O sedlání

autor: | Pro 10, 2010 | O koních a lidech | 0 komentářů

Umět si nasedlat koně je základem jezdectví. Panuje však řada mýtů a mylných informací o tom, kam vlastně sedlo na koně umístit. Proto jsme se rozhodli o osvětu podloženou racionálními a anatomickými argumenty. Jako figurant nám poslouží Bon Voyage (na obrázku právě nacvičující španělský krok).

Mnozí umisťují sedlo na koně nesmyslně dopředu, v podstatě až na kohoutek. Tím však znepříjemňují koni pohyb, protože sedlo, které je příliš vpředu, omezuje hybnost lopatek (na obrázku je lopatka, spolu s dalšími kostmi, vyznačena bíle (pro úplné laiky dodávám, že k ní směřuje fialová šipka)), strop sedlové komory se může dostat do kontaktu s kohoutkem a odřít ho. Navíc se společné těžiště koně a jezdce  po nasednutí dostává příliš dopředu a ztěžuje tak dosažení optimální rovnováhy, která vyžaduje zvýšené zatížení zadních nohou.  

Správně je tedy sedlo třeba umístit tak, aby místo předního spojení stranice s komorou (na obrázku označeno modrou tečkou) dosedalo 2 – 3 prsty za lopatku, přesněji za její zadní úhel (angulus caudalis scapulae – označen fialovou šipkou). Zadní úhel lopatky lze u koní bez problému nahmatat. Jedině v této  pozici umožňuje sedlo oběma lopatkám volný pohyb. Toto platí nejen pro drezurní sedlo, ale i pro všechny ostatní typy sedel včetně skokového, protože stranice je v označeném místě vždy utvářena obdobně a nezávisle na tvaru bočnice. 

Pozici sedla si také můžeme zkontrolovat podle umístění podbřišníku. Ten by měl být vzdálen na šířku dlaně od přední nohy koně. Jestli je tato vzdálenost dostatečná zjistíme jednoduchým testem – podbřišník, který je příliš blízko předních nohou omezuje pohyb lokte koně (loket vyznačen červeným kolečkem). Proto pokud zvedneme koni přední nohu a pohneme s ní ve směru červené šipky, ověříme si, zda má loket dostatek prostoru a zda se o podbřišník neodírá.

Na závěr už jen připomínáme, že v boxe se koni sedlo zapne jen velmi volně a dotahuje se až před nasedáním a dále po nasednutí a vykrokování. Není vhodné koně dotahovat najednou. 

F+K

Nejnovější články

Představ si, že jsi kůň

Představ si, že jsi kůň

Představ si, že jsi kůň. Zrozen k volnosti, ke svobodě pohybu a rozhodování, zrozen ke zvídavosti, odpovědnosti za své volby, byť s rizikem zaplacení ceny nejvyšší. Miliony lety evoluce naprogramován k extrémní vnímavosti k nebezpečí, k co nejrychlejšímu úniku před...

Gallardův deník díl 30.

Gallardův deník díl 30.

Kde se vzal, tu se vzal, 26. 3. 2022 k nám přibyl 3letý starokladrubský valášek (z úžasného chovu JS Maneo) Sacramoso Fantastica IV-38, tedy náš Fanda. Z bezpečnostních důvodů jsme koně zase rozdělili, hřebec s poníkem zůstali v jednom výběhu a ke Gallardovi jsme...

Gallardův deník č. 29

Gallardův deník č. 29

Dívám-li se zpátky na naši společnou historii s Gallardem, převládá ve mně pocit, že jsem vždy jezdila méně, než jsem vlastně chtěla. Jako by nás stále něco brzdilo. Moje mateřské dovolené nás výrazně zpomalily téměř na 5 let, potom to byly různě (ne)sjízdné jízdárny,...