Vybíráme knihy o koních pro děti

autor: | Zář 3, 2019 | Inspirace | 0 komentářů

Rádi byste potěšili děti knížkou o koních? To je rozhodně chvályhodný záměr! Kdo se ale má vyznat v tak široké nabídce, že… V následujícím přehledu vám rozhodování snad trochu usnadníme 🙂 Dovoluji si tvrdit, že uspokojíme malé, větší i náročné čtenáře stejně tak jako jejich rodiče.

Knihy o koních pro děti od 3 let

Nejkrásnější příběhy o koních jsou určeny malým čtenářům – či spíše posluchačům – ve věku 3 – 7 let. Skládá se z 15 krásně ilustrovaných příběhů o koních z celého světa. Ideální na čtení před spaním.

 Dobrodružné příběhy Poníka Pepína a jeho kamarádky Bětky určitě potěší všechny malé slečny, co, stejně jako Bětka, sní o vlastním koníkovi.

Děti nepochybně pobaví i příběhy o oslíkovi Leovi, poníkovi Lukym a jejich majitelkách. Tato netradiční čtveřice se potkává během letních prázdnin na venkově a i přes úvodní nedorozumění se z nich stávají nejlepší přátelé.

Třídílná série Kouzelní poníci určitě potěší milovníky magických příběhů a děti s velkou fantazií.

Na hravé a kreativní děti cílí samolepková kniha Horse Club – Navždy kamarádky. Děti si tam samy mohou vytvářet příběh tím, že samolepky s koňmi, postavami a všemožným příslušenstvím si dle svých představ vylepí na připravené obrázky stáje, jízdárny apod. Tento sešit je ideálním dárkem, kterým nezklamete, i když by ho obdarovaná již vlastnila.

Obrovská svým formátem a plná úžasných ilustrací, knížka Justýnka  a asistenční jednorožec patří k výjimečně povedeným titulům. Justýnka je docela obyčejná holčička, které ale dočista chybí fantazie. Svět vidí docela nudně, šedivě, úplně bez nápadu. Naštěstí se jí dostane pomoci od asistenčního jednorožce Huberta. Ten ji za pouhých šest dní naučí věci kolem sebe vidět úplně jinak – najednou je svět kolem ní barevný, plný dobrodružství a zážitků. 

Knihy o koních pro děti od 7 let

Pro větší děti tu máme hned několik moc pěkných encyklopedií a naučných titulů. Asi nejlepším z nich je určitě kniha Miluju koně. Perfektně propracovaná, plná krásných fotek a výstižných ilustací a nabitá věděním o koních, které jsou ale podávány poutavou a zábavnou formou. Péče o koně, seznámení s plemeny, základy ježdění, krmení, je tam opravdu vše. Rozhodně doporučujeme jako první opravdovou “učebnici” o koních a jezdectví.

Kniha Koně: Příběhy z celého světa představuje čtenářům základní plemena koní a jejich charakteristiky. Dočtete se zde o původu jednotlivých plemen, jejich povaze, způsobu života i sportovním a jiném využití.

Nádherně zpracovaná kniha Koně: Divocí i zkrocení provádí čtenáře historií spolupráce člověka a koně, vypráví příběhy o nejslavnějších koních, skutečných i bájných a seznamuje nás se zajímavostmi ze světa koní. Velmi doporučuji, zaujme nejen děti, ale i dospělé.

V této sekci pro vás máme také spoustu příběhů a knižních sériích na pokračování. Poutavé příběhy zaujmou nejednu čtenářku (přiznejme si to, knihy o koních jsou cílené hlavně na dívky) a můžeme je využít jako ideální motivaci, jak přivést děti ke čtení.

Mezi nejoblíbenější patří například série Šarlota a vysněný kůň, Elena, Stáje Zlatá hvězda, Klára a koně, Království poníků a Čarovní jednorožci.

Mezi nejoblíbenější patří například série Šarlota a vysněný kůň, Elena, Stáje Zlatá hvězda, Klára a koně a Čarovní jednorožci.

