To byl ale rok. Naprosto nám převrátil naruby naše jistoty, očekávání, plány. Dost možná jsme jako lidstvo potřebovali pořádnou facku, abychom si začali vážit věcí, které jsme považovali za samozřejmé, abychom si uvědomili, co je doopravdy důležité. Pevně doufám, že nejhorší je už za námi a vše se bude k obracet k lepšímu. Záměrně neříkám „vracet do starých kolejí,“ protože věřím, že z všeho dění roku 2020 vyjdeme poučenější a moudřejší.
Pokud se vám nechce číst, poslechněte si Ohlédnutí za rokem 2020 v PODCASTU:
I pro nás to byl rok ve znamení velkých změn, osobních i jezdeckých. Nečekaně to byl rok plný přesunů. Na konci roku 2019 jsme se stěhovali do nové stáje, abychom mohli být pospolu s Týnou a jejím novým hřebcem starokladrubského vraníka jménem Solo Xantira. Naše první společná destinace se ale ukázala být pro naše koně více než nevhodná a již v březnu jsme se stěhovali znovu. V nové lokaci pod Pálavou jsme měli v plánu setrvat až do chvíle, kdy se Týně podaří vybudovat pro naše koně pastevní ustájení. Vlivem nepřízně okolností se ale dokončení stavby stále posouvalo. Do toho naše dočasné působiště nečekaně ukončilo provoz a my se stěhovali znovu. S Gallardem jsme našli útočiště v Maršově ve stáji JS Maneo, kde Gallardo mezi starokladrubské vraníky úplně zapadl. Měl se tam jako v lázních a užíval si blahobytu. Bohužel je ale Maršov trochu mimo moji dojezdovou vzdálenost, a tak jsme se vídali jen jednou týdně. Nedá se ale říct, že by to Gallardovi nějak výrazněji vadilo. S tamějšími hromadami sena mu čas běžel příjemným tempem.
Konečně přišel konec listopadu a Solo Xantira a Gallardo byli sestěhování do nového, a snad na dlouhou dobu konečného, domova. Zatím je vše ještě ve fázi budování a dobudovávání, ale pomalu a jistě se blížíme k naplnění našich představ.
Jak to vypadá v naší nové stáji se můžete podívat zde:
Setkávání
I v roce 2020 jsme, přes nepřízeň okolností, stihly potkávat nové přátele. V létě za námi dojeli na návštěvu fotografové Martina Burianová, Michaela Purnochová a Luboš Šlapanský a z tohoto příjemného setkání vznikly nejen krásné fotky, ale také podcast s Martinou a příslib další vzájemné spolupráce. Samozřejmě, že nesmím opomenout ani spolupráci s fotografkou Michaelou Černíkovou, která Gallarda snímá již mnoho let.
Výstav jsme letos moc nestihli, uskutečnit se podařilo pouze Koně v akci a Koně v Lysé. Obě akce byly poznamenány slabší účastí diváků, ale i přesto jsme si je užily (tentokrát s mou stánkařskou podporou Kristýnou M.) a setkaly se nejen se „starými“ známými tvářemi, ale i s tvářemi novými. 😊
Focení s Katarzynou Okrzesik-Mikołajek
Další naprosto snové setkání přišlo zcela nečekaně. Fotografka Katarzyna Okrzesik-Mikołajek, kterou již dlouho s velkým nadšením a obdivem sleduji, sama od sebe napsala, zda by mohla přijet nafotit kladrubské koně z JS Maneo. Jelikož s nimi úzce spolupracuji, mohla jsem být u toho, a byl to pro mě asi největší „konozážitek“ letošního roku. Katarzyna přijela spolu se svým manželem a přidal se k nim i švýcarský fotograf Martin Brugger. Předem jsme pro ni vytipovali lokace na focení a s napětím očekávali, které si vybere. První den věnovala prohlídce okolí, výběhů, studiu slunce a plánování. Je to opravdu velká profesionálka, která přesně ví, co chce, a umí si okamžitě představit, co jak na fotografii bude vypadat. Další dny jsme potom jeli ve velkém tempu, abychom její představy dokázali naplnit, což se snad podařilo. Fotili jsme od časných ranních hodin v okolí Maršovského mlýna, ale také jsme plemenného hřebce Solo Farola XXX fotili na zámku v Mikulově, na kolonádě na Reistně a v lomu v Rudici. Jen vyjednat povolení k focení na těchto místech, nám dalo zabrat, ale vše jsme zvládli, počasí nám vyšlo a čas v úžasné společnosti těchto lidí, kteří svou práci milují a dělají ji na nejvyšší světové úrovni, byl neuvěřitelně inspirující. O to radostnější bylo Katarzynino konstatování, že by se do Maršova chtěla vracet pravidelně. A pro mě to nejvíc – že příště až přijede, nafotí i Gallarda. Až budu mít jeho fotku od ní, už asi ani nemusím na tu Olympiádu. Víš už asi chtít nelze. 😊
S Katjou jsme se navíc domluvily na další spolupráci a již se nesmírně těším, až vám budu moci prozradit víc. Zatím se bojím něco zakřiknout.
