Přehledně o práci ze země

autor: | Kvě 23, 2019 | Inspirace | 0 komentářů

Práci ze země se mezi jezdci oprávněně dostává čím dál tím větší pozornosti. Tato dříve dosti podceňovaná forma komunikace s koňmi dokáže významně napomoci procesu učení, vytvoření a budování vztahu koně a jezdce, ujasnění si vzájemných hranic, ale může být také příjemnou kratochvílí a vítaným zpestřením tréninku.

Dovolte mi vám nabídnout přehled těch nejlepších titulů k tomuto tématu, které naleznete u nás na e-shopu 🙂 Je jich tolik, že si zasloužily i samostatnou KATEGORII.

Drezurní práce ze země

Začněme skupinou knih, zabývající se tradiční formou práce ze země, povětšinou vycházející z klasické drezury.

K mým nejoblíbenějším patří rozhodně publikace Dressage Training In-Hand od Kathrin Roidy a Schooling Exercises In Hand dua Oliver Hilberger a Christopher Long. Věnují se převážně práci ze země, u které jezdec kráčí vedle koně. Obě výborně a detailně vysvětlují pozice i cviky, disponují arzenálem skvělých fotografií a návodných ilustrací. Vzhledem k poměru text/ilustrace jsou vhodné i pro slabší angličtináře. Obsahově uspokojí začátečníky i pokročilé.

Pokud se aktivně zajímáte o práci na dlouhých otěžích, určitě doporučuji perfektní publikaci od Dr. Thomase Rittera Long Reining: From the Beginning Through the Levade. Je plná praktických i teoretických poznatků o tomto ušlechtilém umění a samozřejmě nechybí ani kvalitní ilustrace a fotodokumentace. Lepší knihu k tématu v současnosti těžko naleznete.

Máte-li raději názornou instruktáž, nabízí se pak DVD Classical Long Reining od Saskie Gunzer. Autorka prochází s diváky komplet celou tréninkovou škálu a odkrývá tak všechna kouzla práce na dlouhých otěžích. Za velmi přínosné považuji, že k prezentaci využívá koně a jezdce zkušené, ale také začínající. Věnuje se tím pádem i řešení obvyklých problémů, které při této práci mohou nastat.

O lonžování a práci na dvou lonžích se mimo jiné dočtete v knihách Lungeing, Long-Reining and In-Hand Schooling od Claire Lilley a Lungeing and Long-Reining od Jennie Loriston-Clarke. První z nich, jak název napovídá, se věnuje také práci na ruce, druhá se zaměřuje čistě na lonžování. Porovnávat tyto knihy je poměrně obtížné. Osobně je mi sympatičtější moderní styl první z nich, druhá je ovšem zase posvěcena přímo the British Horse Society.

Stejnému tématu se pak věnují i DVD In-hand-work (2 dílné) a Long-Reining.

Hry ze země

Jestli nějaká kniha aspiruje na pozici pomyslné bible her s koňmi, rozhodně je to From Leading To Liberty od Jutty Wiemers. Tato obsáhlá publikace (o více než 270 stranách) představuje čtenářům 100 her s koňmi a podává detailní návody, jak je koně naučit. U každého cviku radí, jak postupovat, aby byl jezdec schopen provést cvik i s koněm ve volnosti případně se skupinou koní. Důraz klade především na klid a pohodu všech zúčastněných a cviky koncipuje tak, aby byly nejen zábavné, ale rovněž přínosné. Kniha je čtivá, doplňená názornými ilustracemi a fotografiemi. Nemusí se jí obávat ani slabší angličtinář.

The Handy Book of Horse Tricks od Sigrid Schöpe je ideální příručka, kterou si s sebou můžete vzít do stáje. Je podstatně stručnější než zmiňovaná From Leading To Liberty, přesto však poskytuje přehledné návody, jak koně naučit 20 nejoblíbenějších triků jako španělský krok, poklonu, lehání apod. The Horse Agility Handbook: A Step-By-Step Introduction to the Sport od Vanessy Bee potěší všechny příznivce koňského agility.

