Seznamte se s legendami: staří mistři v akci

autor: | Bře 20, 2019 | Inspirace | 0 komentářů

Jak jste si jistě povšimli, náš e-shop prodělal na počátku letošního roku zásadní přerod. Několikanásobně vzrostla jeho nabídka a možná je pro vás těžké se v tom všem rychle zorientovat. Proto jsem pro vás připravila sérii článků, které vám v tom snad napomohou.

Pokud byste však měli jakýkoliv dotaz, zajímal vás konkrétní obsah knih či DVD, chtěli jste poradit či doporučit, co se pro vás a vašeho koně bude nejvíce hodit, neváhete se na mě obrátit na mailu kristyna@nechsenest.cz případně ve zprávách na Facebooku Nechsenest.cz

Xenophon press

Začněme klasikou všech klasik, kterou nabízí americké nakladatelství Xenophon press. V jejich portfoliu najdeme skutečně to nejlepší z historie jezdectví, ty nejzásadnější tituly, které formovaly základy světového jezdeckého vzdělání.

Knihy z Xenophon pressu bych doporučila všem, kdo touží proniknout k podstatě jezdectví. Tyto knihy jdou do hloubky, vysvětlují, inspirují, dávají historický kontext. Všechny kvalitní novější knihy o koních – a zejména o drezuře – k těmto “jezdeckým biblím” odkazují. Jména jako de la Guérinière, Steinbrecht, Baucher, Weyrother, Decarpentry, Fillis, Santini a další v nich naleznete hojně citovaná. Xenophon press vám umožňuje napájet se přímo u zdroje.

Přestože angličtina v těchto knihách bývá náročnější než v moderních publikacích, není třeba se jí obávat. I v této sekci lze vybrat pro začátek jednodušší texty.

Velmi těžko se mi vybírá knihy, které bych mohla vyzdvihnout, protože tady je opravdu poklad vedle pokladu. Přesto se o to pokusím.

Mezi ty nejzásadnější tituly určitě patří tyto tři knihy. Ecole de Cavalerie z roku 1731, jejímž autorem je François Robichon de la Guérinière, je považována první souhrnnou učebnici jezdectví. Najdete v ní prapůvod klasické drezury, včetně cviku dovniř plec, jehož je de la Guérinière “vynálezcem”. V době sepsání této knihy byli koně využívaní především k vojenským účelům, proto i jejich drezura k tomuto úkolu směřuje. Trénink koní nebyl jen pro potěchu oka, měl velmi důležitou funkci. Na dobré přiježděnosti koně závisel život jezdce.

Dílo The Gymnasium of the Horse Gustava Steinbrechta bylo vydáno na konci 19. století a je právem považováno za základ klasické drezury současnosti. Ve Steinbrechtově době již koně neměli ve válce takový význam a nepoužívali se pro boj zblízka. Proto se Steinbecht zaměřuje na jízdárenskou práci a přiježděnost koně tak, jak je známe dnes. Tato obsáhlá a velice detailní kniha je na čtení poměrně náročná a vyžaduje notné soustředění. Je psána z pozice mistra jezdectví, který byl navíc i veterinářem, vysetluje proto velmi důkladně i biomechanické dopady a přínosy jednotlivých stylů ježdění. Také se silně vymezuje proti ježdění koní v hyperflexi a dle Baucherovy první metody.

H. DV. 12 German Cavalry Manual: Training Horse & Rider z roku 1937 vychází do značné míry právě ze Steinbrechta a jeho učení. Tato velmi jasná, přehledná a názorná příručka se stala základem pravidel FEI. Dozvíme se v ní, jak postupovat při tréninku koně i jezdce, aby tato dvojice byla schopna efektivně pracovat ve vzájemné harmonii. Z hlediska angličtiny dobře čitelná i pro méně pokročilé čtenáře a velmi vhodná i pro začátečníky.

Pro zájemce o učení již výše zmíněného Françoise Bauchera (který mimo jiné jako první představil přeskoky každý cvalový skok) tu máme hned dva tituly mapující jeho život a dílo. Bez znalosti Baucherovy první a druhé metody, bez analýzy jeho práce a jejích dopadů a bez porozumění jeho přerodu se opravdový jezdecký vzdělanec neobejde.

 

Baucher and his School od generála Decarpentry nabízí přehlednou a do dobového kontextu zasazenou analýzu Baucherova života a působení, včetně reakcí okolí na jeho kontroverzní tréninkové metody.

François Baucher, The Man and His Method od Hildy Nelson představuje čtenářům Baucherovy dvě zásadní publikace: New Method of Horsemanship a Dialogues on Equitation, které doplňuje o komentáře a argumentace, které vzbuzjí a vzbuzovaly.

V tomto historickém okénku pochopitelně nesmí chybět ani Antoine de Pluvinel a jeho The Maneige Royal, or
L’Instruction du Roy en l’exercice de monter à cheval
. Dialog mezi učitelem a žákem (králem Ludvíkem XIII.) z přelomu 16. a 17. století, jednu z nejznámějších světových knih o jezdectví snad ani představovat netřeba. Pluvilnel zde mimo jiné jako první představil cviky Vysoké školy a taktéž práci v pilárech.