Pro děti, které se učí anglicky, případně byste je rádi ke studiu angličtiny namotivovali, doporučuji knihu How To Speak Horse, která pomůže nejen studiu angličtiny, ale seznámí děti také s přirozenou komunikací s koňmi, vysvětlí jak používat řeč těla a jak se s koňmi lépe dorozumět.

Nejen dětské čtenáře zběhlé v základech angličtiny, ale i dospělé fanoušky legendárního Ferguse nepochybně potěší knihy The Essential Fergus the Horse, Fergus and the Greener Grass, Fergus: A Horse to Be Reckoned with a vždy před Vánocemi vycházející Fergus and the Night Before Christmas.

Knihy o koních pro náročné čtenáře

The Manual od Horsemanship je perfektně zpracovaná publikace, jejíž jedinou vadou je, že nevychází i v českém jazyce. Obsahuje naprosto všechny informace, které ocení začínající jezdci, a to nejen děti! S chutí ji doporučuji i dospělým začátečníkům, kteří si třeba nejsou zcela jisti svou angličtinou. Kniha se totiž velmi příjemně čte.

The BHS First Pony Manual je určen rodinám, které se rozhodly pořídit si svého prvního koně, respektive ponyho. Zaměřuje se nejen na děti, ale taktéž na rodiče a je průvodcem po všech tajemných zákoutích, které na vlastníka koní čekají. Pomůže vám vyvarovat se mnoha zklamáním a omylům a také pohlídat si skutečnosti, které jsou pro zkušené chovatele samozřejmé, ale pro nováčky zcela nečekané. Knihu vydává respektovaná instituce the British Horse Society.

V podobném duchu se nese i kniha Pony Care: A complete guide to buying and caring for your first pony. I ona je přehledným průvodcem pro nezkušené prvomajitele – od výběru koně, nákupu vybavení, seznámení se s chovem koní až po přepravu.

Další zdařilou publikací od britského Pony Clubu je Guide to Caring for Horse or Pony. Kniha dětem nastiňuje kompletní systém péče o koně, od čištění, stříhání, krmení, přes převoz koní až po seznámení se se základními zdravotními problémy a jejich řešením.

Malujeme koně

Talentované i méně talentované (nejen) dětské umělce nadchnou následující tituly Nakresli 50 koní, Koně a poníci – omalovánky, relaxační omalovánky Jednorožci. Pro náročné jsou pak tituly The Allen Book of Painting and Drawing Horses , Smoky Joe’s Book of Drawing Ponies a Drawing and Painting Horses.

 Výše představené knihy jsou pouze výběrem z toho, co u nás v e-shopu naleznete. Pro kompletní nabídku dětských knížek se podívejte na kategorii -> Pro děti

Zajímáte-li se pouze o české tituly, naleznete je s sekci Nakladatelství Albatros Media.

Potřebujete-li se poradit, jsem vám k dispozici na e-mailu kristyna@nechsenest.cz

K. 

Nejnovější články

Představ si, že jsi kůň

Představ si, že jsi kůň

Představ si, že jsi kůň. Zrozen k volnosti, ke svobodě pohybu a rozhodování, zrozen ke zvídavosti, odpovědnosti za své volby, byť s rizikem zaplacení ceny nejvyšší. Miliony lety evoluce naprogramován k extrémní vnímavosti k nebezpečí, k co nejrychlejšímu úniku před...

Gallardův deník díl 30.

Gallardův deník díl 30.

Kde se vzal, tu se vzal, 26. 3. 2022 k nám přibyl 3letý starokladrubský valášek (z úžasného chovu JS Maneo) Sacramoso Fantastica IV-38, tedy náš Fanda. Z bezpečnostních důvodů jsme koně zase rozdělili, hřebec s poníkem zůstali v jednom výběhu a ke Gallardovi jsme...

Gallardův deník č. 29

Gallardův deník č. 29

Dívám-li se zpátky na naši společnou historii s Gallardem, převládá ve mně pocit, že jsem vždy jezdila méně, než jsem vlastně chtěla. Jako by nás stále něco brzdilo. Moje mateřské dovolené nás výrazně zpomalily téměř na 5 let, potom to byly různě (ne)sjízdné jízdárny,...