Horsemanship

Z trochu jiného úhlu pohledu na práci ze země nahlíží knihy Horse Sense and Horsemanship: Rankings, Partnership, Energy Transfer od Lindy Weritz a Do You Speak Equis? od Antonella Radicchi. Zejména druhá z nich se významně zabývá řečí těla a komunikací mezi koněm a jezdcem. Krom představení praktických cvičení nabízí i filosofický pohled na věc, takže je perfektní pro ty, co se nad tímto tématem rádi zamýšlí. Kniha Horse Sense and Horsemanship je zase dobrou volbou pro čtenáře s angličtinou začínající.

Obsah knihy 101 Horsemanship Exercises: Ideas for Improving Groundwork and Ridden Skills od Rio Barretta již za sebe poměrně jasně mluví svým názvem. Autor zde představuje ucelený výcvikový program, který čtenářům umožní systematicky pracovat s koňmi ze země i ze sedla, bez uzdečky a ve volnosti.

Za pozornost rozhodně stojí i DVD od Alizée Froment – The Spirit of Dressage, která se věnuje s koňmi práci ze země a ježdění ve volnosti. Je krásným důkazem toho, že i práce ve volnosti může být seriózní drezurní prací – její koně převádějí cviky až do úrovně Grand Prix.

Další tipy

Na závěr přidávám doporučení ještě několik knih, které se prací ze země zabývají, byť není jejich ústředním tématem.

  • The Complete Training of Horse and Rider in the Principles of Classical Horsemanship – Alois Podhajsky – klasika všech klasik, to nejlepší z nejlepšího, kniha od Aloise Podhajského stojí za přečtení z mnoha důvodů, jedním z nich může být i návod na lonžování koní
  • Horsemanship – Waldemar Seunig – další z významných praotců drezury podává ucelený a podrobný návod práce s koněm od úplných počátků až po nejvyšší drezurní mety
  • The Basic Training of the Young Horse – Ingrid Klimke poskytuje moderní pohled na výcvik koní, který však vychází z klasických tradic a dokazuje, že citlivý a ohleduplný přístup přináší výsledky i v nejvyšších světových soutěžích

Pokud si nejste jisti svou angličtinou, sepsala jsem pro vás Anglicko-český jezdecký slovník, který vám zásadně usnadní seznámení se slovní zásobou týkající se (nejen) práce ze země.

Toliko snad k základnímu přehledu. Pokud cítíte, že se ještě o svém výběru potřebujete poradit, případně chcete pomoci sestavit vzdělávací program přímo pro vás na míru, neváhejte mě kontaktovat na mailu kristyna@nechsenest.cz, do zpráv na Facebooku Nechsenest.cz.

Nejnovější články

Gallardův deník díl 30.

Gallardův deník díl 30.

Kde se vzal, tu se vzal, 26. 3. 2022 k nám přibyl 3letý starokladrubský valášek (z úžasného chovu JS Maneo) Sacramoso Fantastica IV-38, tedy náš Fanda. Z bezpečnostních důvodů jsme koně zase rozdělili, hřebec s poníkem zůstali v jednom výběhu a ke Gallardovi jsme...

Gallardův deník č. 29

Gallardův deník č. 29

Dívám-li se zpátky na naši společnou historii s Gallardem, převládá ve mně pocit, že jsem vždy jezdila méně, než jsem vlastně chtěla. Jako by nás stále něco brzdilo. Moje mateřské dovolené nás výrazně zpomalily téměř na 5 let, potom to byly různě (ne)sjízdné jízdárny,...

Kolik váží tvoje ego?

Kolik váží tvoje ego?

Nechce se vám číst? Poslechněte si článek v rozšířené formě jako PODCAST. Téma váhy jezdce je více než ožehavé. Diskuze na sociálních sítích bývají velmi vášnivé a plné důmyslné (a častěji nesmyslné) argumentace. Pojďme se na toto téma podívat pokud možno bez velkých...