Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč jezdit na koni bez sedla

 

Bon Voyage a Filip

 

Jezdit na koni bez sedla doporučujeme všem. Jezdec, který není jištěn sedlem, musí opravdu kvalitně zvládat svou rovnováhu, respektive spojit svou rovnováhu s koněm v jeden celek. Bez sedla nejde jezdit „proti koni“, ale je třeba vždy „jít s koněm“, jinak jezdec ihned ztrácí balanc a padá.

Při ježdění bez sedla jsou také kladeny podstatně větší nároky na kvalitu sedu jezdce. Křivá záda, ztuhlost, předklon či záklon znamenají jistou ztrátu rovnováhy.

Tuto ztrátu nelze vyrovnat šlápnutím do třmenů, chycením se sedla ani podobnými záchrannými mechanismy. Je třeba pracovat pouze s vlastním tělem.  Společné rovnováhy jezdce a koně dosáhneme pouze pokud dobře a uvolněně sedíme, nijak nebráníme koni v pohybu, nepřitahujeme se za otěže a aktivizujeme jeho zadní nohy, čímž si zajistíme jeho kulatost a pohodlnost. Centrum jezdcovy rovnováhy je umístěno v jeho břiše (stejně tak to učí například jóga). Břicho by mělo být uvolněné a jezdec by se měl snažit směřovat břichem ke kohoutku koně (tedy s každým nádechem a výdechem do břicha se snažíme břicho spustit blíže ke kohoutku).

V kroku, klusu i cvalu balancujeme pouze břichem. Snažit se držet nohama či tahat za otěže nám nepomůže, právě naopak, snaha o držení se vede pouze ke ztuhnutí jezdce i koně. Na obvyklou otázku „A jak se tam držíš?“ existuje jednoduchá odpověď: „Nedržím, sedím.“ Stejně tak jako se sedlem, i bez sedla musí jezdec hledat s koněm společnou rovnováhu a ne bojovat o udržení se na hřbetě.

Bylo by chybou se domnívat, že ježdění bez sedla je pouze bezúčelnou zábavou. Bez sedla lze provádět veškeré drezurní cviky, jezdit do terénu i skákat přes překážky. Každý (nejen) drezurní jezdec by měl umět všechny cviky předvést stejně dobře se sedlem i bez něj. Jen tak si může ověřit, že jeho sed je dostatečně kvalitní (a nezneužívá opory sedla), a jeho pomůcky dostatečně přesné a jemné. Protože aby byl kůň bez sedla pohodlný, musí být uvolněný.

Drezura bez sedla přináší jezdci řadu zajímavých podnětů a zpětnou vazbu. Bez sedla můžeme cítit páteř koně a tedy si podle ní kontrolovat, zda dobře pracujeme s naší vahou. Zejména při práci na dvou stopách (dovnitř plec, dovnitř záď, překrok, ustupování na holeň atd.) si tak nejlépe zkontrolujeme, jestli se někam nenakláníme, jestli se nebortíme v bocích či se nějak nevhodně nekroutíme.

 

Ježdění bez sedla také prověří vztah, jaký s koněm máme. Mnoho jezdců na svých koních bez sedla vůbec nejezdí. Většinou z toho prostého důvodu, že se svých koní bojí. Málokdo to ovšem přizná. Tito jezdci obvykle tvrdí, že jejich koně jsou divocí, zákeřní, nebezpeční či obtížně zvladatelní. Ovšem jen zanedbatelné procento koní je takových ze sebe. Tyto projevy koně zpravidla odráží kvalitu jezdce a jeho přístup ke koni. Pokud je kůň spokojený, má svého jezdce rád a důvěřuje mu, není nebezpečný se sedlem, bez sedla a ani ve volnosti. Proto je nejdůležitější, aby komunikace, vzájemná důvěra a přátelský vztah s koněm byl vždy na prvním místě.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ZLG - Rada - kde a paty

Kdyz jezdim bez sedla, kde mam sedet? Ja sedim vzadu abych me do jedne casti netlacil kohoutek, ale nevim jestli je to spravne...
Nemate nejaky obrazej treba jak daleko za lopatkou sedet apod? :)
A jeste, co kdyz kdyz proslapnu paty, ztuhnou mi nohy a chytim se tam koleny a zacnu tam poskakovat... co s tim?
Dekuji :)

Valerie - Re: Rada - kde a paty

Ahoj musíš sedět na kohoutku ne úplně musíš pamatovat že kůň tam má ledviny

Diana - Frísové?

