec musí sedět pevně, ale uvolněně.  
 
Hlavu dolů! Levá-pravá!
DÁVAT koni hlavu dolů je zcela nesmyslné. Kůň musí sám dát hlavu dolů, na základě toho, že dobře pracuje od zádi. Cpát koni hlavu mezi přední nohy uměle, za pomoci všelijakých udělátek a vyvazovátek, případně snažit se koni udržet hlavu dole silou, je zcela proti duchu klasické drezury a navíc je to i neetické. Kůň, který sníží krk a zakulatí se, nám tím sděluje, že to, jak pracujeme, je správné. Pokud ho budeme znásilňovat a nutit ho k tomu silou, je to zcela proti logice věci. Pilování jazyku koně v klasickém stylu levá-pravá považuji za sadismus. Koně takto ježděné poznáte velmi snadno – s každým krokem kývají hlavou ze strany na stranu. Také s módním „dopředu a dolů“ je třeba zacházet opatrně. Specielně „horsemanshipoví“ jezdci si to v poslední době oblíbili a tak je internet plný fotek koní na provazových ohlávkách, co pomalu brousí bradami zem. Přílišné snížení krku vede k posunu těžiště dopředu, kůň se tedy nenese od zádi, ale padá po předku, což zase jeho tělesný aparát nepřiměřeně zatěžuje. Všeho moc škodí..
 
Neptej se a makej!
Ptejte se! Dobrý trenér vás bude podněcovat ke zvídavosti a otázkám, bude vás učit myslet a cítit. Ježdění je především v hlavě. Pokud umíte ovládat svou mysl, logicky přemýšlet nad tím, co a proč děláte a máte schopnost citu a empatie, jezdecká technika už pro vás bude hračkou. Tedy za předpokladu, že zvládnete své tělo zkoordinovat.
 
Drncáš v sedle, dej si pod sedlo beránek/gelovku!
Jen váš kvalitní sed zajistí, abyste koňská záda ušetřili. Beránky ani gelovky koňská záda neochrání, nedělejte si zbytečné iluze.
 
Když kůň otevírá hubu, utáhni nánosník a podpínku!
Otevírání huby je pro jezdce signálem, že kůň je s tím, co se děje v jeho hubě nespokojen. Nejčastěji je důvodem příliš tvrdá ruka jezdce. Tím, že se mu pevně stáhne nánosník a nedej bože jezdec používá i podpínku, se celý problém jen zhorší. Kůň už si nemůže otevřením huby ulevit a jen více trpí. Logicky nejde od koně, kterého sužuje taková bolest, očekávat ochotu a uvolněnou spolupráci. Stažení koňské huby „řeší“ následek a ne příčinu, v důsledku tedy neřeší nic. Pokud kůň otevírá hubu, je třeba zjistit proč. Ve valné většině případů pomůže, když jezdec zjemní své působení na udidlo. Pomůže také jezdit na obnosku či připnout otěže do nánosníku.  
 
Musím ho tahat za hubu, kůň se se mnou tahá!
Kdo nechce být tahán, nesmí s taháním začínat. Jak už bylo na těchto stránkách mnohokrát zmíněno, právě ti nejcitlivější koně se s udidlem nejvíce bojují. Snaží se tak jen bránit bolesti. Neexistuje žádný rozumný argument, proč tahat za otěže.
 
Ten kůň je debilní!
Každý kůň je obrazem svého jezdce. Tím, jak hodnotíme svého koně, vlastně hodnotíme SAMI SEBE. Pokud koni nadáváte do hysterických debilů, prozrazuje to dost o vás samých, na to nezapomínejte. A proto místo řečí typu „Můj kůň je magor“, se spíše ptejte „Co dělám špatně, že se můj kůň chová tak, jak se chová???“
 
K.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Samuel - Pravda

Je to naozaj skvele napísané. Súhlasím najmä s tým, že koňa by človek do huby ťahať nemal. No tu pre mňa nastáva aj otázka. Jazdím na koni, ktorý je dopredný, a proste uteká a na sed mi až tak nereaguje. Preto veľakrát akoby ma ten kôň nútil potiahni ma, inak sa ti rozbehnem. Samozrejme, nie som dobrý jazdec, ale zaujíma ma, ako riešiť problém. Kedysi mi bolo povedané, ak chceš v pracovnom kluse zastaviť stuhni, a trochu pritlač kolenami. Na mojho koňa mi to fungovalo, zvykli sme si na to. Ale táto kobyla na to nereaguje. Ako by to malo byť správne. Ako teda pomocou pohybu tela zastaviť, či spomaliť bez nejakej výraznej pomoci oťaží?

