Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obnosek

Obnosky nejsou v koňském světě žádnou převratnou novinkou. Byly s úspěchem používány již před několika staletími, jsou základní výcvikovou pomůckou ve španělské a portugalské jezdecké škole a snad brzy zažijou svou renesanci i u nás.  

Ve své slavné knize Ecole de la Cavallerie (1731) o obnoscích hovoří i François Robichon de La Guérinière (1688–1751), kde cituje svého předchůdce Vévodu z Newcastlu, který působil kolem roku 1600.  

Vévoda z Newcastlu obnosky vyzvdihoval jako pomůcku vhodnou pro stabilizaci, vzpřímení a odlehčení koně, pro výuku obratů a zastavení, pro uvolnění krku, zajištění kontroly nad hubou koně, nad pozicí jeho hlavy a zádi, pro uchování zdravé a citlivé koňské huby, pro podporu uvolněnosti a flexibility plecí a vyklenutí krku. Dodává, že i po odejmutí obnosku bude kůň reaktivnější a bude citlivě následovat pohyby ruky jezdce. Obnosek také napomáhá stálému kontaktu, zakulacení koně a podporuje aktivitu koňské zádi, zejména u koní, kteří mají ve zvyku se věšet do otěží, protože svým působením přenášení váhy do udidla zabraňuje. Vévoda z Newcastlu dále uvádí, že kůň trénovaný bez obnosku nikdy nebude tak příjemný na kontaktu, jako kůň na obnosku přiježděný, jehož kontakt s otěžemi bude pravidelný, stálý a jemný.

Bon Voyage

Nelze však zapomínat na to, že obnosek jako takový je nástoj poměrně "ostrý" a musí být využíván se stejnou lehkostí, jako udidlo. Sice se vyhneme zásahům v jemné koňské hubě, avšak i nos koně je citlivý. Na obnosku se tedy jezdec - stejně jako na udidle - nesmí s koněm tahat, protože takový souboj by nevedl ke kýženému výsledku - lehkému přilnutí.
Koně obecně reagují na obnosek velmi pozitivně, zejména koně se špatnými zkušenostmi s rukama jezdce a se strachem o svou hubu mnohem snáze přijímají kontakt s obnoskem a následně se lépe buduje ztracená důvěra v přilnutí a kontakt s otěžemi.

Obnosek lze využít i bez udidla, jakožto bezudidlové uždění, které koně vždy vítají. Jezdci se často obávají, že bez udidla nad koněm ztrácí kontrolu. Avšak je třeba si uvědomit, že to není primárně udidlo, co ovládá koně, ale především osobnost jezdce, jeho sed, pobídky a pomůcky, které používá, a v neposlední řadě jeho schopnost komunikace s koněm. Udidlo bývá pro jezdce spíše psychologickou jistotou.

Zvláště pro koně, kteří musí trpět jezdce s necitlivýma či neklidnýma rukama, poskytuje obnosek obrovskou úlevu, a to nejen fyzickou, ale i psychickou, což následně vede k jejich zklidnění.

15226581_1118421868256581_1141586604_n.jpg

Ve spojení s udidlem, ať již stihlem, nebo pákou (po vzoru španělského uždění) je obnosek ideální pomůckou pro stabilizaci kontaktu a zkvalitnění přilnutí. Jezdec má v takovém případě v rukou dvoje otěže - stihlové/pákové a obnoskové. Doporučujeme jezdit s otěžemi v poměru 3 ku 1, čili stihlové/pákové otěže v jedné (levé!) ruce a obnoskové otěže v obou rukou. Tento způsob držení otěží zajišťuje jemné působení udidla a jeho využití pouze k podpoře zakulacení koně. Obnosek pak koně vede a poskytuje oporu jezdci pro stranové cviky či zastavení (jen připomínám, že vliv ruky na zpomalení/zastavení a ovládání koně by měl být zcela minimální, má pouze potvrzující a korektivní charakter). Možné je však i vedení otěžemi v poměru 2 ku 2, tedy v každé ruce otěž stihlová i obnosková - odděleny jsou prsteníčkem, abychom každou mohli působit zvlášť.

