Proč neradím po sociálních sítích, e-mailu a chatu
23 Říj, 2020 |
Stále více z vás se na mě obrací s žádostí o radu a pomoc s vašimi koňmi. Upřímně si vážím vaší důvěry, a právě proto ji nemohu zklamat. Toužíte většinou po stručné radě, co dělat, když kůň dělá něco, co vás trápí nebo něco, čemu nerozumíte. Vím, že je to pro vás velice důležité a že váš příběh je jedinečný. Věřte mi, že bych vám moc ráda pomohla, ale je to zároveň veliká odpovědnost.
I když mi váš problém důkladně popíšete, přiložíte fotku nebo krátké video, nestačí to. Kdybych vám hbitě odpověděla radou od boku, asi budete z krátkodobého hlediska spokojení. Ale já nemám křišťálovou kouli a patent na moudrost. Pokud bych se měla pokusit určit, kde je problém, potřebovala bych k tomu mnohem více informací. Ideální by určitě bylo poznat vás i vašeho koně osobně, ale to bohužel většinou není možné. Abych vám mohla zkusit zodpovědně poradit bez osobního setkání, potřebovala bych vidět fotky, videa, ale především s vámi mluvit. Pokud sledujete naši práci delší dobu, jistě víte, že se jezdcům snažíme jemně naznačit, že 95% problémů koně je nad sedlem, tedy v jezdci. Poslouchá se to těžko a mnozí jezdci to ani nejsou schopni hned přijmout. Chtějí řešit koně, ne sebe. Proto je lepší, když můžeme o problému mluvit. Hlavně proto, abych mohla odhadnout, jací jste a jakým způsobem komunikujete. Protože jen tak se mohu dostat k jádru vašeho problému.
Jistě chápete, že tento proces se nedá zvládnout výměnou pár psaných řádků. Je třeba delší rozhovor, třeba po Skype. To vám mohu nabídnout, ale snad pochopíte, že to nemohu dělat zdarma. Můj čas je opravdu velmi vzácný (stejně tak, jako čas každého jiného člověka) a mám jen pár volných chvil denně, často třeba vůbec žádnou (matky chápou  ). Navíc mám zkušenost, že je-li rada placená, je brána vážně a je s ní patřičně nakládáno. Ano, opravdu
Doufám, že mi tedy odpustíte, když vám neporadím. Nemohu, nevidím vás, neznám váš problém. Nevím, co chcete slyšet, a nevím, jakým způsobem to sdělit, aby to pro vás bylo přijatelné. Potřebuji s vámi totiž mluvit. Pokud o to opravdu stojíte, využijte prosím jezdeckého koučinku.
Rychlých, chytrých rad je plný Facebook a internet. V každé skupině vám sto slečen hned přesně řekne, kde je problém. Já ale nejsem jednou z nich, promiňte
K.