Příběh projektu Nechsenést naleznete ZDE  🙂

KDO JSME

MVDr. Filip Kološ

Abosolvent Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, kde nyní pracuje, jak jinak než na klinice koní. Momentálně se zaměřuje na chirurgii koní, chiropraxi, masáže koní a koňské zubařství.

S jezdectvím Filip začal ve 12 letech na obrovském českém teplokrevníku Neronovi. Jeho prvním drezurním koněm byl ruský trakénský ryzák Vanitas, zkušený pan učitel. S poničkou Baileys 1 soutěžili v drezuře i všestrannosti, jejich největším úspěchem bylo v roce 2003 1. místo na MČR v pony drezuře a rovněž 1. místo na MČR ve všestrannosti. S trakénským hřebcem Talantem se v roce 2003 vypracovali na drezurní úroveň S, stejně tak jako s valachem slovenského teplokrevníka Klifem (profily všech našich koní najdete v sekci NAŠI KONĚ). S Klifem se pak zaměřili především na všestrannost (ačkoliv Klif v drezuře dosáhl až úrovně ST) a v roce 2004 získali těsně 2. místo v CNC* v Pardubicích. Klifovu military kariéru bohužel přerušilo zranění v roce 2005 a od té doby je využíván převážně rekreačně.

V roce 2007 do Filipova života vstoupil Bon Voyage, se kterým soutěžili v drezuře na úrovni S, ST (2008) i T (2009). Poté se bohužel museli kvůli Bon Voyageovým zdravotním potížím soutěžních obdélníků vzdát a přeorientovali se na drezuru ve volnosti, práci ze země a přirozenou komunikaci, díky čemuž Filip obohatil své tréninkové metody o mnoho poznatků vycházejích z přirozenosti koně.  

Kristýna Šmídová (roz. Tomanová)

Na koních se vozila již od malička, ovšem se skutečnou drezurní prací se seznámila až když začala trénovat u Vlastislava Šandy a jezdit na Filipových koních, což bylo přibližně v roce 2002 (ach ta paměť), kdy s hrůzou zjistila, že existuje něco jako jezdecká kultura a že o ní neví vůbec nic. Díky Filipovi nalezla zcela nový přístup ke koním a k jejich duším.

Kristýna nikdy neměla sportovní ambice, proto nikdy jezdecky nesoutěžila a na závodech ji plně uspokojovala pozice Filipovy asistentky. V roce 2011 si splnila životní sen (mít buď chladnokrevníka nebo andalusana) a pořídila si ročního křížence slezské noričky a andaluského hřebce, kterého pojmenovala Gallardo. Napsala knihu Jak se stát lepším jezdcem, která se zabývá vlivem osobnosti jezdce na jeho spolupráci s koněm a snaží se jezdcům poskytnout návod na to, jak jezdit “hlavou”, a Anglicko-český slovník jezdeckých pojmů

Ve volném čase se zabývá také tréninkem jezdců v duchu lehkosti a jemnosti a (jezdeckým) koučinkem.