Obnosek je vhodný pro všechny typy koní, prospívá zejména koním s citlivou hubou - avšak pozor! Často slyšíme, že ten či onen kůň je "tupý" na hubu. Téměř ve všech případech je to spíše tak, že kůň je extrémně jemný a jeho jezdec je tupý na ruce. Právě ti nejjemnější koně se s udidlem nejvíce tahají, ve snaze bojovat proti bolesti, jež jim způsobuje.

Obnosek je taktéž prospěšný pro výuku začátečníků - vyvarujeme se cukání v hubě koně. Nejen, že přenesení tlaku z huby na nos je pro koně příjemnější, ale je to zároveň i bezpečnější pro jezdce - koně často vyhazují, uskakují či jinak protestují, pokud jsou soustavně nespokojeni s necitlivými zásahy v jejich hubě. Ale opět zdůrazňuji - obnosek není omluvou pro tahání za otěže! I koňský nos je citlivý.


Své využití nachází obnosek i v práci s mladými koňmi. Šetří jejich huby, učí je důvěře ke kontaktu, nehrozí, že by si ublížili při prudkém pohybu, uskočení či při nešikovnosti jezdce. Obnosek s úspěchem nahrazuje udidlo při práci ze země a při lonžování. Na obrázku vidíte mladého hřebce lonžovaného na dvou lonžích, kdy lonž je zapnuta do obnosku a protažena kroužkem udidla. Lonž tedy působí na nos koně a přesto lehce přizvedává kroužky udidla směrem vzůru, čímž motivuje koně ke žvýkání.

 

477168_478521962220570_1875805393_o.jpg

Při samotném ježdění na obnosku platí zcela stejné principy jako pro ježdění na udidle. Obnoskovými otěžemi působíme vždy lehkými vibracemi směrem nahoru (na naši hrudní kost). Tahání se za obnoskové otěže či pilování nosu systémem pravá - levá nepřichází v úvahu!!! V kombinaci s udidlem působí obnosek jakožto pomůcka pro vzpřímení krku koně, zatímco udidlo slouží primárně k zakulacení.

Obnosek také může poskytnout velkou službu při skokovém tréninku - ať již jezdců či koní, kdy opět chrání koňskou hubu a přenáší působení otěží na nos koně, což umožňuje jeho řiditelnost, ale snižuje riziko škubnutí v hubě koně.

Vzhledem k nedostupnosti obnosků vhodných pro ježdění na našem trhu jsme s jejich výrobou pro nás a naše trénující začali sami. Vzorem nám byly obnosky španělské, jejichž konstrukci jsme lehce upravili, aby lépe vyhovovaly našim potřebám a koňskému nosu.

Obnosek tvoří kovový základ, který je obšitý kůží (pravou kůží, nikoliv náhražkami). Otěže se připínají ke kovovým očkům. Součástí obosku je i kožený řemínek, který protáhneme přezkou lícnice nad udidlovými kroužky, jak je možno vidět na obrázku níže.

img_7769.jpg

Pokud by tato možnost z nějakého důvodu nevyhovovala, lze obnosek přišroubovat k nánosníku:

 

904663_468646673208099_1186021430_o.jpg

Obosek v kombinaci s pákou – tzv. Španělské uždění:  

Sioux - španělské uždění


              Případně nemusí být udidlo přítomno vůbec:

dsc_0582.jpg

 


      Obnosek je možno bez problému zúžit či rozšířit dle potřeb každého koně. Platí pravidlo, že čím níže je obnosek umístěn na nose koně, tím silněji působí.

Pokud byste měli o naše obnosky zájem, můžete si je objednat v eshopu: http://www.nechsenest.cz/eshop

Obnosky jsou vyráběny ručně, termín dodání závisí na počtu objednávek – od několika dní až po pár týdnů.

Před použitím je třeba obnosek a řemínek ošetřit impregnací na kůži - kůži to změkčí a zaručí její delší životnost.

