Gallardo
1 Bře, 2020 |

Nar. 21. 3. 2010
Matka: Gira (Slezský norik)
Otec: Cortesano XVII (Pura Raza Espanola)

Životní příběh Gallarda se začal odvíjet v hospodě, kde se dva muži dohodli, že připustí chladnokrevnou klisnu andaluským hřebcem. Jak se smluvili, tak se i stalo a v březnu 2010 se narodil Gallardo (původím jménem Gimo).

Filipovi se líbil již od narození, mluvil o krásném ryzáčkovi s hezkýma očima s takovým nadšením, že když jsem ho poprvé v dubnu 2011 viděla na vlastní oči, bylo v podstatě rozhodnuto. Jeho majitel ho však prodat nechtěl a tak jsme se na hříbě rozhodli zapomenout.. Ovšem jednoho dne zazvonil telefon a bylo vše jinak.

Jako roční hříbě jsme si ho přivedli v červnu 2011, v neskutečné průtrži mračen. Byl to jeho první velký výlet, do té doby trávil převážnou část svého života zavřený v boxe. Již po jeho příchodu do stáje bylo jasné s kým máme tu čest. Řehtal, hřebčil a vůbec se choval se jako velký temperamentní hřebec a ne jako malé hříbátko. To ho bohužel neopustilo ani v následujících dnech, kdy byl začleňován do stáda. Mnohokrát proběhl, prošel či proskočil ohradníky bez sebemenšího strachu z rány elektřinou. Po několikanásobném zlepšení zabezpečení ohrad a poté, co se dokázal zastádovat, se ho konečně podařilo udržet ve výběhu.

Jeho původní jméno se nám nelíbilo, a proto jsme zapátrali ve španělském slovníku. Zvítězilo jméno Gallardo (“gajardo”), což znamená silný, odvážný, urostlý a krásný, protože přesně takový je. Ve stáji díky svému neohroženému chování dostal přiléhavou přezdívku Nebojsa.

Gallardo je stále ještě ve vývinu, ač s růstem do výšky se příliš neobtěžoval. Z ryzáčka se nám postupem času stává šedivec s bílými puntíčky a dále rychle vybělává. Jeho povaha se zdá být poměrně vyrovnaná, ale přesto kombinující chladnokrevný klid a rozvahu a ohnivý španělský temperament. Gallardo se nebojí, neleká a téměř se nedá vyděsit. Situace, které u normálních koní vedou ke strachu či ke zděšení, u něj vyvolávají především zvědavost a touhu prozkoumat. Vypadá to, že z něj vyroste správný válečný kůň.

Gallardo, řečený Jarinek či Jarý (dříve hřibátek) je od přírody obdařen značnou dávkou selského rozumu, mazanosti, špekulanství, švejkovství a strategického myšlení. Velmi rychle si umí spočítat, jaké chování je pro něj nejvýhodnější, s kým být za dobře a kdy se tvářit nenápadně, aby dosáhl toho, co chce. Je však velmi komunikativní, ochotný, přátelský, spolupracující a nadšený pro nové věci.

Od malička disponuje značnou silou a má vynikající přirozenou rovnováhu. A to nejen fyzickou, ale i psychickou. Nic ho nevyvede z míry, setrvává ve svém bohorovném klidu a i když se dokáže pořádně rozčílit, během okamžiku je zase ledově klidný. Rád se dopustí nějaké menší zákeřnosti či vtípku, ale ze své podstaty je velice hodný, charakterní a má rád lidi.
Od jara 2013 jsme pomalu začali s jezdeckým výcvikem, který byl však přerušen mými dvěma mateřskými přestávkami. Vzhledem k raketovému nástupu a intenzitě jeho hřebčení jsme Gallardovi k jeho 4. narozeninám nadělili kastraci a všem se nám ulevilo.

Díky svému výjimečnému charakteru (a snad i dobré výchově) Gallardo již od svých 4 let působil i pedagogicky a je perfektním kolegou při vzdělávání jezdců. Jeho největší devízou jako koně-učitele je spolehlivost, ochota spolupracovat a důslednost, s jakou trvá na přesném provedení cviku. Později jsem se rozhodla nechat si ho už jen pro sebe a lekce na něm již neposkytuji.  

Gallardův příběh a jeho pokroky můžete sledovat v rámci Gallardova deníku ZDE