Podcast o koních a lidech
Začátkem roku 2020 jsem zjistila, že nutně potřebuji tvořit podcasty a zrodil se podcast Nech se nést aneb o koních a lidech. Zdá se, že to byl nápad vydařený, protože nejen, že mě tvoření podcastu hodně baví, ale ohlasy, které na jednotlivé díly přichází od vás jsou neskutečně nádherné a nabíjí mě pozitivní energií. Strašně děkuji za vaši přízeň a mám obrovskou radost, že se vám podcasty líbí, že vás baví, že vás inspirují a že vás motivují. Děkuji, děkuji, děkuji. Pevně věřím, že tento rok již nebudou omezení brzdit příval hostů, které mám pro vás nachystané, protože se máte opravdu na co těšit.
Výuková videa na Patreonu
Dalším zásadním posunem pro mě bylo spuštění on-line jezdecké výuky pomocí placených videí na Patreonu. Původně jsem se do natáčení videí pouštět nechtěla. Vždy, když se vidím na videu, silně vnímám, kolik chyb dělám a upadám do deprese ze své nedokonalosti. Na druhou stranu ale vím, že dokážu spoustu věcí předat dál stravitelnou formou a že pokud své chyby správně okomentuji, dokážete se z nich poučit a mohu vás tak posouvat dál. V listopadu jsem tedy slavnostně spustila Nechsenest Patreon, kde budeme postupně procházet celou výcvikovou škálou práce s koněm. Je to výzva, ale krásná. Více informací o Patreonu naleznete ZDE.
Brexit
Strašák Brexitu se vznáší nad e-shopem, zatím nikdo neví, jak přesně se budou knihy z Anglie objednávat a dopravovat. Je tedy více než pravděpodobné, že než se situace vysvětlí a ustálí, objednávky anglických knih budou vyřizovány delší dobu, než tomu bylo doposud. Snad toto přechodné období nebude trvat dlouho. Předem se omlouvám za nepříjemnosti s touto situací spojené.
Překlad
Zcela nečekaně jsem zahájila spolupráci s knižním nakladatelstvím Computer media a společnými silami pro vás připravujeme knihu Akademické jezdecké umění od Benta Branderupa v češtině. Vyjít by měla na konci ledna či začátkem února. Dáváme si na ní opravdu záležet a věřím, že napáchá spoustu radosti v českých (nejen) akademických vodách. Skvělá zpráva je, že připravujeme i další knihy, jednu lepší než druhou.
Co nás čeká v roce 2021?
Možná lepší nevědět, příliš neplánovat a hlavně zůstat flexibilní. Určitě budou pokračovat podcasty a videa pro Patreon. V e-shopu se chystá velké, přímo obří překvapení, ale zatím vás ještě budu chvíli napínat. Ve stáji se nám snad podaří zprovoznit jízdárnu, abychom mohli plnohodnotně trénovat… No to by byl sen! A až se podaří dobudovat i stájové zázemí, úplně se nabízí uspořádat u nás nějaké kurzy, semináře, motivační setkání… Máte-li návrhy, dejte vědět a něco vymyslíme. Rádi vám poskytneme prostor i naše koně jako figuranty. 😊
Takže PF 2021!
Užijte si nový rok ve zdraví a v plné síle, buďte šťastní a šiřte kolem sebe dobro. Nikdo jiný to totiž za vás neudělá 😊
K.