HORSE SPEAK: Mluvte s koňmi jejich jazykem – opravdu to funguje!

autor: | Zář 4, 2022 | Aktuality, Inspirace, O koních a lidech | 0 komentářů

Kniha Horses in Translation od Sharon Wilsie už mě lákala dlouho, ale pořád nebyl čas si ji přečíst. Když jsem si ho konečně udělala, zalitovala jsem jen jediné věci: že už jsem si ji nepřečetla dávno.

POSLECHNĚTE SI JAKO PODCAST

Objevte svět koňské řeči

Jak jsem zjistila, až když jsem se do knihy začetla, Horses in Translation je v podstatě druhý díl trilogie pojednávající o Horse Speaku. Prvním je kniha Horse Speak: An Equine-Human Translation Guide, která je takovou biblí a učebnicí metody. Následuje kniha Horses in Translation: Essential Lessons in Horse Speak: Learn to “Listen” and “Talk” in Their Language, která vše zasazuje do kontextu a příběhů. Omylem jsem druhý díl začala číst jako první a tento postup mohu jen doporučit. My lidé se nejlépe učíme z příběhů a celý koncept pro vás bude snáze pochopitelný a uchopitelný. Třetí díl, Essential Horse Speak: Continuing the Conversation, vyšel teprve před několika týdny a autorka v něm prohlubuje a rozšiřuje poznatky z předchozích knih. 

V čem je Horse Speak tak jedinečný? Přiznám se, že jsem velmi skeptická k jakýmkoliv novým metodám a převratným novinkám v koňském světě. Nicméně v tomto případě autorka nevytvářela umělý komunikační model, který by se koně museli učit. Naopak, detailně je pozorovala a dokázala identifikovat a popsat způsoby, jakými spolu koně komunikují na té nejzákladnější bázi, a to pouhým mrkáním, dýcháním, frkáním, pozicí uší, hlavy či způsobem, jakým se na sebe dívají a kam se dívají. Na Horse Speaku je úžasné, že je koním vlastní. Netrénujeme je k dosažení nějakých výsledků, ale začínáme mluvit jejich řečí. Jsme díky němu schopní pochopit jejich signály a co víc, dokážeme jim ODPOVĚDĚT způsobem, kterému rozumí.

Zní to skoro neuvěřitelně, ale je to tak. Sharon Wilsie velmi jednoduchým způsobem, který je přístupný skutečně komukoliv s trochou snahy, popisuje velmi efektivní metody, jak s koňmi komunikovat tak, jak je pro ně přirozené. Samozřejmě jsem se hned jala zkoušet Horse Speak na svých koních a vše mohu jen potvrdit. Reagovali okamžitě a už po pár pokusech praktikování Horse Speaku jsme schopni se domluvit na mnohém. 🙂 Jediné, co mi vrtá hlavou je, jak mi tohle všechno mohlo tak dlouho unikat!

Komunikace s koňmi v novém světle

Koně mezi sebou a s námi lidmi komunikují v podstatě neustále, jenže my to mnohdy nevidíme, nebo si jejich signály špatně vykládáme. Autorka často upozorňuje na to, že pro koně je nejvyšší hodnotou klid, relaxace a zejména osobní prostor (!!). Ano, ten osobní prostor, který jim nevychovaně bereme, vstupujeme do něj bez zeptání a všemožně ho narušujeme. Přitom se častokrát stačí jen slušně dotázat a celá naše interakce s koněm by se odehrávala na zcela jiné úrovni.

K Horse Speaku potřebujeme jen nastudovat jeho koncept v knihách autorky. Pro začátek doporučuju první dva díly, třetí díl si stejně ale časem pořídíte také, protože zjistíte, jak skvěle to funguje. 🙂 Nic dalšího už není třeba. Jen chtít, věnovat čas komunikaci s koněm a být připraven na to, že nám koně někdy sdělí i věci, které se nám nebudou líbit.

Horse Speak vyplní přesně ty mezery, které vás ve vztahu k vašemu koni trápily. Pomůže vám uklidnit koně nervózní, dodat důvěru koním bojácným a také najít vaše vnitřní “Zero”, tedy stav vnitřního klidu. Samozřejmě se stanete i mistry v ovládání své řeči těla. Nebojte se, zvládne to opravdu každý, navíc koně vám rádi pomohou, když uvidí, že máte snahu mluvit konečně “rozumně”.

Upřímně doporučuji všechny tři knihy autorky. Angličtiny se bát nemusíte, není nijak komplikovaná. Navíc knihy v originále jsou prostě nenahraditelné. 🙂 Tajně doufám, že se nám třeba podaří v budoucnu zorganizovat nějaký seminář s autorkou i u nás v Čechách. Kdyby se toho někdo ujal, ráda pomohu.

K.

 

 

 

Nejnovější články

Gallardův deník díl 30.

Gallardův deník díl 30.

Kde se vzal, tu se vzal, 26. 3. 2022 k nám přibyl 3letý starokladrubský valášek (z úžasného chovu JS Maneo) Sacramoso Fantastica IV-38, tedy náš Fanda. Z bezpečnostních důvodů jsme koně zase rozdělili, hřebec s poníkem zůstali v jednom výběhu a ke Gallardovi jsme...

Gallardův deník č. 29

Gallardův deník č. 29

Dívám-li se zpátky na naši společnou historii s Gallardem, převládá ve mně pocit, že jsem vždy jezdila méně, než jsem vlastně chtěla. Jako by nás stále něco brzdilo. Moje mateřské dovolené nás výrazně zpomalily téměř na 5 let, potom to byly různě (ne)sjízdné jízdárny,...

Kolik váží tvoje ego?

Kolik váží tvoje ego?

Nechce se vám číst? Poslechněte si článek v rozšířené formě jako PODCAST. Téma váhy jezdce je více než ožehavé. Diskuze na sociálních sítích bývají velmi vášnivé a plné důmyslné (a častěji nesmyslné) argumentace. Pojďme se na toto téma podívat pokud možno bez velkých...