Nikdy nenechte koně selhat

autor: | Zář 29, 2014 | Inspirace | 0 komentářů

Helenu jsem poprvé viděla na jednom z jejích prvních tréninků s Filipem. Sice už nevím, který rok to byl, ale celkový dojem mi v mysli zůstal. Helča a její kůň Ramoz působili všelijak, jen ne jako harmonická dvojice. Spíše než o spolupráci se jednalo o vzájemný souboj o to, kdo vydrží s nervy déle. Co mi ovšem utkvělo v paměti, byla Helčina zarputilost, se kterou se s tímto zdánlivě beznadějným stavem jala bojovat. S touto vzpomínkou je proto o to příjemnější podívat se, jak dlouhou cestu společně ušli a jak obrovský rozdíl v jejich vztahu můžeme sledovat dnes.

A nejen o přerodu bojujícího jezdce v cítícího jezdce je Helenina kniha.

Helena nemá ambice ve své knize sáhodlouze kázat či pedanticky vysvětlovat a kárat, naopak snaží se čtenáře inspirovat svou vlastní cestou, svými vlastními chybami a zkušenostmi. Zabývá se procesem učení koní a tím, jak ho můžeme ovlivnit, představuje čtenářům potenciál pozitivní motivace a shapingu v tréninku koní, to vše na příkladech ze své jezdecké či veterinární praxe. „To nejdůležitější, co si bude kůň pamatovat je to, jak se s vámi cítil.“

Kniha se věnuje somatopsychologii koní, tedy jakým způsobem může zdravotní stav koně (například bolesti zad, stres, tělesné nepohodlí, žaludeční vředy, nedostatek hořčíku) ovlivňovat jeho psychiku a jeho výkonnost, pohodu a schopnost učit se. Protože, jak Helena zdůrazňuje: „Ne každý problém je chybou jezdce, natož pak koně,“ a dodává, že: „Než budete trestat koně za jeho „nepatřičné“ chování, je vždy lepší snažit se najít příčinu, která může být i ryze zdravotní.“

Spojení psychiky a fyzična je bohužel stále ještě ve stájích velmi podceňována. „Koně jsou výrazně psychosomatičtí a každá tělesná nerovnováha se projeví nerovnováhou duševní,“ navádí Helena k celostnímu pojetí analýzy chování koně v tréninku. Navíc „koně se nerodí jako nepopsaný list papíru,“ přináší si na svět vlastní fyzické a psychické předpoklady pro jezdecké využití.

Nesmíme také zapomínat, že kůň je do obrovské míry ovlivněn působením svého jezdce. „Všechny bloky, které si neseme ve své mysli a ve svém těle, přenášíme na naše koně. Proto platí jezdecká karma, že koně jsou naším obrazem i odrazem,“ upozorňuje Helena v knize. „Nezvyšujte nátlak jen proto, že vám to kůň dovolí.“

Jak uvádí sama autorka: „Kniha v žádném případě není uceleným výčtem problematiky koňské somatopsychologie, ani návodem, jak s koňmi pracovat. Kniha vám má především dát inspiraci k zamyšlení, měla by být nápomocna při hledání cesty do koňské duše.“

A to se jí rozhodně povedlo na výbornou.

Na závěr snad ještě ze sentimentu přidávám krátký citát, kterým Helena popisuje spolupráci s Filipem: „Žádný jiný trenér mě nenechal jezdit tak samostatně, nedovolil mi udělat tolik chyb jen proto, abych viděla, jak na ně kůň zareaguje, nenaučil mě reakce interpretovat a podle reakcí koně správně změnit svoje chování. Filip mě naučil nejen cvičit koně k pochopení požadavků. Naučil mě s nimi komunikovat.“

K.

Knihu si můžete objednat v našem e-shopu ZDE

A co se do knihy už nevešlo? 🙂

 

Nejnovější články

Gallardův deník díl 30.

Gallardův deník díl 30.

Kde se vzal, tu se vzal, 26. 3. 2022 k nám přibyl 3letý starokladrubský valášek (z úžasného chovu JS Maneo) Sacramoso Fantastica IV-38, tedy náš Fanda. Z bezpečnostních důvodů jsme koně zase rozdělili, hřebec s poníkem zůstali v jednom výběhu a ke Gallardovi jsme...

Gallardův deník č. 29

Gallardův deník č. 29

Dívám-li se zpátky na naši společnou historii s Gallardem, převládá ve mně pocit, že jsem vždy jezdila méně, než jsem vlastně chtěla. Jako by nás stále něco brzdilo. Moje mateřské dovolené nás výrazně zpomalily téměř na 5 let, potom to byly různě (ne)sjízdné jízdárny,...

Kolik váží tvoje ego?

Kolik váží tvoje ego?

Nechce se vám číst? Poslechněte si článek v rozšířené formě jako PODCAST. Téma váhy jezdce je více než ožehavé. Diskuze na sociálních sítích bývají velmi vášnivé a plné důmyslné (a častěji nesmyslné) argumentace. Pojďme se na toto téma podívat pokud možno bez velkých...