Obnosek

autor: | Kvě 17, 2013 | Komentáře | 0 komentářů

Obnosky nejsou v koňském světě žádnou převratnou novinkou. Byly s úspěchem používány již před několika staletími, jsou základní výcvikovou pomůckou ve španělské a portugalské jezdecké škole a snad brzy zažijou svou renesanci i u nás.  

Ve své slavné knize Ecole de la Cavallerie (1731) o obnoscích hovoří i François Robichon de La Guérinière (1688–1751), kde cituje svého předchůdce Vévodu z Newcastlu, který působil kolem roku 1600.  

Vévoda z Newcastlu obnosky vyzvdihoval jako pomůcku vhodnou pro stabilizaci, vzpřímení a odlehčení koně, pro výuku obratů a zastavení, pro uvolnění krku, zajištění kontroly nad hubou koně, nad pozicí jeho hlavy a zádi, pro uchování zdravé a citlivé koňské huby, pro podporu uvolněnosti a flexibility plecí a vyklenutí krku. Dodává, že i po odejmutí obnosku bude kůň reaktivnější a bude citlivě následovat pohyby ruky jezdce. Obnosek také napomáhá stálému kontaktu, zakulacení koně a podporuje aktivitu koňské zádi, zejména u koní, kteří mají ve zvyku se věšet do otěží, protože svým působením přenášení váhy do udidla zabraňuje. Vévoda z Newcastlu dále uvádí, že kůň trénovaný bez obnosku nikdy nebude tak příjemný na kontaktu, jako kůň na obnosku přiježděný, jehož kontakt s otěžemi bude pravidelný, stálý a jemný.

Nelze však zapomínat na to, že obnosek jako takový je nástoj poměrně “ostrý” a musí být využíván se stejnou lehkostí, jako udidlo. Sice se vyhneme zásahům v jemné koňské hubě, avšak i nos koně je citlivý. Na obnosku se tedy jezdec – stejně jako na udidle – nesmí s koněm tahat, protože takový souboj by nevedl ke kýženému výsledku – lehkému přilnutí.
Koně obecně reagují na obnosek velmi pozitivně, zejména koně se špatnými zkušenostmi s rukama jezdce a se strachem o svou hubu mnohem snáze přijímají kontakt s obnoskem a následně se lépe buduje ztracená důvěra v přilnutí a kontakt s otěžemi.

Obnosek lze využít i bez udidla, jakožto bezudidlové uždění, které koně vždy vítají. Jezdci se často obávají, že bez udidla nad koněm ztrácí kontrolu. Avšak je třeba si uvědomit, že to není primárně udidlo, co ovládá koně, ale především osobnost jezdce, jeho sed, pobídky a pomůcky, které používá, a v neposlední řadě jeho schopnost komunikace s koněm. Udidlo bývá pro jezdce spíše psychologickou jistotou.

Zvláště pro koně, kteří musí trpět jezdce s necitlivýma či neklidnýma rukama, poskytuje obnosek obrovskou úlevu, a to nejen fyzickou, ale i psychickou, což následně vede k jejich zklidnění.

Ve spojení s udidlem, ať již stihlem, nebo pákou (po vzoru španělského uždění) je obnosek ideální pomůckou pro stabilizaci kontaktu a zkvalitnění přilnutí. Jezdec má v takovém případě v rukou dvoje otěže – stihlové/pákové a obnoskové. Doporučujeme jezdit s otěžemi v poměru 3 ku 1, čili stihlové/pákové otěže v jedné (levé!) ruce a obnoskové otěže v obou rukou. Tento způsob držení otěží zajišťuje jemné působení udidla a jeho využití pouze k podpoře zakulacení koně. Obnosek pak koně vede a poskytuje oporu jezdci pro stranové cviky či zastavení (jen připomínám, že vliv ruky na zpomalení/zastavení a ovládání koně by měl být zcela minimální, má pouze potvrzující a korektivní charakter). Možné je však i vedení otěžemi v poměru 2 ku 2, tedy v každé ruce otěž stihlová i obnosková – odděleny jsou prsteníčkem, abychom každou mohli působit zvlášť.

Obnosek je vhodný pro všechny typy koní, prospívá zejména koním s citlivou hubou – avšak pozor! Často slyšíme, že ten či onen kůň je “tupý” na hubu. Téměř ve všech případech je to spíše tak, že kůň je extrémně jemný a jeho jezdec je tupý na ruce. Právě ti nejjemnější koně se s udidlem nejvíce tahají, ve snaze bojovat proti bolesti, jež jim způsobuje.

