Přišlo na nás jaro

autor: | Kvě 4, 2012 | Aktuality | 0 komentářů

Přišlo na nás jaro a jestli jsme v zimě horko těžko stíhali tvořit nové články na naše stránky, tak teď jsme na tom zcela mizerně. V zimě nás alespoň ta tma a mráz zahnal dříve domů a něco jsme sepsali.. Se změnou času a příchodem jarního počasí se držíme venku co nejdéle – pochopitelně nejlépe ve společnosti našich koní.

Pro Bon Voyage s příchodem jara nastala zásadní změna – poprvé ve svém životě byl vypuštěn do ohrady s ostatními koňmi. Okamžitě převzal velení do svých “rukou” a moc si novou roli užívá. Měli jsme obavy, zda nebude na ostatní koně útočit, ale naštěstí, jako správný silný vůdce, si pořádek zjedvává převážně kvičením a náznaky útoků, nikoliv skutečným napadáním.

S příchodem přijatelnějšího počasí jsme začali podnikat delší pěší výlety s oběma našimi miláčky, tedy nejen s Bon Voyagem, ale i s Gallardem. Bon Voyage byl zpočátku touto ideou dost znechucen, protože hříbě považuje za tvora, který je silně pod jeho úrovní.. Nicméně po pár společných výletech ho začal tolerovat a nyní se zdá, že ho má docela rád. Hříbě má dokonce to privilegium, že může žrát s Bonbonem ve výběhu u jednoho balíku se senem, což je dovoleno jen vyvoleným. 

Nyní již dvouletého Gallarda jsme začali vodit na procházky s námi, aby si zvykl na místní obtížný terén, kopečky, příkopy, potoky, skály a další nástrahy přírody. Filip s ním pobíhá po okolí a cíleně vybíhá komplikovanější trasy, aby se Gallardo naučil pracovat se svou rovnováhou a koordinovat všechny své nohy 🙂 Jeho přirozená rovnováha je velmi dobrá, takže ji takto spíše jen podporujeme v rozvoji. Gallardo je stále naším “malým velkým hřebcem,” na svůj věk je poměrně maličký (146 cm ve dvou letech), tak doufáme, že v tomto roce ještě o něco povyroste, abychom nemuseli při ježdění tahat nohy po zemi.

Filip s Bon Voyagem se zaměřují především na trénink přirozeného shromáždění bez uždění a bez sedla, pouze s nárkčním řemenem a nebo bez něj. Oba to moc baví, Bonbon zejména oceňuje, že tato aktivita je mohutně prokládána pasením:

 

  Fotky si můžete prohlédnout na legerete.rajce.idnes.cz/22.4.2012_-_Bon_Voyage_Gallardo/

V květnu se pravidelně účastníme Majálesu na VFU, kde Filip vystupuje s Bon Voyagem. Letošní ročník musel Bon Voyage bohužel vynechat pro lehké kulhání (zřejmě byl kopnut nějakým koněm ve stádě). Den před Majálesem se tedy Filip rozhodl půjčit si koně od své kamarádky, spolužačky a věrné trénující Helči. S Ramozem sice pracují pouhé dva měsíce, nicméně velice příjemně nás překvapil.

  Přestože je svým založením spíše bojácnější a nervóznější typ koně, své první vystoupení zvládl velmi statečně. Filip s Ramozem ukázali drezurní cviky, které Ramoz již zvládne (dovnitř plec v kroku a klusu, překroky, pracovní cvalové piruety a dokonce i piafové kroky) a Filip při tom hovořil o našich jezdeckých principech a jak si představuje průběh drezurního výcviku. Filip poté z Ramoze sundal uždění a ač tak nikdy ježděný nebyl, pojezdil ho před publikem i na volno.

Majálesové odpoledne jsme ještě vylepšili plavením koní v rybníku blízko naší stáje. Rybník se překvapivě zalíbil Gallardovi, který doposud vodě vůbec neholdoval. Ve chvíli, kdy zjistil, že se dá nejen pít, ale že se tam dá i hrabat, pouštět bubliny a plavat se stal nadšeným vodním živlem.

Více fotek na legerete.rajce.idnes.cz/2.5.2012_-_Majales_s_Ramozem_a_plaveni/

  Ve druhé polovině května nás čeká další soustředění v JK Alika v Čelčicích, kam se velmi těšíme. A snad konečně napíšeme nějaký článek… Do budoucna můžeme slíbit seriál o práci s mladým koněm, o který jste si psali. Ale musíte počkat, až nám náš mladý kůň doroste, abychom měli potřebnou obrazovou a video dokumentaci 🙂 Takže už za rok můžete vyhlížet první příspěvky…  😉

K.

Nejnovější články

Představ si, že jsi kůň

Představ si, že jsi kůň

Představ si, že jsi kůň. Zrozen k volnosti, ke svobodě pohybu a rozhodování, zrozen ke zvídavosti, odpovědnosti za své volby, byť s rizikem zaplacení ceny nejvyšší. Miliony lety evoluce naprogramován k extrémní vnímavosti k nebezpečí, k co nejrychlejšímu úniku před...

Gallardův deník díl 30.

Gallardův deník díl 30.

Kde se vzal, tu se vzal, 26. 3. 2022 k nám přibyl 3letý starokladrubský valášek (z úžasného chovu JS Maneo) Sacramoso Fantastica IV-38, tedy náš Fanda. Z bezpečnostních důvodů jsme koně zase rozdělili, hřebec s poníkem zůstali v jednom výběhu a ke Gallardovi jsme...

Gallardův deník č. 29

Gallardův deník č. 29

Dívám-li se zpátky na naši společnou historii s Gallardem, převládá ve mně pocit, že jsem vždy jezdila méně, než jsem vlastně chtěla. Jako by nás stále něco brzdilo. Moje mateřské dovolené nás výrazně zpomalily téměř na 5 let, potom to byly různě (ne)sjízdné jízdárny,...