Top 10 knih o drezuře

autor: | Říj 2, 2019 | Inspirace | 0 komentářů

Pokud milujete drezuru a knihy stejně jako já, v tomto článku si nejspíš budete libovat. Dovolte mi představit vám 10 (+) mých nejoblíbenějších knih o tomto ušlechtilém umění. Knihy jsou v různé úrovni obtížnosti (vlastního obsahu i angličtiny) tak, aby si mezi nimi mohl tu pravou / ty pravé najít opravdu každý zvídavý jezdec. Pořadí knih je náhodné, nemůžete po mně přece chtít rozhodnout, která je ta nej 🙂

Začněme hned zostra. Knihy barona Arthura Kottase-Heldenberga prostě nesmí v knihovně drezurního nadšence chybět. Vynikají svým neuvěřitelně strukturovaným textem, jednoduše čitelným, a přesto tak nacpaný věděním, že se dozvíte vyčerpávající objem informací naprosto nevyčerpávajícím způsobem. Vše pochopitelně v duchu nejčistší tradice klasické drezury Vysoké španělské školy ve Vídni. První díl Kottas on Dressage představuje ucelenou učebnici jezdectví, od lonžovaní až po drezuru nejvyšší úrovně. Navazující Dressage Solutions rozvíjí původní text o velmi zásadní aspekt “A co když to nefunguje?” Nabízí tedy přehled nejběžnějších problémů, které koně a jezdce můžou potkat a radí, jak je opravit. Přehledný a čitelný styl první knihy je zachován i zde. Stejně tak obě knihy disponují perfektním obrazovým materiálem, ať už jde o ilustrace či fotodokumentaci. Prostě absolutní MUST HAVE.

 

Reflections on the Equestrian Art od Nuno Oliveiry byla první kniha, kterou jsem o drezuře četla v angličtině. A byl to boj. Ne, že by samotná angličtina v knize byla obtížná, ale tehdy to pro mě byl ještě oříšek. Nicméně obsah tohoto díla byl natolik poutavý, že jsem byla ochotná sedět nad ním tak dlouho, než jsem do jezdecké angličtiny pronikla. Na rozdíl od předchozího Kottase nám Oliveira nenabízí ucelenou systematickou učebnici, ale souhrn myšlenek a jezdecké filosofie. Může to znít sice nudně, ale zaručuji vám, že je to jedna z nejinspirativnějších drezurních knih, co byly kdy vydány. Při jejím čtení máte pocit, že každá věta by zasloužila tesat do kamene. A ten pocit je zcela správný.

Když už se pohybujeme mezi mými srdcovými záležitostmi, Alois Podhajský a jeho The Complete Training of Horse and Rider in the Principles of Classical Horsemanship nemsí chybět. Drezurní bible. V téhle knize je všechno. Systematicky, jasně, přehledně, detailně vysvětleno člověkem nejpovolanějším. Náročností svého obsahu se spíše nehodí pro úplného začátečníka, nevolila bych ji jako první anglickou drezurní knihu k přečtení, nicméně pro jezdce, který už alespoň 1 – 2 anglické knihy přečetl, nebude nikterak složitá. Vyžaduje pozornost čtenáře, ale její styl je velmi příjemný a čtivý. Doporučuji všemi deseti, co mám a k tomu i Gallardovými čtyřmi kopyty.

Zabrousíme-li k moderním autorům, s radostí doporučuji knihu Benta Branderupa Akademické jezdecké umění. Ačkoliv se mnozí příznivci klasické drezury při vyslovení tohoto jména či spojení “akademické ježdění” zběsile křižují, tato kniha se velmi povedla a obsahuje skutečně ten nejčistší klasicko-drezurní základ. S potěšením jsem zjistila, že její obsah v podstatě vychází z Podhajského, nicméně je podáván moderní, jednodušší a přitažlivou formou. Branderupova kniha je nádherné umělecké dílo, plné krásných fotek a názorných ilustrací. Pokud bych měla jmenovat tituly, u kterých se čtením o drezuře v angličtině začít, toto by rozhodně byl jeden z nich. Čtenáře provází od základu (lonžování, práce země, obsedání) až po nadzemní cviky Vysoké školy. Informativně hodnotné a inspirující.

Velmi inspirativní je i kniha Ježdění podle Sally Swift od (překvapivě) Sally Swift. Její inovativní přístup k výuce korektního sedu vycházející z fyziologie a biomechaniky koně a  jezdce je nepochybně přínosem pro každého (nejen) drezurního jezdce. Autorka pracuje s vizualizací a nádherně dokáže čtenářům-jezdcům přiblížit, co mají na koni cítit a co si představovat, aby se jim co nejlépe jezdilo. Dbá na citlivost a uvolnění, což jsou naprosto fundamentální principy pro korektní ježdění. Za mě absolutně nutné mít tuto knihu v knihovně. Hlavně ji tedy číst. 🙂

Pokud nemáte potřebu mít knihovnu plnou knih, ale chcete jednu, ze které se dozvíte mnohé, Dressage Principles and Techniques: A blueprint for the serious rider od Majora Miguela de Lancastre e Tavora by tyto nároky mohla směle uspokojit. Teorii drezurního ježdění okořeňuje a doplňuje mnoha citacemi z nejvýznamnějších klasickodrezurních děl, čímž čtenáře nejen nenásilně vzdělává, ale poskytuje mu i odrazový můstek k dalšímu studiu v dílech zmiňovaných autorů. Příjemná svým obsahem a dobře čitelná, tato kniha zaručeně potěší srdce i duše milovníků drezury.