VÍCE INFORMACÍ A NEJČASTĚJI KLADENÉ DOTAZY ZDE

Pokud máte další otázky, případně se chcete podělit o své dojmy a zkušenosti z užívání obnosků, připojte se k naší Facebookové skupině OBNOSKY - podpůrná skupina

K.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Petra - Využití

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, zda jsou obnosky vyráběné přímo na míru koni, nebo jsou univerzální a mohou se střídat na různých koních? Děkuji :)

Kristýna - Re: Využití

Dobrý den,
je možné je používat na více koních :)

Monika - info

Dobrý den chcela by som sa spýtať či vyrábate aj celé uzdečky alebo len tie obnosky dakujem

Kristýna - Re: info

Dobrý den,
pouze obnosky, zatím :)

Svatopluk Tomíšek - Obnosek ?

Nechci vyvolat nějaký spor, ale na těch fotografiích je zbrazena Serreta nikoliv obnosek. Myslím, že pokud si zadáte do vyhledavače tento název, dáte mi za pravdu.
Obnosek je podle mne toto
http://www.youtube.com/watch?v=zr6cTHMxawg
je spíš využíván pro klasické lonžování.Funkce je samozřejmě prakticky stejná.
Ať se daří.
P.S.
Pokud zde citujete A. Podhajského snad jedno moudro, která by zde nemělo zapadnout:" Týl koně je vždy a za všech okolností nejvyšší bodem koně. Nelze sestavovat nos na kolmici, pokud klouby zadních končetin nejsou dostatečně ohnuty."

Kristyna - Re: Obnosek ?

Obnosek je to stejné co serreta, s tím rozdílem, že serreta = obnosek španělsky..
Typů konstrukcí je pochopitelně mnoho, ale stále se bavíme o tom stejném :)

Jarka - obnosek

Dobrý den, měla bych zájem o výrobu obnosku. Psala jsem mail, ale nevím, zda Vám přišel, prosím kontaktujte mě na jaruska.veselkova@seznam.cz. Děkuji

Kristýna - Re: obnosek

Omlouvám se za pozdní odpověď, už jsem odepsala :)

Dana - obnosek

Dobrý den, proč musí být základ obnosku kovový ? Proč nemůže být kožený a tím jemnější a bezpečnější pro koně ?

Kristýna - Re: obnosek

Dobrý den,
kdyby byl pouze kožený, byl by to nánosník. Obnosek je "nástroj výcvikový", tedy plní ve výcviku koně specifický účel, kovový základ má proto své opodstatnění. Velmi zjednodušeně řečeno - obnosek má (mimo jiné) motivovat koně k tomu, aby si nelehal do otěží, má koně v ruce odlehčovat, do kožených nánosníků mají někdy koně tendenci se "pokládat" a jezdci se za ně zbytečně tahají. Obnosek má pomáhat k nalezení a nastolení jemného kontaktu na otěži. Kovový základ by tedy koni měl zabraňovat v přenášení váhy do otěží - pokud s ním jezdec správně působí, tedy s koněm se netahá, ale naopak kontakt odlehčuje.

Dana - Re: Re: obnosek

Děkuji, takže když se kůň položí do obnosku, je mu to nepříjmené , tlačí ho to nebo bolí a proto se odlehčí?

Kristýna - Re: Re: Re: obnosek

Pokud jezdec používá otěže tak, jak má, koně to ani netlačí, ani nebolí. Logika je podobná jako s udidlem, jen s tím rozdílem, že obnosek působí na nos a ne na hubu koně. Pokud by byl jezdec sprostý a koni za otěže škubal či jinak ho tahal, pak ano, koně by to nepochybně bolelo.

Dana - Re: Re: obnosek

Ještě jednou já:) pořádáte nějaké kurzy v obl. Praha západ? děkuji

Barbora - Obnosek

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda by bylo možné když Vám pošlu vlastí nánosník aby jste mi tam přidělaly ty kroužky na otěže ? Děkuji

Barbora - Obnosek

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda by bylo možné když Vám pošlu vlastí nánosník aby jste mi tam přidělaly ty kroužky na otěže ? Děkuji

 


Přihlášení

Poslední fotografiereklama


Mail listArchiv

Kalendář
<< leden / 2019 >>


Statistiky

Online: 5
Celkem: 601286
Měsíc: 14327
Den: 439