Kouzlo “obyčejné” drezury – Dr. Reiner Klimke & Ahlerich

autor: | Pro 12, 2011 | Inspirace | 0 komentářů

Dr. Reiner Klimke (14. 1. 1936 – 17. 8. 1999) byl všestranný jezdec a úspěšný reprezentant své země, Německa, na Olympiádách a mezinárodních soutěžích.

Video, přiložené ke článku zachycuje vítěznou jízdu Dr. Klimkeho a jeho koně Ahlericha na Olympiádě v Los Angeles v roce 1984.

Na tomto záznamu je řada skutečností hodných pozornosti. Především přirozenost pohybu koně. Ahlerich se pohybuje nenuceně, plynule, drezurní úlohu předvádí s lehkostí a grácií, jako by se na obdélníku vlastně ocitl jen náhodou. Volně kýve ušima, nevykazuje známky napětí, necáká z něj pěna. Jezdec sedí velmi uvolněně, pružícíma rukama sleduje pohyb krku svého koně. Dvojice skutečně působí, jako kdyby lehce tančila při nedělní procházce v parku a vrcholnou drezuru předváděla jen tak mimochodem.

Dnes by však s takovýmto předvedením koně na nejvyšších soutěžích neměl Dr. Klimke šanci uspět. Jeho pojetí drezurní úlohy by působilo příliš obyčejně. Kůň se nekope předníma nohama do čelistí, ani se v pasáži nevznáší tak vysoko a roboticky přesně. Jejich “obyčejná” drezura připomíná balet a ne wrestling, jako drezura moderní.

Možná je jejich vystoupení obyčejné, ale je krásné. Možná je nedokonalé, ale je přirozené a opravdové. Připomíná dobu, kdy jezdci byli jezdci a koně koňmi.

Dnešní doba je věkem nadkoně a podjezdce. Stále se posouvají hranice koňských možností, ale umění jezdecké zůstává daleko pozadu. Jak se s touto nerovnováhou vyrovnáme, ukáže až budoucnost. A snad by v tomto případě nebylo naškodu udělat krok zpět. Protože i koňské síly mají své hranice.

K.

Veškeré knihy a DVD legendární jezdecké rodiny Kklimke naleznete i u nás na e-shopu ZDE

Nejnovější články

Gallardův deník díl 30.

Gallardův deník díl 30.

Kde se vzal, tu se vzal, 26. 3. 2022 k nám přibyl 3letý starokladrubský valášek (z úžasného chovu JS Maneo) Sacramoso Fantastica IV-38, tedy náš Fanda. Z bezpečnostních důvodů jsme koně zase rozdělili, hřebec s poníkem zůstali v jednom výběhu a ke Gallardovi jsme...

Gallardův deník č. 29

Gallardův deník č. 29

Dívám-li se zpátky na naši společnou historii s Gallardem, převládá ve mně pocit, že jsem vždy jezdila méně, než jsem vlastně chtěla. Jako by nás stále něco brzdilo. Moje mateřské dovolené nás výrazně zpomalily téměř na 5 let, potom to byly různě (ne)sjízdné jízdárny,...

Kolik váží tvoje ego?

Kolik váží tvoje ego?

Nechce se vám číst? Poslechněte si článek v rozšířené formě jako PODCAST. Téma váhy jezdce je více než ožehavé. Diskuze na sociálních sítích bývají velmi vášnivé a plné důmyslné (a častěji nesmyslné) argumentace. Pojďme se na toto téma podívat pokud možno bez velkých...