Umíte zapnout podhrdelník?

autor: | Led 21, 2018 | O koních a lidech | 0 komentářů

V první řadě si musíme uvědomit, k čemu takový podhrdelník slouží. Byl vynalezen, aby v bitevní vřavě zabránil nepříteli stáhnout uzdečku z hlavy koně jeho protivníka. Má nám tedy zajistit, že uzdečku nikde neztratíme, toť vše. S ovladatelností koně nijak nesouvisí. 


  Existuje obecná poučka, že se podhrdelník zapíná tak, aby se pod hrdlo koně vešla pěst. Bohužel, tato teze bývá dost často špatně chápána a aplikována. Jezdci podhrdelník zapnou a pak kontrolně nacpou pěst koni pomalu až dovnitř do krku. Domnívám se, že lepším způsobem je orientovat se podle žuchvy koně => podhrdélník má správnou délku, když dosáhne vpředu pod žuchvy, jak je vidno z obrázku číslo 2. Proč je tomu tak?
  Pokud je kůň v klidu na dlouhé otěži, rozdíl těchto pár centimetrů až tak markantní není. Zcela jiná situace ale nastává, když pobereme otěže. Při standardním zapnutí “na pěst pod hrdlo” se podhrdelník při zakulacení krku stahuje kolem hrdla koně a škrtí ho, jak můžeme vidět na obrázku č.3. 
  Abychom to shrnuli. Správně by tedy měl podhrdelník být volný jako je na obrázku č.1, protože pokud koně vezmeme na otěž, podhrdelník se dostane do pozice jako na obrázku č. 2. Pokud máme podhrdelník příliš krátký, bude to vypadat jako na obrázku č. 3 a působit koni v lepším případě nepohodlí.
Ano, možná je to pro vás jen detail, ale pro koně velmi zásadní. Schválně si to vyzkoušejte a s délkou podhrdelníku a krku koně si zaexperimentujte. 

Nejnovější články

Gallardův deník díl 30.

Gallardův deník díl 30.

Kde se vzal, tu se vzal, 26. 3. 2022 k nám přibyl 3letý starokladrubský valášek (z úžasného chovu JS Maneo) Sacramoso Fantastica IV-38, tedy náš Fanda. Z bezpečnostních důvodů jsme koně zase rozdělili, hřebec s poníkem zůstali v jednom výběhu a ke Gallardovi jsme...

Gallardův deník č. 29

Gallardův deník č. 29

Dívám-li se zpátky na naši společnou historii s Gallardem, převládá ve mně pocit, že jsem vždy jezdila méně, než jsem vlastně chtěla. Jako by nás stále něco brzdilo. Moje mateřské dovolené nás výrazně zpomalily téměř na 5 let, potom to byly různě (ne)sjízdné jízdárny,...

Kolik váží tvoje ego?

Kolik váží tvoje ego?

Nechce se vám číst? Poslechněte si článek v rozšířené formě jako PODCAST. Téma váhy jezdce je více než ožehavé. Diskuze na sociálních sítích bývají velmi vášnivé a plné důmyslné (a častěji nesmyslné) argumentace. Pojďme se na toto téma podívat pokud možno bez velkých...