Obnosek je taktéž prospěšný pro výuku začátečníků – vyvarujeme se cukání v hubě koně. Nejen, že přenesení tlaku z huby na nos je pro koně příjemnější, ale je to zároveň i bezpečnější pro jezdce – koně často vyhazují, uskakují či jinak protestují, pokud jsou soustavně nespokojeni s necitlivými zásahy v jejich hubě. Ale opět zdůrazňuji – obnosek není omluvou pro tahání za otěže! I koňský nos je citlivý.


Své využití nachází obnosek i v práci s mladými koňmi. Šetří jejich huby, učí je důvěře ke kontaktu, nehrozí, že by si ublížili při prudkém pohybu, uskočení či při nešikovnosti jezdce. Obnosek s úspěchem nahrazuje udidlo při práci ze země a při lonžování. Na obrázku vidíte mladého hřebce lonžovaného na dvou lonžích, kdy lonž je zapnuta do obnosku a protažena kroužkem udidla. Lonž tedy působí na nos koně a přesto lehce přizvedává kroužky udidla směrem vzůru, čímž motivuje koně ke žvýkání.

Při samotném ježdění na obnosku platí zcela stejné principy jako pro ježdění na udidle. Obnoskovými otěžemi působíme vždy lehkými vibracemi směrem nahoru (na naši hrudní kost). Tahání se za obnoskové otěže či pilování nosu systémem pravá – levá nepřichází v úvahu!!! V kombinaci s udidlem působí obnosek jakožto pomůcka pro vzpřímení krku koně, zatímco udidlo slouží primárně k zakulacení.

Obnosek také může poskytnout velkou službu při skokovém tréninku – ať již jezdců či koní, kdy opět chrání koňskou hubu a přenáší působení otěží na nos koně, což umožňuje jeho řiditelnost, ale snižuje riziko škubnutí v hubě koně.

Vzhledem k nedostupnosti obnosků vhodných pro ježdění na našem trhu jsme s jejich výrobou pro nás a naše trénující začali sami. Vzorem nám byly obnosky španělské, jejichž konstrukci jsme lehce upravili, aby lépe vyhovovaly našim potřebám a koňskému nosu.

Obnosek tvoří kovový základ, který je obšitý kůží (pravou kůží, nikoliv náhražkami). Otěže se připínají ke kovovým očkům. Součástí obosku je i kožený řemínek, který protáhneme přezkou lícnice nad udidlovými kroužky, jak je možno vidět na obrázku níže.

Pokud by tato možnost z nějakého důvodu nevyhovovala, lze obnosek přišroubovat k nánosníku.

Obosek v kombinaci s pákou – tzv. Španělské uždění:  


              Případně nemusí být udidlo přítomno vůbec:


Obnosek je možno bez problému zúžit či rozšířit dle potřeb každého koně. Platí pravidlo, že čím níže je obnosek umístěn na nose koně, tím silněji působí.

Pokud byste měli o naše obnosky zájem, můžete si je objednat v eshopu ZDE

Obnosky jsou vyráběny ručně, termín dodání závisí na počtu objednávek, většinou jsou k odeslání do týdne.

Před použitím je třeba obnosek a řemínek ošetřit impregnací na kůži – kůži to změkčí a zaručí její delší životnost.

VÍCE INFORMACÍ A NEJČASTĚJI KLADENÉ DOTAZY ZDE

Pokud máte další otázky, případně se chcete podělit o své dojmy a zkušenosti z užívání obnosků, připojte se k naší Facebookové skupině OBNOSKY – podpůrná skupina

Nejnovější články

Gallardův deník díl 30.

Gallardův deník díl 30.

Kde se vzal, tu se vzal, 26. 3. 2022 k nám přibyl 3letý starokladrubský valášek (z úžasného chovu JS Maneo) Sacramoso Fantastica IV-38, tedy náš Fanda. Z bezpečnostních důvodů jsme koně zase rozdělili, hřebec s poníkem zůstali v jednom výběhu a ke Gallardovi jsme...

Gallardův deník č. 29

Gallardův deník č. 29

Dívám-li se zpátky na naši společnou historii s Gallardem, převládá ve mně pocit, že jsem vždy jezdila méně, než jsem vlastně chtěla. Jako by nás stále něco brzdilo. Moje mateřské dovolené nás výrazně zpomalily téměř na 5 let, potom to byly různě (ne)sjízdné jízdárny,...

Kolik váží tvoje ego?

Kolik váží tvoje ego?

Nechce se vám číst? Poslechněte si článek v rozšířené formě jako PODCAST. Téma váhy jezdce je více než ožehavé. Diskuze na sociálních sítích bývají velmi vášnivé a plné důmyslné (a častěji nesmyslné) argumentace. Pojďme se na toto téma podívat pokud možno bez velkých...