 

Zabrousíme-li do sekce “pro náročné”, nezbývá nám než zmínit dva z nejvýznamnějších klasickodrezurních titulů vůbec. Ecole de Cavalerie Françoise Robichona de la Guérinière je nejstarší komlexní drezurní učebnicí vůbec. Poprvé vydána byla v roce 1731, nicméně její obsah je až překvapivě aktuální. Nemusíte se bát nepřehlednosti či archaismů, kniha je příjemně čtivá. Když ji držíte v rukou, cítíte z ní historii a vyvolává ve vás úctu k drezurnímu umění. Už jen proto, že je skutečnou matkou klasické drezury a veškerá následující díla k ní odkazují.

Pro opravdu náročné, co se nebojí obtížného a hutného anglického textu (a teď nemyslím obtížného angličtinou, ale spíše svým obsahem), je tu kniha Gymnasium of the Horse od Gustava Steinbrechta. Napsána v 19. století výborným jezdcem a veterinářem v jedné osobě, poskytuje čtenářům velmi detailní pohled do nitra drezury, biomechaniky koně a i těch nejmenších, ale podstatných souvislostí. Pokud chcete drezuře porozumět opravdu do hloubky, Steinbrecht vám bude perfektním průvodcem. Jen se u toho trošku zapotíte. Bez jediného obrázku, ale zato s obrovským množstvím textu, na který se musíte soustředit je tato kniha skutečnou výzvou. Ale kdo se bojí, nesmí do obdélníku!

Obsáhlou publikaci The Science & Art of Riding with Lightness označil jako povinnou četbu pro všechny jezdce a veterináře sám výše zmiňovaný Arthur Kottas. veterinární lékař a výborný jezdec Robert Stodulka v knize spojuje biomechaniku koňského pohybu s drezurními cviky tak, aby si veterináři i jezdci byli schopni uvědomit, jaké důsledky zdánlivé detaily mohou mít na zdraví koně a kvalitu jeho pohybu. Mottem knihy je “Malé chyby mohou mít obrovské následky.” Nemusíte se však bát příliš vědeckého a složitého textu. Naopak, svou strukturou a komplexností je vhodný nejen pro zkušené jezdce, ale i pro zvídavé začátečníky. Vřele doporučuji všem, co hledají souvislosti.

Ještě bonus

Následující dva tituly také rozhodně stojí za zmínku.

Rider and Horse Back-to-Back autorek Susanne Von Dietze a Isabelle Von Neumann-Cosel-Nebe se velmi detailně věnuje zádům jezdce, tedy správnému sedu, založeném na biomechanice pohybu lidského, ale i koňského, protože bez spolupráce obého nemůže být dosaženo harmonie. Napomáhá jezdcům uvědomit si své tělo, doporučuje množství cvičení (ze země i ze sedla), vysvětluje, jak by měla jezdcova záda a jeho tělo vůbec spolupracovat s koněm v jednotlivých cvicích. Pokud je správný sed téma, které vás zajímá, případně pokud ho vyučujete, tato kniha bude pro vás nepochybně přínosem. Bohaté ilustrace a fotodokumentace uvnitř jsou samozřejmostí. Ke knize navíc existuje i DVD.

 

Za pozornost nepochybně stojí i kniha Philippa Karla Omyly moderní drezury. Autor v ní předkládá čtenářům kontrast mezi pravidly FEI a reálným dopadem těchto pravidel na zdraví koně. Poukazuje na nebezpečné praktiky moderní drezury jako např. rollkur a šíří osvětu v této oblasti. Ač je Karlův systém ježdění založen na francouzské jezdecké škole, čímž se v provedení některých cviků dostává do rozporu s vídeňskými klasiky, v základu se tyto směry shodují – zdraví a welfare koně musí být vždy na prvním místě.

 

Další doporučení

Zajímáte se o práci ze země? Inspiraci najdete ZDE

Chcete proniknout k jádru drezury? Koukněte SEM

Pokud máte jakýkoliv dotaz, chcete nakouknout do knížek, či poradit s výběrem, napište mi na FB nebo na e-mail kristyna@nechsenest.cz.

Lidé čtěte!

K.

Nejnovější články

Představ si, že jsi kůň

Představ si, že jsi kůň

Představ si, že jsi kůň. Zrozen k volnosti, ke svobodě pohybu a rozhodování, zrozen ke zvídavosti, odpovědnosti za své volby, byť s rizikem zaplacení ceny nejvyšší. Miliony lety evoluce naprogramován k extrémní vnímavosti k nebezpečí, k co nejrychlejšímu úniku před...

Gallardův deník díl 30.

Gallardův deník díl 30.

Kde se vzal, tu se vzal, 26. 3. 2022 k nám přibyl 3letý starokladrubský valášek (z úžasného chovu JS Maneo) Sacramoso Fantastica IV-38, tedy náš Fanda. Z bezpečnostních důvodů jsme koně zase rozdělili, hřebec s poníkem zůstali v jednom výběhu a ke Gallardovi jsme...

Gallardův deník č. 29

Gallardův deník č. 29

Dívám-li se zpátky na naši společnou historii s Gallardem, převládá ve mně pocit, že jsem vždy jezdila méně, než jsem vlastně chtěla. Jako by nás stále něco brzdilo. Moje mateřské dovolené nás výrazně zpomalily téměř na 5 let, potom to byly různě (ne)sjízdné jízdárny,...