Kouzlo “obyčejné” drezury – Dr. Reiner Klimke & Ahlerich
12 Pro, 2011 |

Dr. Reiner Klimke (14. 1. 1936 – 17. 8. 1999) byl všestranný jezdec a úspěšný reprezentant své země, Německa, na Olympiádách a mezinárodních soutěžích.

Video, přiložené ke článku zachycuje vítěznou jízdu Dr. Klimkeho a jeho koně Ahlericha na Olympiádě v Los Angeles v roce 1984.

Na tomto záznamu je řada skutečností hodných pozornosti. Především přirozenost pohybu koně. Ahlerich se pohybuje nenuceně, plynule, drezurní úlohu předvádí s lehkostí a grácií, jako by se na obdélníku vlastně ocitl jen náhodou. Volně kýve ušima, nevykazuje známky napětí, necáká z něj pěna. Jezdec sedí velmi uvolněně, pružícíma rukama sleduje pohyb krku svého koně. Dvojice skutečně působí, jako kdyby lehce tančila při nedělní procházce v parku a vrcholnou drezuru předváděla jen tak mimochodem.

Dnes by však s takovýmto předvedením koně na nejvyšších soutěžích neměl Dr. Klimke šanci uspět. Jeho pojetí drezurní úlohy by působilo příliš obyčejně. Kůň se nekope předníma nohama do čelistí, ani se v pasáži nevznáší tak vysoko a roboticky přesně. Jejich “obyčejná” drezura připomíná balet a ne wrestling, jako drezura moderní.

Možná je jejich vystoupení obyčejné, ale je krásné. Možná je nedokonalé, ale je přirozené a opravdové. Připomíná dobu, kdy jezdci byli jezdci a koně koňmi.

Dnešní doba je věkem nadkoně a podjezdce. Stále se posouvají hranice koňských možností, ale umění jezdecké zůstává daleko pozadu. Jak se s touto nerovnováhou vyrovnáme, ukáže až budoucnost. A snad by v tomto případě nebylo naškodu udělat krok zpět. Protože i koňské síly mají své hranice.

K.

Veškeré knihy a DVD legendární jezdecké rodiny Kklimke naleznete i u nás na e-shopu ZDE