Kristýna - Re: Pravda

zdravím, když si pročtete články tady na webu, snad nějakou odpověd naleznete. Obecně můžu říct, že spíše než ztuhnout pomáhá uvolnit se, kůň sleduje uvolnění/napětí těla jezdce a uvolní se/tuhne dle něj. Pokud kůň na jízdárně např. nekluše, ale nekontrolovatělně "běhá", asi by to chtělo vrátit se o výcvikový stupeň zpět, zvlášt pokud dříve s koněm pracoval někdo jiný.

Via - info

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na našu kobylu, S vaším názorom o gumách, prevlečkách a podobne súhlasím, ale. Kobyla má pravdepodobne problém s nosom, príčinu sme ešte stále nenašli- dôsledok je až katastrofálne hádzanie hlavou hore, dole, niekedy je bez problémov a niekedy je to strašné, pomáha aj magnézium. Koník je používaný pri deťoch a sme nútení mať chambón gumy, nemá ich silno priťiahnuté, skôr na voľno, avšak tak aby "nerozbila" deťom hlavu. Niekedy sa aj uvolní a dobre zvesí hlavu. Mohli by ste mi poradiť, ak to riešiť, alebo nejaký nápad ?
Ďakujem

Kristýna - Re: info

Dobrý den,
těžko soudit bez toho, abych znala koně i jeho management, ale mohlo by jít klidně i o tzv. headshaking, v takovém případě bych zkusila diagnostikovat s veterinářem. Případně pak zkusit povyměňovat uždění, udidla, způsob práce.. příčin může být milion...

Naty - Dobré

Tento článek sd mi strašně líbí. <3

Sabi - Moc děkuji

Opravdu mi to odpovedelo na některé mé otázky

Klára - nemám klidné nohy

Dobrý den, prosím o radu, jezdím už 5 let a až ted posledního půl roku mi nohy neskutečně lítají dopředu do zadu v lehkém klusu... říkají mi že vysedám ze špiček, né z kolen, jenomže já nevím jak se toho zbavit... pracovní klus vysedím, třmeny si většinou zdělám, pomáhá mi to,, být uvolněnější... ale sem z toho smutná, protože můj kůn tohle snáší už půl roku a ted se to na něm začíná projevovat... občas si vyhodí... a já se snažím jezdit i bez sedla ale zatím žádný výsledek... proto se obracím na vás :) aspon o nějakou radu :) chci spolupracovat jako před půl rokem...

Maar - Re: nemám klidné nohy

Nevymenila jste sedlo? Jinak jezdetw se sedlem, ale vyndejte si z nej trmeny. .. zavrit oci a jezdit tak, ci lonz se zavazanyma ocima!
Hodne stesti

Matylda - Pochvala a otázka

Jak už bylo naznačeno v názvu,moc hezký napsaný článek.:-) Jednoduše,stručně alidskýy.:-)
Otázka.zní: jak koně dostat na kolmici? Aby se posadil,nosil se? Levá pravá také používám,ale s mým držením otěží a tahání hlavou doleva doprava nedělá..:-)

Nikol - Pobaveni

Ehm...Tak u nekterych tvych nazoru jsem se opravdu pobavila :D u nekterych s tebou souhlasim.Ale opravdu 50% se smeju.....:D

DANA - Otevírání huby je pro jezdce signálem, že kůň je s tím, co se děje v jeho hubě nespokojen

Bohužel je toto, jako mnoho jiných zde zmíněných věcí, pravda jen z části .Mám koně 6 let, od jeho 4let, 3 měsíce obsedlý, hubu otevírá od začátku. Vyšetření zubařem, veterinářem - nic. Hubu otevírá i při ježdění na ohlávce či bez ní nebo i když jej jen vedu do výběhu. Nejpravděpodobněji je to zlozvyk-památka na něco, co bylo, bylo to nepříjemné, nicméně teď už to není. Takže až příště uvidíte někoho jezdit na koni, který má pootevřenou hubu, nemusí to být tvrdou rukou či ostrým uzděním. Stejně tak kůň, který kulhá, nemusí mít něco s nohou. Jsem moc ráda, že jdete tímto směrem a snažíte se tyto myšlenky šířit, ale vzhledem k vašim zkušenostem a praxi bych byla mnohem opatrnější ve vašich tvrzeních. Začínala jsem jezdit před 25 lety, mohu posoudit dřívější a dnešní trenéry a opravdu nemáte pravdu...a pokud více řvali než dnes, bylo to jen ku prospěchu - kdo chtěl u koní vydržet , vydržel, komu to za to nestálo, šel příště do kina - ale dnes, kdy je vše o penězích se vše toleruje, jezdí každý kdo chce a kdo na to má a trenéři jsou milý, aby příště zas dostali své 500,- za hodinu - a u koní je více jak polovina lidí, kteří by u nich vůbec být neměli.