Dobrý den,
sice mi jen 14, a takovým to způsovem se o koně zajmám jen kratší dobu ( aby se kůň podemnou cítil volně,dobře).Sice čerpám z kama jse ale vy ste daleko zkušenější.
proto mám takový dotaz.
Od jak živa sem nejraději jezdila na koni bez sedla.
A docela mi to i šlo.
Pak sem se dostala k fríský koním s vysokou akcí.
Píšete že by člověk na koni i bez sedla měl být narovnaný, jinak ztrácí rovnováhu,to se mi také vedlo pouze v kroku jak se přešlo do klusu, tak se rovně sedět nedalo a záklon musel být,když sem na narovnala začalo to semnou neuvěřitelně házet,i když sem byla uvolněná.Snažila sem se to i nějak vyrovnávat ale nic.Tak jak to tedy má být správně?
A ještě sem si něčeho všimla hodně lidí při jízdě bez sedla nemá prošláplé paty, je opravdu důležité na rovnováhu jezdce je mít prošláplé a špičky ke koni?
Děkuji mnohokráz za odpověď
Jinak máte užasnou stránky,hodně ste mi pomohli přehodnotit můj pohled na ''drezůru'' a celkově jezdezdectví. Děkuji

Kristýna - Re: Frísové?

Ahoj Diano,

děkujeme za pochvalu :)

Důvodem, proč sedět na koni rovně, není jen to, že to dobře vypadá, ale sedíme tak proto, abychom co nejideálněji působili na záda koně - pokud jsi v záklonu, tlačíš sedacími kostmi do zad koně, což ho jednak pobízí vpřed a za druhé to může být koni dost nepříjemné. Je skutečně třeba sedět pevně a přitom pružně, na obou sedacích kostech, břichem pružit dopředu, záda mít pevná.
Prošláplé paty také nejsou samoúčelné - jen s prošlápnutými patami je možné pobízet koně holeněmi (ne do něj rýt patou, jak bývá obvyklé), proto prošláplá pata je žádoucí i při ježdění bez sedla. Navíc také zajišťuje přiměřené napětí nohou a jejich protažení dolů pomáhá rovnováze jezdce.
Měj se a ať to jde :)

Mary - Jízda bez sedla

Dobrý, chci se zeptat. Mám anglického plnokrevníka a teď na něm začínám jezdit na jezdecké dečce. Chtěla jsem se poradit, nemůže mu to ublížit časté jezdění nebo mu prosednout hřbet? Nic ho nebilí, ale stále se trošku bojím učili mě jen jezdit v sedle, ale teď jsem samouk protože chci s koněm mít skvělí vztah a jezdit na něm přirozeně i se chovat k němu co nejpřirozenějším způsobem. děkuji

kamila - kone

husty

Ivana - dečka

prosím vás nevíte kde by se mohla dát koupit dečka na jezdění bez sedla? :) už ji hrozně dlouho sháním ale nikde jsem nic nenašla :/

eliss - Re: dečka

http://www.amorjezdeckepotreby.cz/bareback-pad-navajo

Katka - Co místo sedla?

Dobrý den,
jezdím na své kobylce nejraději bez sedla, prospívá to nám oběma. Takže ze začátku chci pochválit váš článek, neboť jsme obě klidnější, že to, co děláme je správné. :) Ale dávám si pod sebe dečku, aby nebyly nárazy příliš silné a abych při delších trasách neměla zpocené kalhoty, proto se chci zeptat, zda neexistují nějaké speciální dečky, právě pro jezdění bez sedel, aby se kůň zbytečně nezapařoval a nepotil,
děkuji za odpověď.

 


Přihlášení

Poslední fotografiereklamaArchiv

Kalendář
<< září / 2018 >>


Statistiky

Online: 7
Celkem: 547463
Měsíc: 18224
Den: 716