 

Bylo to právě v době Maxe Rittera von Weyrother, kdy se Vysoká španělská škola ve Vídni stala mekkou evropského jezdectví. Jeho Fragments from the writings of Max Ritter von Weyrother nám umožní seznámit se s jeho myšlenkami a postupy při výcviku koní a jezdců. Zdůrazňoval mimo jiné také důležitost “myslícího jezdce,” který nikdy nezapomíná na blaho koně. Kniha je psaná dvojjazyčně – anglicky a německy.


Za sebe také rozhodně doporučuji knihu Principles of Dressage and Equitation, a.k.a Breaking and Riding with full military commentaries od Jamese Fillise. Obsahuje naprosto perfektní přehled výcviku koně od obsedání, základního přiježdění, skokového výcviku až po nejvyšší drezuru. Příjemně čitelné a velmi obohacující.

 

Přestože značná část knih v sobě již zahrnuje skokové okénko, vybírám i pár více skokově založených, protože i parkuroví jezdci nepochybně touží po vzdělání.

 

Na Pietra Santiniho se s oblibou odkazuje i Ingrid Klimke. Byl považován za jednoho z nejlepších učitelů jezdectví a  prosazoval tzv. “Caprilli’s forward-seat”, čili odlehčený sed nad skokem, jak ho známe dnes. Jeho knihy Learning to Ride a The Forward Impuls mohou hodně inspirovat drezurní i parkurové jezdce.

 

 

The de Nemethy Method: Classic Show Jumping od Bertalana de Nemethy představuje slavnou “Nemethyho mertodu”, která vychází z klasického ježdění maďarské kavalerie a přinesla týmu USA mnoho medailí z těch největších světových šampionátů. Od lonžování, přes kavalety, skokovou gymnastiku, jasně a přehledně, v této knize naleznete vše.

Za zmínku nepochybně stojí i skoková příručka Handbook of JUMPING  ESSENTIALS od Francoise Lemaire de Ruffieu.

Ve výčtu úžasných knih z Xenophon pressu bych mohla pokračovat ještě dlouho, ale už ztrácím síly a vy jistě také. Vybrat si tu pravou není snadné a je potřeba tomu věnovat náležitě dlouhý čas. Na závěr tedy ještě poslední naťuknutí ode mě.

 

Mezi čtenáři je oblíbená knížka Gymnastic Exercises for Horses: Vol. II od Eleanor Russel. Autorka do ní zahrnula plno skvělých drezurních cvičení, inspiraci pro práci na dvou stopách, kruzích a dalších figurách, vše výborně vysvětleno a doplněno kvalitními ilustracemi. Perfektní pro všechny, kteří mají rádi pestrou jízdárenskou práci.

 

Takovým pohlazením pro duši jezdce je kniha Dressage Principles and Techniques: A blueprint for the serious rider od Majora Miguela de Lancastre e Tavora. Autor kombinuje to nejlepší z klasické drezury, pomocí odkazů na autory jako de la Gueriniere, Seunig, Podhajský, L’Hotte a další, tyto principy vysvětluje jasně, přehledně, čtivě a navíc doplňuje názornými ilustracemi. V knize najdete kompletní teorii, plno návodů na konkrétní cvičení i úžasné fotografie – na nichž je sám autor v poměrně vysokém věku, což je nejen nádherné, ale i unikátní.

Svou komplexností unikátní je kniha The Science & Art of Riding with Lightness od Roberta Stodulka DVM. Rozsáhlá publikace, kterou doporučuje mimo jiné i Arthur Kottas-Heldenberg umně propojuje drezuru a biomechaniku pohybu koně i jezdce. Mottem knihy je, že žádný pohyb není bez následků. Autor zprostředkovává čtenářům porozumění těmto zásadním souvislostem. Doporučené čtení pro všechny myslící jezdce, veterináře a chiropraktiky.

 

 

Příjemné čtení a vytrvalost ve vzdělávání přeji!

K.

Nejnovější články

Gallardův deník díl 30.

Gallardův deník díl 30.

Kde se vzal, tu se vzal, 26. 3. 2022 k nám přibyl 3letý starokladrubský valášek (z úžasného chovu JS Maneo) Sacramoso Fantastica IV-38, tedy náš Fanda. Z bezpečnostních důvodů jsme koně zase rozdělili, hřebec s poníkem zůstali v jednom výběhu a ke Gallardovi jsme...

Gallardův deník č. 29

Gallardův deník č. 29

Dívám-li se zpátky na naši společnou historii s Gallardem, převládá ve mně pocit, že jsem vždy jezdila méně, než jsem vlastně chtěla. Jako by nás stále něco brzdilo. Moje mateřské dovolené nás výrazně zpomalily téměř na 5 let, potom to byly různě (ne)sjízdné jízdárny,...

Kolik váží tvoje ego?

Kolik váží tvoje ego?

Nechce se vám číst? Poslechněte si článek v rozšířené formě jako PODCAST. Téma váhy jezdce je více než ožehavé. Diskuze na sociálních sítích bývají velmi vášnivé a plné důmyslné (a častěji nesmyslné) argumentace. Pojďme se na toto téma podívat pokud možno bez velkých...