Kačka - Re: Otevírání huby je pro jezdce signálem, že kůň je s tím, co se děje v jeho hubě nespokojen

Svatá pravda ...

Martina - Drž se!

Trochu mě zmátla ta kolena, na jednu stranu držet se křečovitě koně není dobře, ale jezdit s vyglábenýma kolenama do stran taky není značka ideál. Co mám teda dělat?

Peta - Re: Drž se!

Při drezuře máš uplně jiný sed než když skáčeš, máš nohy v "prodlouženi" koně pobízíš stehny a holeněmi. Ze začátku je to nepřirozené pokud jsi zvyklá jezdit v normálním universálním sedle. kolena v drezuře používáš jen když chceš koně zpomalit nebo zastavit a neboj, netrčej jen tak do stran, díky dlouhým třmenům jsou těsně podel sedla. Stačí když si prodloužíš třmeny o jednu až 2 díry, než jak jezdíš obvykle, narovnáš ramena, posadíš zadek a propneš paty směrem dolu.
Když jsem se tohle naučila, nechtěla jsem jezdit už skoro nic jiného :D

Martina - Re: Re: Drž se!

Super, určitě to vyzkouším :)

Kristýna - Re: Re: Re: Drž se!

Prosím kolena a stehna při drezuře nepoužívat, zadek nepodsazovat. Díky! :)

Iveta - Re: Re: Drž se!

Mám po operaci kyčle a nihu dovnitř nevytočím, abych se chytla koleny a o to jsem tento začátek měla jednodušší. Nikdy s tím nebyl problém, naopak. I má trenérka se sama přeučovala nedržet se koleny. Její koník není moc dopředný, rád se nechává rozpohybovat. Když ho držela koleny jak ve svěráku a tím mu bránila v dopředném pohybu, byl to prostě tlačka. V momentě, kdy mu uvolnila předek, začal šlapat mnohem lépe. A taky jsme pracovaly na tom strašlivém "NO POBÍZEJ POBÍZEJ, KDYŽ TI NEJDE, TLAČÍŠ MÁLO". Ani náhodou!!! Ač byl kůň línější povahy, prostě bude šlapat sám, ne že to má jezdec místo posilovny. Za mě tedy i se špatnými kyčlemi úžasná rada, jedna z nejdůležitějších!!

Romana - Re: Re: Drž se!

Dobrý den mám taky problem s jezdenim co se týče držením se koleny.Čím se mám teda držet?Klid krasne zvladam.Ale neumím si poradit ve cvalu začnou mi vypadavat nohy z trmenu.Myslíte,že mám být na koni uvolněná úplně bez držením se koleny?A nohy uvolněné a trmeny povolit,abych měla nohy spíš rovně než pokrcene?A co nohy v trmenech?Ty se mohou v klusu nebo cvalu opřít?Nebo spíš podržet.

Romana - Re: Re: Drž se!

Dobrý den mám taky problem s jezdenim co se týče držením se koleny.Čím se mám teda držet?Klid krasne zvladam.Ale neumím si poradit ve cvalu začnou mi vypadavat nohy z trmenu.Myslíte,že mám být na koni uvolněná úplně bez držením se koleny?A nohy uvolněné a trmeny povolit,abych měla nohy spíš rovně než pokrcene?A co nohy v trmenech?Ty se mohou v klusu nebo cvalu opřít?Nebo spíš podržet.

Romana - Re: Re: Drž se!

Dobrý den mám taky problem s jezdenim co se týče držením se koleny.Čím se mám teda držet?Klus krasne zvladam.Ale neumím si poradit ve cvalu začnou mi vypadavat nohy z trmenu.Myslíte,že mám být na koni uvolněná úplně bez držením se koleny?A nohy uvolněné a trmeny povolit,abych měla nohy spíš rovně než pokrcene?A co nohy v trmenech?Ty se mohou v klusu nebo cvalu opřít?Nebo spíš podržet. 


Přihlášení

Poslední fotografiereklama


Mail listArchiv

Kalendář
<< prosinec / 2018 >>


Statistiky

Online: 7
Celkem: 582640
Měsíc: 11652
Den: 526